Brnabić: Ne plašim se da potpišem sve što treba da građani imaju punu sigurnost

Članovi Vlade Srbije u Skupštini odgovarali su na pitanja poslanika. Premijerka Ana Brnabić poručila je da se ni u jednom trenutku neće uplašiti niti libiti da potpiše sve što treba da građani Srbije imaju punu sigurnost, bezbednost i garanciju prosperiteta. Brnabićeva je rekla da ne vidi što bi rekonstrukcija Vlade bila "tabu tema" i da će se menjati svako ko treba da bi Vlada radila bolje uključujući i nju kao predsednicu Vlade.

Ava Brnabić je, odgovarajući na pitanje poslanika SDS-NS Miroslava Aleksića da li je spremna da potpiše pravno obavezujući sporazum kojim se Kosovu daje stolica u UN, upitala zašto poslanik insistira da kaže kakav će sporazum potpisati.

"To da tražite da kaže predsednik Vlade šta će potpisati dok pregovaramo o normalizaciji, jeste kao greška kakvu ste pravili tražeći mišljenje Međunarodnog suda pravde. To se ne radi. Možda ste tako radili kada ste tražili mišljenje Međunarodnog suda pravde, kada se diplomatija tako 'strateški' vodila", primetila je premijerka.

Rekla je i da je njena obaveza, koju je preuzela poslom, da se ne libi i ne plaši da potpiše sve što treba da građani Srbije imaju punu sigurnost, bezbednost i garanciju prosperiteta.

Poručila je da će se svaki dan boriti kako bi se našlo najbolje rešenje za Kosovo i Metohiju, za tešku situaciju.

"Svi su zamenjivi pa i ja, Vujović bio na sednici Vlade" 

Premijerka Brnabić izjavila je da ne vidi zašto bi rekonstrukcija Vlade bila "tabu tema" i rekla da će se zameniti svako ko treba da bi Vlada radila bolje, uključujući i nju kao predsednicu Vlade. 

Brnabićeva je, odgovarajući na pitanja poslanika u parlamentu, rekla da je vlada koju vodi potpuno otvorena, demokratska vlada.

"Ne razumem zašto je rekonstrukcija tako tabu tema", rekla je Brnabićeva i navela da je normalno da, ako neko ima nekih problema, zdravstvenih, porodičnih ili ne daje sebe u punom kapacitetu, ne bude više njen član. 

Kako je rekla, ne mora niko da bude četiri godine na istom mestu i poručila da ako se ne radi kako treba, da će se menjati svako ko treba da bi bilo bolje, "uključujući i mene kao predsednicu Vlade".

Na pitanje da li je ministar finansija Dušan Vujović podneo ostavku, Brnabićeva je rekla da je Vujović danas prisustvovao sednici Vlade i da nije u Skupštini prisutan jer ima druge obaveze. 

Kako je rekla, Vujović se sinoć vratio iz Vašingtona, gde je bio na razgovoru sa MMF-om.

"Ne znam kako više da odgovaram na ovakve neistine", poručila je Brnabićeva.

"Imam prava da se ljutim kada govorite neistine"

Premijerka je oštro negodovala na navode poslanice Sonje Pavlović, koja je rekla da je premijerka na nedavnom sastanku Nacionalnog konventa sa EU navodno rekla da nju ne isteresuju ocene iz Izveštaja EK, nego preporuke. 

"Kad čujem direktnu neistinu, onda mi je teško da dalje slušam pitanja jer mi je neverovatno da neko otvoreno govori neistinu", rekla je Brnabićeva.

Navela je da srećom postoje video-materijali i snimljeni televizijski prilozi o tome šta je na tom sastanku pričala, a da to mogu da posvedoče i pojedini poslanici. 

"Vi kažete – ne interesuju me ocene, već preporuke. Rekla sam da su nam ocene važne, a preporuke su nam još važnije", rekla je Brnabićeva i istakla da ima prava da se ljuti kada se govore neistine i kada se otvoreno obmanjuju građani. 

Objasnila je da je rekla da su nam ocene važne, a preporuke još važnije jer su ocene iza nas, a preporuke ono što tek treba da uradimo. 

Istakla je da su u poslednjih nekoliko dana Srbiju posetili brojni evropski zvaničnici, te da su svi do jednoga rekli da je izveštaj EK o Srbiji pozitivan i da postoje stvari koje treba da se unaprede, a od kojih, ističe, "mi ne bežimo". 

"Srbija postigla izvanredan napredak" 

Brnabićeva je navela da je Izveštaj o Srbiji pozitivan, da je Srbija postigla izvanredan napredak i da je, posebno u ekonomiji, lider u regionu. 

Kada je reč o vladavini prava, Brnabićeva kaže da ne postoji nikakva diskusija jer mora da se unapredi ta oblast, te da se na tome radilo i da će se raditi. 

Navela je i da se radi na transparentnosti pravosuđa, da se u javnom dijalogu razgovaralo o reformi Ustava kako bi se sačinio najbolji mogući nacrt amandmana, te da su upućeni Venecijanskoj komisiji.

"Ne radimo to zbog EU, nego zbog građana Srbije", podvukla je premijerka i navela da Ustav iz 2006. godine nije ni poslat Venecijanskoj komisiji, a sada postoje kritike da je proces ustavne reforme zatvoren. 

Brnabićeva kaže da je rekla da je snaga jedne vlade kada kaže da nema kapacitet jer, dodala je, nijedna ozbiljna vlada nigde na svetu nema dovoljno kapaciteta da sama sve uradi. 

"Da ima, ne bi postojala razna udružanja koja se trude da u jednom demokratskom društvu vladi daju preporuke iz raznih oblasti. Vlada je otvorena, demokratska i odgovorna", kaže premijerka.

Naglasila je da postoje organizacije koje mnogo više znaju od vlade i da je potrebno čuti njihove preporuke kako ne bismo gubili vreme i kako bismo implementirali sve ono što je potrebno u daljim reformama. 

Postojale su, dodaje, vlade pre 2013. koje su mislile da su najpametnije, a da joj je to poznato jer je tada bila u NALED-u, organizaciji za koju navodi da se trudila da kaže vladama šta treba uraditi za bolje poslovno okruženje. 

"Postojale su vlade koje mislile da su najpametnije i da znaju sve, a nisu ništa uradile. Ne znamo sve najbolje, nemamo sve kapacitete, pričaćemo sa svima kako bi se reforme brže sprovodile", poručila je Brnabić. 

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je da je u izveštaju Evropske komisije o Srbiji u najvećoj meri konstatovan napredak, te da u njemu nije data politička ocena, koja je bila prisutna samo u jednom Izveštaju EK, i to u onom iz 2010/2011. godine.

Izveštaj je instrument kojim se utvrđuje presek stanja u reformama, a ne daju se političke ocene, rekla je ministarka odgovarajući na kritike poslanika Miroslava Aleksića. 

"Vlada ne angažuje lobiste"

Ana Brnabić je izjavila da se nikada nije sastala sa lobistima iz firme "Turnberi", da ne zna ni ko su ti ljudi, kao i da Vlada na čijem je čelu ne angažuje nikakve lobiste.

Brnabićeva je u Skupštini, odgovarajući na pitanja poslanika Miroslava Aleksića da li se sastala sa lobistima iz firme "Turnberi" Majklom Rubinom i Džejsonom Ozbornom kada je Kori Levandovski bio u Srbiji i da li su se dogovorili o nekim uslugama, odgovorila da ne zna ko su ti ljudi, da nikada nije čula za njih, da ne zna šta rade, da su uopšte bili u Srbiji, te da ne zna ni kod koga su došli.

"Te informacije koje ima Vuk Jeremić, a koje šalje preko Tvitera i koje su na nivou istinitosti poput one da nemačka kancelarka Angela Merkel neće da se vidi sa Aleksandrom Vučićem, pa ga onda pozove dva dana posle toga, meni su fascinantne", rekla je predsednica Vlade.

Rekla je da ne zna ni ko je Kori Levandovski, te da je samo čula da se zove kao poljski fudbaler, da ne zna šta on radi i da se nije videla ni sa njim.

"Nisam ni imala vremena, jer sam se ove nedelje videla samo sa premijerom Belgije, predsednikom Evropskog saveta Donaldom Tuskom, predsednikom EIB-a, prošle nedelje sa premijerom pokrajine Baden Virtenberg Vinfridom Krečmanom. Nemam vremena da se viđam sa nekim lobistima, za koje vi znate i koji su vama toliko bitni da ih pratite po svetu i kuda idu", rekla je Brnabićeva.

Naglasila je da Vlada nema nikakve veze sa njima i da nikakve lobiste ne angažuje. "To je jedna od post-istina, ne znam ni kako da odgovaram na te stvari", rekla je Brnabićeva. 

"Ispitaćemo nenamensko trošenje, ministri su hrabri"

Premijerka je izjavila da Vlada ima kompetentne i dovoljno hrabre ministre da ispitaju sve navode o nenamenskom trošenju budžetskog novca prethodne vlasti. 

Brnabićeva je rekla da će građani sami proceniti kako ko radi i kako je ko radio, te da su već to nekoliko puta učinili od 2014. godine. 

"Vama i dalje nije jasno. Građani su procenili i svake godine sve je veća vera u SNS i u vladajuću koaliciju", poručila je Brnabićeva. 

Navela je i da su građani sami procenili učinak sadašnje opozicije, te da se to pokazalo na primeru izbora u Beogradu, gde je, kaže, centar snage tih stranaka i na kojima je "koalicija okupljena oko pet stranaka osvojila veličanstvenih 2,24 odsto ili 18.000 glasova".

Za sadašnju vladu je rekla da će biti upisana u istoriju kao jedna u nizu vlada u kontinuitetu sa prethodnom koja je, kaže, izvukla zemlju iz bankrota i dovela je do suficita u budžetu i ozbiljne domaćinske kase. 

Navela je da je Srbija za tri godine postala svetski šampion u izdavanju građevinskih dozvola, kao i po privlačenju stranih investicija. 

Premijerka je čestitala Milici Nikolić na bronzanoj medalji osvojenoj na Evropskom prvenstvu u džudou, navodeći da je to veliki uspeh. 

Odgovarajući na brojna pitanja koje je poslanik Narodne seljačke stranke Marijan Rističević postavio njoj i ministrima, a u vezi sa divljom gradnjom gasovoda u Trsteniku za vreme prethodne vlasti, o tome da li postoji sprega između dela međunarodne zajednice i Vuka Jeremića i Saše Jankovića u svrhu rušenja suvereniteta Srbije. 

Pitao je šta će Vlada preduzeti povodom "skandaloznog" ponašanja Jeremića u vreme kada je bio ministar spoljnih poslova, kada je za jedan avio-let trošio 70.000 evra i 1.500 za jedno noćenje. 

Upitao je i da li organizatori protesta u Nišu, za koje veruju da su predstavnici dela opozicije, na zakonit način prijavljuju okupljanja u Nišu.  

O udžbenicima na albanskom jeziku

Premijerka Brnabić izjavila je, odgovarajući na pitanje poslanika Partije za demokratsko delovanje (PDD) Fatmira Hasanija, da je Vlada Srbije bila otvorena za saradnju po pitanju udžbenika na albanskom jeziku, ali da pomak nije napravljen zbog problema u funkcionisanju Nacionalnog saveta albanske nacionalne manjine.

Hasani je pitao Brnabićevu o poboljšanju položaja albanske manjine u Bujanovcu, Preševu i Medveđi, a premijerka mu je odgovorila da Vlada Srbije radi na integraciji albanskog stanovništva.

"Kada god ste zatražili sastanak kod mene, uvek sam našla vremena da se sastanamo i razgovaramo o Preševu, Medveđi i Bujanovcu. Postoje stvari koje lokalne samouprave moraju da urade same za sebe", rekla je ona.

Krenuli smo u ozbiljnu integraciju albanskog stanovništva, kaže Brnabićeva i dodaje da je problem u tom smislu što albansko stanovništvo, posebno u Preševu, ne govori srpski. 

"Zbog toga je Koordinaciono telo pokrenulo sveobuhvatnu akciju obuke učenja srpskog jezika na području opštine Preševo. Pored toga, u Bujanovcu smo otvorili odeljenje subotičkog Ekonomskog fakulteta", rekla je Brnabićeva.

Poslanik Muamer Zukorlić je pitao premijerku da li zna da se u Sandžaku prikuplja novac građana za izgradnju puteva, navodeći da je reč o nelegalnoj aktivnosti.

Stefanović: Maltretiranje Đurića neće ostati nekažnjeno

Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović rekao je da su vlasti Srbije preduzele mere nakon terorističkog akta protiv direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića i građana srpske nacionalnosti koji žive u južnoj pokrajini, sa ciljem da takva dela ne budu nekažnjena.

Stefanović je u Skupštini Srbije naglasio i da Beograd insistira na doslovnoj primeni Briselskog sporazuma u vezi sa Zajednicom srpskih opština.

"Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo je istragu. Saslušavamo lica i preduzimamo radnje koje treba da dovedu do toga da se kvalifikuje delo i podigne optužnica protiv izvršioca i pomagača. Imamo ko su lica koja su učestvovala u raznim delovima tog akta i čekaćemo priliku da budu dostupni našim organima", rekao je Stefanović odgovarajući u parlamentu na pitanja poslanika Dveri Boška Obradovića.

Kazao je da je cilj da takva vrsta teškog krivičnog dela, ne samo protiv Đurića, već pre svega institucije koju predstavlja, ne ostane nekažnjena.

Ukazao je da time šaljemo i snažnu poruku da ovako nešto, što je naišlo i na osudu prijatelja nezavisnosti Kosova, jer je bilo neprimereno i monstruozno, ne bude ponovljeno.

"Ovako bahato ponašanje ne zaslužuje ništa manje od teške kvalifikacije i, ako nadležne vlasti to tako ocene, Interpolove poternice. Trudićemo se da ta lica budu privedena, kao što nismo prestali da se trudimo po poternicama za hapšenje Ramuša Haradinaja i drugih", objasnio je Stefanović.

Podvukao je da su upravo iz tih razloga briselski pregovori u prekidu.

Maltretiranje Đurića, prema njegovim rečima, pokazuje da ne postoji spremnost da se primeni ono što je najvažnije iz Briselskog sporazuma, a to je ZSO.

Najavio je da će Beograd insistirati na implementaciji dogovora oko ZSO, i to punoj primeni, ne delimičnoj, te podsetio da je EU garant sporazuma i da bi i ona trebalo da insistira na tome. 

Stefanović očekuje da će gradonačelnik Niša Darko Bulatović i čelnici tog grada naći zajednički jezik sa Vladom Srbije o rešenju za niški aerodrom. 

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 30. октобар 2024.
9° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи