уторак, 14.03.2017, 11:49 -> 12:33
Извор: Танјуг
Vučić i Merkelova, daleko od rutine i protokola
Predsednik srpske vlade Aleksandar Vučić sastaće se u Berlinu sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i sa njom, kako je najavljeno iz Kancelarske službe, razgovarati o bilateralnim odnosima, regionalnim i migrantskim pitanjima i evropskoj politici i ekonomiji.
Deseti po redu susret Aleksandra Vučića i Angele Merkel, mogao bi se smatrati jednim od rutinskih sastanaka dvoje konzervativnih političara, koji će se, posle razgovora u Kancelarskoj službi, zajedno pojaviti pred novinarima sa par protokolarnih rečenica, kada bi u odnosima s Berlinom uopšte bilo takvih opcija.
Susreti u Berlinu, međutim, uvek imaju političku težinu i podrazumevaju mnogo više od protokola, imajući u vidu da kancelarka, poznata po tome da "ne troši" vreme tek tako, toliko da čak i u Kinu putuje na dan-dva.
Pada u oči da će američki predsednik u petak primiti Merkelovu, inače na kraju aktuelnog mandata, a ona danas Vučića, takođe na kraju njegovog premijerskog mandata, s obzirom da je najavio da će napustiti to mesto i ako ne dobije predsedničke izbore.
To bi, za nemačku javnost bez mnogo dileme, moglo da govori i o ulozi Srbije na Balkanu i Nemačke u Evropskoj uniji (EU), ali i o pozicijama srpskog premijera i nemačkog kancelara izvan nacionalne političke scene.
Na to ukazuje i saznanje da se u oviru današnjeg sastanka pominje i savetnik Merkelove za spoljnu politiku Kristof Hojzgen.
Hojzgen se ne pojavljuje često u javnosti, ali se veruje da uživa izuzetno poverenje kancelarke, da joj daje ideje i da je, verovatno, prva adresa za razgovore o najvažnijim pitanjima Srbije – Kosovu i EU.
Ovaj demohrišćanin nalazi se iza "zavese" Merkelove i diplomata je koji je svoje usluge stavio na raspolaganje i bivšem nemačkom ministru inostranih poslova liberalu Klausu Kinkelu, bio je i šef političkog štaba bivšeg EU komesara za spoljnu politiku EU Havijara Solane, a navodi se da je čak i socijaldemokrata i bivši kancelar Gerhard Šreder razmišljao da pred irački rat "posegne" za njegovim dobrim uslugama.
Šta će Merkelova i Vučić danas pričati iza zatvorenih vrata Kancelarske službe i koliko će se pridržavati zvanično najavljenih tema, to znaju samo oni. Ono što, međutim, svi znaju jeste da Vučić u Berlin dolazi dok na Kosovu, koje pokušava da zaokruži svoju državnost, rade na formiranju sopstvene vojske, Makedoniju potresaju sve vrste nemira, Bosna grca u problemima, ceo region podrhtava od napetosti.
Zna se, takođe, da ni Merkelova u ovoj izbornoj godini ne živi najlagodnijim životom kancelara najjače evropske nacije.
Merkelovu, naime, kritikuju i politički istomišljenici zbog njene politike "otvorenih vrata" prema izbeglicama i tvrde da joj se može "razbiti o glavu", čekaju je par pokrajinskih i savezni izbori, desničari iz "Alternative za Nemačku" "kradu" joj deo biračkog tela, Tramp joj "mrsi konce" u privrednim temama, a turski predsednik Redžep Tajip Erdogan svojim zahtevima i kritikama "tovari na leđa" brojne probleme i deli tursku zajednicu, najbrojniju grupu stranaca u Nemačkoj.
Kako se mirno rešavaju odnosi sa Turskom čije težnje za uticajem na Balkanu nikada nisu prestale ili kako primiti ogroman broj izbeglica u siromašnu državu, a pritom izbeći i socijalne nemire i sukobe nezadovoljnih i pridošlica i građana – srpsko je i Vučićevo iskustvo, koje će svakako biti na agendi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар