Deklaracija o opstanku srpskog naroda čeka širu međunarodnu podršku

Iako je bilo najavljeno za Dan državnosti posle izbora u prestonici, javnost bi mogla da se upozna sa tekstom Deklaracije o opstanku srpskog naroda. Da li i kako ona može da obuhvati probleme srpskog naroda u regionu i može li da bude instrument za delovanje kada su prava našeg naroda ugrožena?

Najavljeno za decembar, onda za Sretenje, objavljivanje teksta Deklaracije ponovo se odlaže. Iako odavno gotov, tekst čeka široku podršku, ali i da prođu izbori u prestonici.

"Ja sam kriv sam što Deklaracija nije objavljena. Zamolio sam Dodika da nam dâ nekoliko dana ili nedelja. Iako smo tekst odavno sačinili i sa mnogo ljudi razgovarali, ne bih da idemo u skupštinsku proceduru pa ni na sednicu Vlade pre nego što se razgovara sa svim važnim političkim činiocima u Srbiji, a želeo bih da dobijemo i širu međunarodnu podršku, a ne široku međunarodnu osudu", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, navodi da treba osigurati podršku.

"To je tačno tako, treba osigurati opštu podršku. Predsednik Vučić je rekao da ne želi da jedan tako važan dokument padne u završne dane predizborne kampanje u Beogradu pa da se svi ostrve na tu Deklaraciju i da ona izgubi, pa mislim da je on u pravu, da treba da je finalizujemo nakon beogradskih izbora", rekao je Dodik.

Ne kao velikosrpski nacionalizam, nego kao očuvanje srpskog jezika i kulture. To je istaknuto kao cilj Deklaracije. Kako će se realizovati kada se, na primer, lome ćiriličke table u Hrvatskoj, oduzimaju nadležnosti Srpskoj unutar BiH, krše prava Srba u Crnoj Gori, gde čine trećinu stanovništva.

"Može da piše šta god treba, ono što je veći problem je kako sprovesti nekakve vizije, kod nas je uvek problem sprovođenje deklaracija, programa, zakona...", navodi istoričar Predrag Marković.

Deklaracijom Srbija i Srpska nastoje da obavežu državne organe da se spreči asimilacija i omoguće uslovi za razvoj identiteta naroda.

Vlada u Banjaluci sa tekstom se upoznala i na njega dala saglasnost.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом