“Very good round of discussions this afternoon with the leaders of #Serbia and #Kosovo. They made real progress today. Thanks to @DFCgov, @MCCgov, and @EximBankUS for joining. #EconomicNormalization means jobs for young people. Talks continue tomorrow!” – NSA Robert O’Brien pic.twitter.com/7usHrh2w2N
— NSC (@WHNSC) September 3, 2020
четвртак, 03.09.2020, 14:30 -> 22:08
Извор: РТС, Танјуг
Razgovori delegacija Beograda i Prištine u Vašingtonu – šta je sve na pregovaračkom stolu
Predstavnici Beograda i Prištine razgovaraju u Beloj kući. Iako je najavljeno da će tema biti ekonomska saradnja i povezivanje kroz zajedničke projekte, ministar finansija Siniša Mali je rekao da je na sto stavljen "nikad gori papir" i da jedna od tačaka podrazumeva međusobno priznanje. Dodao je da se borba nastavlja. Vučić uoči sastanka poručio: "Predaja nije opcija".
О'Брајан: Направљен напредак
"Нема бојазни да потпишем било какав документ у којем стоји признање"
"Нема бојазни да потпишем било какав документ у којем стоји признање независности Косова. Тачка! То сам јасно рекао и албанским и америчким саговорницима на састанку, гласно да јасније не може да буде", рекао је председник.
Поручио је да нема никакве сумње да то више неће бити тема.
Александар Вучић је рекао да је задовољан припремљеношћу делегације Београда и да је захвалан домаћинина који су желели да чују примедбе, упркос томе што много тога није било лако за Београд.
Истакао је да су били присутни сви људи из финансијског и економског сектора америчке владе, као и да је дошла Иванка Трамп која се није кратко задржала.
Како наводи, имали су и посебан састанак са Робертом О‘Брајаном и нико не можее да потврди да ли ће бити сусрета и пријема на највишем нивоу. Каже да то зависи од тога шта ће бити договорено током вечери и јутра.
Вучић: Тачке у којој се говори о признању више нема
Хоти: Нећемо о другим темама осим о признању
У току друга рунда разговора, стигла Иванка Трамп
Дачић: Вучић на бруталан начин одбио тачку 10
Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да је Вучић одбио тачку 10, у којој се говори о међусобном признању.
Дачић је потврдио да је папир са тачком 10 био на преговарачком столу.
"Из Вашингтона сам добио информацију да је председник Вучић на бруталан начин одбио ову тачку и да је јасно рекао да је она за Србију неприхватљива, као и да ће се понашати у складу са Уставом Србије", рекао је Дачић за ТВ Пинк.
Вечерас се очекују изјаве председника Вучића
О'Брајан: Преговори већ напредују
Саветник за националну безбедност председника САД Роберт О'Брајан, који је, поред Ричарда Гренела домаћин састанка у Белој кући, изјавио је да представници Београда и Приштине "већ напредују" у преговорима у Белој кући, у економској области.
"Лидери Србије и Косова већ напедују. Наши јутрошњи разговори били су фокусирани на подупирање економских веза и економске нормализаиције", написао је О'Брајан на Твитер налогу уз слике са преговора две делегације.
Он је рекао да се радује даљим дискусијама овог послеподнева.
“The leaders of #Serbia and #Kosovo are already making progress. Our conversations this morning centered on bolstering economic ties and #EconomicNormalization. Looking forward to further discussion this afternoon.” – NSA Robert O’Brien pic.twitter.com/IiinYFzK2n
— NSC (@WHNSC) September 3, 2020
Гренел демантује да је представио документ у којем се тражи независност Косова
Амерички изасланик за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел демантовао је да је затражио од Александра Вучића признање Косова.
На твитеру је поделио вест у којој пише да је он Вучићу представио документ у коме се тражи потпис на косовску независност уз коментар: "Није тачно".
Not true. https://t.co/oDyaqs7ZvJ
— Richard Grenell (@RichardGrenell) September 3, 2020
Шта се захтева у "тачки 10"
Чадеж: економски предлози добри и конкретни, разговори тешки
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж рекао је да су економски предлози српске делегације, изнесени на састанку у Белој кући, добри и конкретни.
Чадеж је, у изјави новинарима, пренео да су разговори тешки и да ће дуго трајати.
"На столу занимљиви и добри предлози када је у питању привреда. И то не само у вези инфраструктурног повезивања, већ веома конкретни пројекти за подршку привредног сектора који могу да креирају нова радна места, обзебедити оживљавање привредне активности у крајевима земље који су до сада били запостављени", објаснио је он.
Чадеж је истакао да се ради о конкретним привредним пројектима, подсећајући да је изасланик америчког председника Ричард Гренел све почео да поставља и разговара са економске стране.
"Предлози који су на столу су пројекти за будућност, који могу да направе разлику, помогну креирању радних места и да млади планирају породице у својој домовини, а не негде друго", рекао је он.
Мали: Добили смо никад гори папир, једна тачка подразумева међусобно признање
"Ми смо на почетку добили никада гори папир од када су кренули преговори са косовским Албанцима. Шеснаест тачака је на столу од чега десета подразумева међусобно признање", рекао је новинарима министар финансија Србије Синиша Мали.
Наводи да има веома мало економских тема и да је Вучић од обавештајних извора сазнао да теме неће бити само економске.
Додао је да се економске теме односе на изградњу инфраструктуре, ауто-путева, железнице, помоћ малим и средњим предузећима...
"Али огроман је притисак. Теме које су за нас веома тешке. Борба која траје. Председник се бори. Да ли ће издражти, видећемо. Ја се враћам тамо. Разговори се настављају и наравно да ћемо се борити до краја. Као што је председник рекао, предаја није опција", рекао је Мали.
Додао је да је делегација Београда дошла са идејом да се економски подигне регион, да се инвестира три или четири милијарде евра у инфраструктуру, мала и средња предузеће, да се граде станови за младе.
"То је наша платформа, и онда добијете тачку 10", рекао је Мали.
Поновио је да се борба наставља и да је њихов посао да се боре за интересе Србије и Срба на КиМ. Наводи да је тамо 15-20 људи који врше притисак.
Вучић разговарао с Гренелом
Почели разговори у Белој кући
Председник Србије Александар Вучић и приштински премијер Авдулах Хоти стигли су у Белу кућу, саопштио је саветник за националну безбедност САД Роберт О'Брајан.
Председник Александар Вучић послао је поруку непосредно пред састанак са представницима Приштине у Белој кући.
"Неће бити лак састанак за нас. У сваком случају, ми смо спремни. Даћемо све од себе да постигнемо компромис о важним економским питањима", рекао је председник.
Razgovori predstavnika Beograda i Prištine počeli su u Vašingtonu. Delegaciju Srbije predvodi predsednik Aleksandar Vučić, u njoj su i ministar finansija Siniša Mali, predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.
Predstavnike Beograda očekuje izuzetno teške razgovore, iako Srbija ima jako korektne odnose sa administracijom predsednika SAD Donalda Trampa, izjavila je uoči sastanka premijerka Ana Brnabić.
Ipak, rekla je da ne očekuje da na sastanku našoj delegaciji budu postavljeni ultimatumi jer, kako je istakla, Srbija više nije u takvoj poziciji.
Mogućnost ultimatuma i nametanja razgovora o statusu, umesto najavljenih ekonomskih tema, odbacio je i šef srpske diplomatije Ivica Dačić.
Objasnio je da politički sporazum nije ni pripremljen i da se govorilo samo o oblikovanju ekonomskog okvira, o onome što bi moglo da spada u normalizaciju odnosa, ali što se tiče svakodnevnog života ljudi, infrastrukture, putne, železničke, uspostavljanja slobode kretanja robe, kapitala.
"Široka paleta projekata"
Beograd je spremio široku paletu projekata za saradnju sa Prištinom, naveo je Marko Đurić. Međutim, istakao je da očekuje da na sto budu stavljene i teške političke teme.
"Ukoliko do toga bude došlo, svi oni koji prate srpsku politiku prethodnih osam godina mogu da znaju da će odgovor države Srbije na konstruktivne predloge biti odgovoran, ali ćemo uvek biti spremni da kada je potrebno i odbijemo ono što nije u interesu Srbije", poručio je Đurić.
Značaj zajedničkih ekonomskih interesa i saradnje ističe i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, koji se poručio da se nada da će delegacija Prištine biti spremna da razgovara o budućnosti i infrastrukturnim projektima.
Šta Priština želi "za stolom"
Od kosovskih vlasti, međutim, stigle su oprečne najave.
Predsednik Hašim Tači poručio je prištinskoj delegaciji da "preduzme smele korake", istakavši da je srećan što je Bela kuća posvećena postizanju mirovnog sporazuma.
Međutim, premijer Avdulah Hoti koji predvodi delegaciju Prištine, iako je najavio je razgovore o velikim infrastrukturnim projektima vrednim tri milijarde dolara, takođe je poručio da se delegacija Prištine sa delegacijom Beograda sastaje samo radi uzajamnog priznavanja.
O temi sastanka i mogućnosti za dogovor oglasio se i američki kongresmen i albanski lobista Eliot Engel.
Iako smatra da bi konačni dokument trebalo da dovede do uzajamnog priznanja, sumnja da se tako nešto može postići, jer se, kako je rekao, predsednik Srbije Aleksandar Vučić usprotivio stavljanju uzajamnog priznanja na sto.
Коментари