Poseta Si Đinpinga Srbiji - globalna dešavanja, ali i lokalni problemi na vrhu agende dvojice predsednika

Predsednik Narodne Republike Kine Si Đinping u utorak stiže u dvodnevnu posetu Srbiji, na poziv predsednika Aleksandra Vučića. Dvojica lidera razgovaraće o širokom spektru tema od političkih, ekonomskih i tehnoloških do saradnje u oblasti kulture.

U intervjuu za kinesku Si-Si-Ti-Vi uoči posete Sija, Aleksandar Vučić je rekao da je Srbija potpuno posvećena poseti predsednika Kine. "Verujem da će doneti koristi i biti u interesu i kineskog i srpskog naroda", naveo je Vučić u intervjuu koji je pogledalo 300 miliona ljudi.

Srbija je druga stanica na evropskoj turneji Si Đinpinga. Domaćin, srpski predsednik, pre susreta s njim, na Andrićevom vencu sastao se sa predstavnikom Pekinga u Beogradu.

"Poslednje pripreme za posetu predsednika Si Đinpinga, koja je za Srbiju od najvećeg značaja u svakom smislu. Čast koju svojim dolaskom čini našoj zemlji, nemerljiva je za sve nas, pogotovo imajući u vidu planove Srbije za snažno ubrzanje sveopšteg razvoja, kao i globalni geopolitički kontekst", istakao je Vučić u objavi na Instagramu.

Globalna dešavanja, ali i lokalni problemi – očekuje se da budu na vrhu agende sastanka dvojice predsednika. U iščekivanju poruka nakon njega, stručnjaci nemaju dilemu, međusobna podrška po najvažnijim političkim pitanjima neće izostati.

Stefan Vladisavljev iz Beogradskog fonda za političku izuzetnost podseća da Kina snažno podržava poziciju Srbije po pitanju principa teritorijalnog integriteta i to je vrlo jasno naznačeno u svim izjava zvaničnika u prethodnom periodu.

"Moramo razumeti da je za Kinu princip teritorijalnog integriteta nepovrediv. Pored toga što Peking ima izuzetno visoko razvijen odnos partnerstva sa Srbijom, razlog za to su i njihovi unutrašnji izazovi sa kojima se susreću po pitanju istog tog principa", navodi Vladisavljev.

Kako naglašava, za očekivati je da će u okviru međunarodnih institucija pozicija Srbija onako kako je Beograd definiše, podržati zvanični Peking.

"Postbeogradska Kina"

Delegacija Pekinga u Beograd stiže na dan kada je pre tačno četvrt veka tokom bombardovanja Jugoslavije NATO pogodio kinesku ambasadu kada su poginula tri kineska novinara. Napad koji je Bela kuća kasnije nazvala „greškom”, otvorio je novu fazu jačanja partnerstva Srbije i Kine - ocenjuju upućeni.

Činjenica je da je taj trenutak, a to su govorili i američki stručnjaci, da je taj ratni zločin NATO-a, ubistvo kineskih novinara, bio jedan momenat koji je preokrenuo strateško razmišljanje u Kini o pretnji koja dolazi od SAD u eri unipolarnosti, kaže Aleksandar Mitić iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu.

Napominje da neki govore o tome da postoji nešto što se zove "postbeogradska Kina“.

"Kina je mesec dana nakon napada na kinesku ambasadu usvojila novu bezbednosnu strategiju i od tada se odnosi u strateškom smislu nisu nikada oporavili. Ta zajednička kultura sećanja koju imamo na NATO agresiju i na taj brutalan ratni zločin, to je jedan od kamena koji su oslonci ove saradnje", ukazuje Mitić.

Dosadašnja saradnja na polju ekonomije pokazuje da je trgovinska razmena dve zemlje prošle godine premašila šest milijardi dolara, kao i da je prednost na kineskoj strani. Pomeranje u korist Srbije vidi se u novim investicijama koje bi jačale domaću proizvodnju i usluge.

Pored ulaganja u infrastrukturu, građevinarstvo, prirodne resurse, sada očekujemo da investiranje pređe na drugi nivo, odnosno da se više uključe sektor malih i srednjih preduzeća i to u oblasti istraživanja, nauke, elektronske trgovine, novih tehnologija, veštačke inteligencije, ističe rukovodilac Centra za azijske zemlje PKS-a Jovana Majstorović.

Šta se očekuje od Sporazuma o slobodnoj trgovini

Očekivanja privrednici imaju i od Sporazuma o slobodnoj trgovini koji su zvaničnici dve zemlje potpisali pre više od šest meseci, a koji bi tebalo da počne sa primenom 1. jula. Uz procenu da će do 2030. godine gotovo 370 miliona kineskih stanovnika preći u srednju klasu, što znači i da će oni moći da priušte proizvode koji im možda do sada nisu bili dostupni, stručnjaci akcenat stavljaju na srpske poljoprivredne i prehrambene proizvode.

Stefan Vladisavljev kaže da kratkoročno gledano korist će osetiti kineske kompanije u Srbiji s obzirom na obim izvoza iz Srbije i obim uvoza iz Kine.

Kada oslobodite već postojeću strukturu obima uvoza i izvoza, taksi carina i naknada, dobijete matematiku u kojoj je vrlo jasno ko će više profitirati. Ono što je zadatak Srbije je da razvije sve one sektore o kojima se govorilo da su potrebni za konkuretnost na kineskom tržištu, dodaje Vladisavljev.

Tokom dvodnevne posete kineske delegacije koja broji oko 400 članova, trebalo bi da bude potpisano više od 30 sporazuma u različitim oblastima. O bezbednosti susreta računa će voditi više od 3.000 policajaca.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње