Genocid – najteži zločin, a najjeftinija reč

Lider SDSM-a, prilikom predstavljanja programa Vlade Makedonije za čiji sastav još nije dobio mandat, nije pominjao zahtev albanskih partija iz Tiranske platforme da se osudi genocid nad Albancima od 1912. do 1956. godine. Rezolucijom u parlamentu ili čak tužbom protiv Srbije. Ali su i taj zahtev i odbijena revizija presude BiH za genocid protiv Srbije ponovo pokrenuli pitanje dometa takvih inicijativa.

Stravični autoritet najtežeg zamislivog zločina obezvređuje se zarad političkih čarki. Tako pravnici gledaju na poslednje u nizu pokušaja devalviranja zločina koji se najteže dokazuje, a koji se u regonu, čini se, na rečima najbrže poteže. Jer, mesecima pre nego što će se zahtev BiH za reviziju presude obiti o vrata MSP, znalo se da je predaje čovek koji za to nije ovlašćen.

"Ovo pismo Međunarodnog suda pravde bi trebalo nekako da se shvati i kao signal da je rat završen i da treba da se okrenemo ka drugim i normalnim pitanjima", kaže Tibor Varadi, profesor međunarodnog prava.

Tome ne doprinosi, eventualna makedonska tužba protiv Srbije za navodni genocid nad Albancima od 1912. do 1956.

Konvencija o sprečavanju genocida stupila je na snagu 1951. godine, pa za najteži zločin nisu optuženi ni nacisti, niti je Jasenovac mogao da se nađe u tužbi Srbije protiv Hrvatske.

"To bi značilo da bi ostalo da se tuži za genocid između 1951. i 1956. što je sasvim bizarno i ja se nadam da se o tome ozbiljno ne razmišlja, nije ni deklaracija suvislo rešenje, a tužba bi bila besmislena opcija", kaže Varadi.

Smisao ne mogu da pronađu ni istoričari, posebno u periodu navodnog genocida - šestogodišnjem razdoblju balkasnih i Prvog svetskog rata, a potom i vremenu zajedničke države.

"Genocid i zločin nad Albancima na teritorije Makedonije nisu postojali, istorijska nauka nema niti jedan dokaz ni indiciju da je došlo do nasilja, radi se o flagrantnom pokušaju mešanja politike u istorijske činjenice", kaže  Dejan Ristić, istoričar.

"Problem je što može da izazove ozbiljnije političke posledice po odnose Srbije i Makedonije ukoliko bi vladu činio koalicija albanskih strana i SDSM i ako bi vlada to ozvaničila kao svoju spoljnopolitičku platformu to bi već bio ozbiljan međudržavni problem", kaže Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam.

Da bi se skrenula pažnja sa unutrašnjih pitanja, tako zločin nad čovečnošću - akcija kojom se sistematski i neselektivno istrebljuje jedan narod, prerasta u ono što politikolozi vide kao politiku genocida.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом