понедељак, 01.08.2016, 23:00 -> 23:47
Извор: РТС
Moraju li republičke koalicije da se preslikaju i na nivo opština
Zato što se nije slagala sa odlukom lokalnih odbora da uđu u vlast sa Srpskom naprednom strankom, Sanda Rašković Ivić podnela je ostavku na mesto predsednice DSS-a i još jednom pokrenula pitanje – da li republičke koalicije moraju da se preslikaju i na nivo gradova i opština ili vlast na lokalu ima i svoje specifičnosti.
Stranka mora da odluči na koju će stranu – ako je opozicija u republici, to važi i za lokal. S tim argumentom Sanda Rašković Ivić otišla je sa čela DSS-a. Kad je stranka u opoziciji, skoro po pravilu, formiraju se dva krila.
"Krilo koje smatra da je bezveze biti u opoziciji, da je mnogo profitabilnije ući u koaliciju sa SNS-om, uzeti bar mali delić vlasti, nego sad četiri godine zamajavati se sa lokalnom politikom, praviti odbore. To je težak rad i malo ko je iz opozicije na to spreman", kaže novinar Zoran Panović.
Onima koji su spremni da se odmetnu od stava stranke na republičkom nivou, na ruku ide i izborni sistem. To što je glasač zaokružio stranku, a ne ime kandidata, odbornike dodatno oslobađa odgovornosti.
"Često je tu reč o sebičnim interesima i kako da sebi obezbede političku egzistenciju. Izborni sistem je takav da oni neće biti kažnjeni, ako uzmemo istoriju preleta najveći broj političara je nagrađen političkom pozicijom", rekao je Bojan Klačar iz Cesida.
Međutim, politika – lokalna vlast po uzoru na centralnu, nije svuda održiva. Niti bi trebalo da bude, uvereni su analitičari. Lokal ima specifičnosti koje moraju da se uvaže, naglašavaju, ali to je rezervisano za razvijene demokratije.
"Naša politička kultura nije na tom nivou da lokalni nivo prepustimo ljudima koji se bave komunalnim pitanjima. On, kad je to potrebno centralama, biva upleten u visoku politiku", kaže politički analitičar Dragomir Anđelković.
"Mislim da su lokalni izbori u Srbiji jedna žrtva tog takozvanog cunamija, jer obično se izbori spajaju i onda lider koji je dominantan u tom trenutku povuče po inerciji sve izbore", ističe Panović.
Lokalni lider u senci republičkog, lokalne teme iza nacionalnih. To je, objašnjavaju analitičari, posledica gotovo desetogodišnjeg spajanja parlamentarnih izbora sa lokalnim u većini gradova i opština u Srbiji. Da, za početak, građani ne glasaju istog dana za parlament i skupštinu grada, možda bi i razmislili ko je na lokalnim listama.
"Mi ovako gušimo svaku mogućnost lokalne autonomije i ne možemo da dobijemo profilisane lidere, predsednike opština ili gradonačelnike jer nemaju motiv da učestvuju u toj trci. Sve što treba da uradi je da se pojavi na stranačkoj listi ili da pređe u neku drugu stranku", ukazuje Klačar.
Sledeći koji će birati lokalnu vlast su Belopalančani. Opštinska izborna komisija prethodne izbore je poništila, pa će 18. septembra ocenjivati samo lokalne političare, možda najpre one koji mogu da reše njihove lokalne probleme.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар