четвртак, 09.06.2016, 17:26 -> 19:13
Извор: Танјуг
Pohvale i preporuke za borbu protiv pranja novca i terorizma
Komitet Saveta Evrope za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma pohvalilo je srpske vlasti za unapređenje zakonskog i institucionalnog okvira u toj oblasti i istovremeno apelovao na zvanični Beograd da u tu oblast uvede više sistematičnosti i doslednosti.
Komitet SE se u danas objavljenom izveštaju bavi analizom načina na koji Srbija primenjuje međunarodne standarde na polju borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma u periodu počev od poslednje procene 2009. i preporučuje Akacioni plan za rešavanje nedostataka.
Komitet je u izveštaju naglasio da treba da bude uspostavljena jasna kriminalna politika o istragama o pranju novca i krivičnom gonjenju, uključujući centralizovanu bazu podataka za sve slučajeve i koordinisanu strategiju.
Komitet ocenjuje u izveštaju da se Srbija suočava sa brojnim značajnim pretnjama od pranja novca i ističe da glavna pretnja dolazi od organizovanih kriminalinih grupa, koje su uključene u krijumčarenje i trgovinu opojnim drogama i trgovinu ljudima.
Naglašeno je i da se krivičnim delima u vezi sa utajom poreza i korupcijom ostvaraju značajni prihodi od kriminala.
Kupovina nekretnina, vredne pokretne imovine i ulaganje u obveznice su omiljene metode pranja novca zbog čega su sektori bankarstva, doznaki i nekretnina posebno skloni riziku pranja novca, dodaje se u izveštaju.
Navodi se i da je Srbija u velikoj meri izložena prekograničnim nezakonitim tokovima.
Srbija, kao prva zemlja Manivala koja je sprovela potpunu procenu nacionalnog rizika, razume ove rizike, ocenjuje Komitet.
Iako je, kako navodi, utvrđeno da banke i oni koji obezbeđuju doznake novca primenjuju efikasne mere u borbi sa rizikom, to nije bio slučaj u vezi sa agentima za nekretnine.
S obzirom da se separatističke i/ili ekstremističke grupe nalaze u regionu i u određenim delovima južnih krajeva naše zemlje, Srbija se, ocenjuje Komitet, suočava sa povećanim rizikom od finansiranja terorizma, naročito u vezi sa neprofitnim sektorom i neformalnim novčanim doznakama.
Zvaničnici to priznaju i preduzeli su mere za rešavanje rizika, dodaje se u izveštaju, ali se naglašava da nema osuda u vezi sa finansiranjem terorizma i da je sprovedeno samo jedno krivično gonjenje.
"Pored toga, postojeći mehanizam ciljanih finansijskih sankcija, koji se odnosi na finansiranje terorizma, ne omogućava primenu lista 'bez odlaganja"', navodi se u izveštaju i dodaje da to ukazuje da napori u polju borbe protiv finansiranja terorizma treba da budu pojačani.
Srbija treba da u maju 2017. godine izvesti to telo Saveta Evrope o primeni preporuka u okviru proširenih procedura praćenja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар