Srbima na KiM primanja stižu u dinarima – kako će živeti ako Priština zabrani srpsku valutu

Centralna banka u Prištini saopštila je da će od prvog februara evro biti jedina dozvoljena valuta u platnom sistemu na Kosovu i Metohiji. Dinar se ne pominje, ali je navedeno da sve valute osim evra, mogu da se čuvaju samo kao dragocenosti u fizičkom obliku ili na bankovnim računima. Procenjuje se da na Kosovu i Metohiji živi oko 100.000 Srba i da imaju primanja u dinarima.

U srpskim sredinama gotovo nema porodice u kojoj neko nema primanja iz budžeta Srbije. Isključivo u dinarima.

U zdravstvu, prosveti, lokalnoj samoupravi, komunalnim službama, nevladinom sektoru, u deset opština sa srpskom većinom zaposleno je na desetine hiljada ljudi.

Na Kosovu, dinar je sve vreme, i nakon sukoba 1999. godine, sredstvo plaćanja, i to preko filijala Trezora Srbije, Komercijalne banke, Poštanske štedionice i Pošte. 

Pored zaposlenih i penzionera, prihode u dinarima imaju i studenti, đaci, deca u porodicama slabijeg imovnog stanja. U grupi pogođenih biće i Albanci, sa primanjima iz institucija Vlade Srbije.

I pre saopštenja Centralne banke u Prištini o uredbi usvojenoj krajem decembra, NLB Komercijalna banka, najavila je da će do kraja januara zatvoriti filijale u srpskim sredinama.

I to se poklapa sa odlukom Prištine da se razmena valuta na Kosovu može obavljati isključivo preko institucija koje licencira njena Centralna banka.

"Ono što posebno brine, nije predstavljen nikakav model koji bi značio alternativni vid plaćanja ili model kojim bi se rešio finansijski sistem, platni promet. Ovde će, bez obzira na želju centralne banke, intervencija u prvom redu EU biti od presudne važnosti kako bi se izbegle bilo kakve dalje tenzije. Naravno loše je, možda čak i implikacija loših odluka i eventualnog mogućeg kažnjavanja svih koji budu i dalje nastavili da koriste dinare", kaže Miodrag Milićević, analitičar.

Prošle godine, zbog zatvaranja punkta Jarinje, Srbi su mesec dana bili bez dinara. Na bankomatima su ih pretvarali u evre i podizali plate i socijalna davanja.

Mesecima traje zabrana plasmana srpske robe na ovdašnje tržište, a najava istiskivanja dinara značiće i još manje države Srbije na Kosovu i sve veće institucionalno odvajanje Srba od nje.

Ovdašnji Srbi se pitaju šta je sledeći potez vlasti u Prištini.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње