nedelja, 23.12.2018, 19:30 -> 19:43
Izvor: RTS
Šta smeta Briselu u srpskom viznom režimu
Srbija je ovih dana iz Brisela dobila novu opomenu da uskladi politiku viza sa Evropskom unijom. U poslednjem izveštaju Evropske komsije našli smo se među osam zemalja koje moraju da poboljšaju mere rešavanja ilegalne migracije.
Ilegalne migracije moraćemo bolje da kontrolišemo, a borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije da pojačamo. Na to upozorava izveštaj Evropske komisije, u kojem su kost u grlu bezvizni režimi koje imamo sa nekim zemljama.
"Mi radimo na usklađivanju svega toga. Ali, ključni element će svakako biti sagledavanje statističkih podataka da li postoji neka povezanost bezviznog režima sa povećanjem broja migranata i azilanata. To je bilo slučajeva vezano za Iran i mi smo zato ukinuli tu odluku da se može putovati bez viza, zato što je bilo velikih zloupotreba bezviznog sistema", kaže ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
I to je ušlo u izveštaj, kao i precizna statistika: od septembra 2017. do oktobra 2018. u zemlju je ušlo oko 46,5 hiljada iranskih državljana, a izašlo je njih oko 33,5 hiljada.
"Potrebno je prosto biti mnogo pažljiviji u sagledavanju svojih obaveza kada je u pitanju poštovanje sporazuma o viznoj liberalizaciji i sa mnogo više mudrosti pristupati potpisivanju takvih sporazuma, imajući u vidu da se potpisivanjem tih sporazuma dovodi u pitanje i rizikuje proces bezviznog putovanja građana Srbije u EU", kaže Srđan Majstorović iz Centra za evropske politike.
Takav režim putovanja Srbija ima sa više od 70 država. Nemaju sve istovremeno i aranžman sa Evropskom unijom, kao što ni mnoge zemlje kojima ne treba viza za Evropsku uniju, za Srbiju moraju da je traže. A da li ćemo, kako se pominje, uskoro preispitati bezvizni režim sa Indijom?
"Ne postoje za sada nikakve primedbe za neke druge zemlje, jedino da li se nekom nešto sviđa ili ne, da li se neka zemlja nalazi na našem spisku, da li je ona po političkoj volji EU. A drugo je pitanje da li to ima posledice kada je reč o broju", dodaje Majstorović.
Usklađivanje viznog režima sa Unijom, obuhvaćeno je pregovaračkim poglavljem 31 o spoljnoj, bezbednosnoj i odbrambenoj politici.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 5
Pošalji komentarRE: @Diktat
Njihov klub i njihova pravila, to je u redu.Ali shavatanje da mi bez njihovih fondova ne mozemo da zivimo.Pa mi onda nismo normalni i ne treba ni da zivimo, ako sami ne mozemo da zaradimo novac za zivot.Nas najveci problem jer mislimo da zavisimo od njih i njihove milostinje.Covek sa takvim kompleksom u svojoj glavi ne moze nikada biti bogat.Bogati cemo biti samo onda kada sami resimo da zaradimo novac, bez da nam iko ista daje.A kad imamo svoj novac, sta ce na EU?
@Diktat
Nije, ali ako hoces da udjes moras da uskladis svoje standarde i politike sa njihovim. Prostim recnikom receno- probaj u operu da udjes u trenerci, nece ti dati dok se ne vratis pristojno obucen. Njihov klub, njihova pravila, ako hocemo da budemo deo tog kluba, a hocemo, onda ta pravila moramo da usvojimo. Ako necemo, nikom nista, ne idemo u EU, samo sto onda nemamo ni predpristupne fondove, pa ce onda biti veselo videti od cega cemo da zivimo. To ti je otprilike to.
Korpucija je najveci problem, sve ostalo bi se lako resilo da nije korupcije
Dok postoji korupcija i nejednakost gradjana pred zakonom, nista drugo ne moze biti ni uskladjeno sa zakonom ni reseno po zakonu.
Diktat
Srbija nije jos uvek u EU ili se varam ?
Bezbednost
Najveća opasnost po bezbednost Srbije jeste bezvizni režim za građane EU koji ulaze u Srbiju kako im se ćefne, sa ličnom kartom, dok će nama uskoro biti neophodno i prijavljivanje preko Interneta, digitalno žigosanje i plaćanje takse. Stvarno nismo normalni.