Читај ми!

Nova metodologija proširenja, kada ćemo dobiti mapu puta za otvaranje klastera

Marta prošle godine EU je usvojila novu metodologiju proširenja raspoređujući nekadašanja poglavlja u šest klastera koji obuhvataju različite oblasti. Jadranka Joksimović, ministarka za evropske integracije kaže za RTS da do kraja februara očekuje mapu puta – detaljan plan za otvaranje klastera. Veruje da će novi sistem odgovarati Srbiji i doneti znatno ubrazanje procesa pristupanja EU.

Jadranka Joksimović podsetila je da je novu metodologiju proširenja inicirao francuski predsednik Emanuel Makron novebra 2019. godine a onda su Evropska komisija i sve zemlje članice uobličile novi mehanizam marta 2020.

"Klasteri označavaju šest vodećih politika EU – prvi klaster je poltički (vladavina prava i deo ekonomskih kriterijuma), drugi je unutrašnje tržište (makroekonomska i fiskalna politika, usklađenost tržišta zemlje kandidata sa tržištem EU), treći je konkurentnost i inkluzivni rast, četvrti su zelena agenda, digitalizacija, resursi, peti kohezija i poljoprivreda i šesti je spoljna politika", objašnjava Joksimovićeva.

Sva poglavlja o kojima se pregovaralo raspoređena su po klasterima.

Prema njenim rečima, nova metodologija stavlja akcenat na snažniji politički nadzor procesa i na očekivanje da se pokaže veća posvećenost evropskom putu svih lidera Zapadnog Balkana.

"Iako se to podrazumevalo i ranije sada je to i izričito traži. Sa druge strane, ovime i EU sebe obavezuje za veću kredibilnost procesa – ukoliko zemlja napreduje zbog sopstvenih zasluga biće joj dostupniji i EU fondovi i drugi instrumenti", ukazuje Joksimovićeva.

Smatra da je pregovoranje po poglavljima bio restriktivan proces. "Srbija je do sada otvorila 18 poglavlja. Tu je bilo korak napred, pa nazad. To je bio jedan veoma restriktivni proces od odnosu na onaj od pre deset godine kad su neki naši susedi pristupali EU".

Ministarka kaže da nova metodologija mora da nađe način primene na države koje su duboko ušle u pregovarački proces.

"Nova metodologija neće menjati jasan pregovarački okvir koje imaju Srbija i Crna Gora, ali treba da se nađe način da se vrednuje sve ovo što je Beograd do sada uradio i da se uđe u novi okvir koji je povezan sa investicioim planom za Zapadni Balkan", istakla je Joksimovićeva.

"Ispunjavanje političkih kriterijuma mera napretka Srbije"

Joksmovićeva napominje da Srbija nije sedela skrštenih ruku i čekala da Brisel da smernice za metodologiju, dodajući da je imala više od 70 sastanaka sa predstavnicima EU.

Kako je nagasila, do kraja februara očekuje mapu puta – detaljan plan za otvaranje klastera.

"Prvi klaster koji se bavi vladavinom prava je praktično već otvoren, poglavlja koja se sadrže u njemu već su ranije otvorena. On je najvažniji jer će meriti napredak Srbije u ispunjavanju političkih kriterijuma", ukazuje Joksimovićeva.

Joksmovićeva naglašava da nova metodologija obavezuje sva ministarstva da se uključe u proces pristupanja EU i da rade svoje posao, traži se veća politička posvećenost.

Veruje da će novi sistem odgovarati Srbiji i doneti znatno ubrazanje procesa pristupanja EU.

Joksimovićeva očekuje do kraja juna međuvladinu konferenciju o novoj metodologiji gde će se usaglasiti njena primena. Smatra da Srbija dobro stoji i što se tiče trećeg klastera (inkluzivni rast i konkuretnost) koji je značajan za period ekonomskog oporavka od posledica pandemije koronavirusa. "Klasteri dva, tri, četiri i pet predstavljaju iinstrumente za investicioni plan za Zapadni Balkan". 

Govoreći o programu za raspodelu vakcina protiv koronavirusa "Kovaks", smatra da je zasad pretrpeo neuspeh što se tiče zemalja Zapadnog Balkana, jer još nisu dobile vakcine. Sedamdeset miliona evra je namenjeno za tu svrhu, ali sve zavisi od EU koja još čeka naručene vakcine, zaključuje Joksimovićeva.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом