четвртак, 02.06.2016, 15:51 -> 16:00
Извор: Танјуг
Mladi smatraju da se SNS najiskrenije zalaže za ulazak u EU
Istraživanje koje je sproveo Fakultet političkih nauka zajedno sa Evropskim pokretom pokazuje da mladi smatraju da se SNS najiskrenije zalaže za ulazak Srbije u EU, slede DS i LDP, a veruju i da srpskom mentalitetu više pogoduje "čvrsta ruka" od demokratskog sistema.
Anketa je sprovedena među 979 mladih, starosti od 15 do 29 godina i to u periodu od 19. do 29. aprila 2016.
Mladi smatraju da bi ulaskom Srbije u EU najviše dobili upravo mladi, kao i politička elita, dok bi najveći gubitnici, takođe, bili političari, ali i poljoprivrednici i tajkuni.
Kako je rečeno na predstavljanju istraživanja, 33 odsto mladih je protiv ulaska Srbije u EU, 12 odsto to apsolutno podržava, 27 odsto njih kaže da im je svejedno, a 28 odsto je više "za" nego "protiv".
Takođe, 75 odsto njih to ne bi podržalo ukoliko bi uslov bilo priznavanje Kosova.
Iako veruju da bi ulaskom u EU Srbija bila ekonomski bila jača, oni smatraju i da bi u spoljnoj politici najviše trebalo da se oslanjamo na Rusiju, pa tek onda na EU.
"Najmlađi od 15 do 18 godina okrenuti su Rusiji. Stariji više biraju EU. Oni koji sebe vide kao kosmopolite se okreću ka EU, a oni koi se poistovećuju sa lokalnim odrednicama su više okrenuti ka Rusiji", rečeno je na FPN-u.
Takođe, od ukupnog broja ispitanih, 56 odsto njih se izjasnilo da redovno glasa, i taj procenat se poklapa sa razvijenim demokratijama, ipak 70 odsto ispitanih nema nijednog političara kome veruje.
Komentarišući rezultate, šefica pregovaračkog tima sa EU Tanja Miščević, koja je prisustvovala predstavljanju rezultata na FPN, kaže da su mladi zbunjeni i da nisu dovoljno informisani, a da samo informisani građani mogu donositi dobre odluke.
Kaže i da bi sami mediji morali mnogo više da znaju o evropskim integracijama da bi mogli da prenesu poruku
"Celo popodne juče pokušavam da objasnim da nije došla odluka o otvaranju poglavlja 23 i 24, i da to tek treba da me pitaju krajem juna...", naglašava Miščević.
Primetivši da 33 odsto mladih ne podržava ulazak Srbije u EU, Miščević ukazuje da je reč o vrlo mladim ljudima, od 15 do 19 godina sa kojima se može raditi.
Dodaje da se mora raditi i na rušenju predrasuda i stereotipa, jer se, na primer, i dalje pojavljuje u istraživanjima, kako su recimo Evropljani hladni, a ne poznajemo ih.
U boljoj informisanosti bi, kako kaže, mogla da pomogne i sama delegacija EU.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар