уторак, 16.12.2014, 17:37 -> 21:28
Samit "Kina plus 16" u Beogradu
U Beogradu se održava Treći samit šefova vlada Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope.
19.45 – Završena plenarna sednica. Srpski i kineski premijer govore na pres-konferenciji u Palati "Srbija".
19.15 – Premijeri Crne Gore, Letonije i Litvanije ocenili su da između država CIE i Kine postoji visok i kvalitetan nivo saradnje.
18.50 – Premijeri Rumunije, Albanije, Slovačke i BiH istakli su značaj saradnje regiona sa Kinom, ocenivši da je ključno osmisliti dobre projekte i efikasno ih primeniti.
18.30 – Premijeri 16 zemalja govore na plenarnoj sednici Samita, posle čega će predsednici srpske i kinske vlade održati pres-konferenciju.
17.55 – Kineski premijer: Postignut dogovor o modernizaciji železnice između Beograda i Budimpešte.
17.45 – Zadovoljstvo mi je što je Samit ujedno i istorijska poseta kineskog premijera Srbiji posle tri decenije, rekao srpski premijer, otvarajući Samit "1 + 16".
17.37 – Učesnici Samita šefova vlada Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope napravili su, tradicionalno, zajedničku fotografiju u holu Palate "Srbija".
Sastanak šefova vlada Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope održava se u Palati "Srbija". Premijer Srbije Aleksandar Vučić je, otvarajući Samit, poručio da države Centralne i Istočne Evrope treba da omoguće pogodan ambijent za realizaciju novih projekata i zahvalio na podršci Kine.
"Zadovoljstvo mi je što je ovaj sastanak ujedno i istorijska poseta kineskog premijera Srbiji, posle tri decenije", rekao je Vučić.
Vučić je istakao da Samit Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope predstavlja dokaz političke hrabrosti da region, koji je bio zatrovan nasiljem i ratovima, krene napred.
"Ponosan sam što je Srbiji poverena uloga domaćina Samita koji okuplja zemlje Evrope kao nezaobilazan mehanizam saradnje u regionu, a to što je Kina pokrovitelj skupa, daje mu i globalni značaj", rekao je Vučić na otvaranju Samita.
"Beogradski susreti će doprineti preplitanju regionalnog i globalnog, razumevanju Istoka i Zapada i prožimanju zajedničkih interesa", istakao je Vučić.
Vučić je rekao da je Srbija već preduzela mere za vizne olakšice sa Kinom, što smatra podsticajem za lakše kretanje ljudi i impulsom saradnje.
"Ponosan sam na projekat brze pruge ka Mađarskoj, što će biti kičma modernog saobraćajnog povezivanja", rekao je premijer o zahvalio Kini na podršci da sedište Koordinacionog tela za infrastrukturu bude u Beogradu.
Poručivši da je članstvo Srbije u EU strateški cilj, Vučić je rekao da to podrazumeva širu saradnju sa susedima i ostatkom sveta.
"Pruga za dve godine"
Kineski premijer Li Kećang je, obraćajući se učesnicima Samita, rekao da je postignut dogovor o modernizaciji železnice između Beograda i Budimpešte i najavio da će se nastojati da bude izgrađena za dve godine.
Kineski premijer je poručio da je njegova zemlja spremna da svojom tehnologijom i znanjem pomogne razvoj u zemljama Centralne i Istočne Evrope, u prvom redu doprinoseći otvaranju novih radnih mesta i unapređenju infrastrukture.
Li je rekao da je jedan od ciljeva saradnje izgradnja novih koridora, razvoj infrastrukture. "Zemlje CIE imaju dobre luke i auto-puteve. Ako bismo ih povezali mogli bismo da dobijemo kopneno-pomorsku ekspresnu liniju između Kine i Evrope, čime bismo osigurali niže troškove", dodao je Li.
Prema rečima kineskog premijera, modernizacija železničke pruge od Beograda do Budimpešte biće završena za nekoliko godina. "Dobićemo modernu i brzu železničku konekciju", rekao je Li.
Sledeći Samit možda u Kini
Kineski premijer je, na kraju plenarne sednice, najavio da bi naredni Samit Kine i zemalja CIE mogao da bude održan ideće godine u Pekingu, a premijer Srbije se nada da će današnji razgovori doprineti boljoj budućnosti država i građana regiona.
Zaključujući današnji sastanak u Palati "Srbija", Vučić je rekao i da se nada da će razgovori omogućiti nalaženje konkretnih rešenja za infrastrukturne i ekonomske probleme, što će privrede zemalja regiona učiniti održivim.
"Nema sumnje da ćemo u budućnosti imati bolje programe i planove, kao i da će ih biti više. Siguran sam da ćemo naći konkretna rešenja za naše infrastrukturne i ekonomske probleme i da ćemo moći da poboljšamo stanje naših privreda", rekao je Vučić.
Vučić je istakao da je siguran da će zemlje CIE sa prijateljima iz Narodne Republike Kine i kompanijama te zemlje moći da omoguće svojim zemljama da urade nešto bolje za svoje društvo.
"To će istovremeno omogućiti da naše privrede u regionu budu održivije, a za to je potrebna politička stabilnost. Sve ćemo učiniti da to obezbedimo", zaključio je Vučić.
Li je rekao da već razmišlja da se sledeći Samit održi u letnjoj palati poslednje kineske dinastije, koja ima jedan most i 17 holova, odnosno salona.
"Već sad razmišljam o mehanizmu "17 plus 1" i to treba da bude simbol naših veza. Taj most treba da bude jedno sredstvo za sve ove zemlje koje obećavaju mnogo i koje očekujem naredne godine", poručio je Li.
Nakon što je saslušao obraćanje svih premijera učesnika, kineski premijer je rekao da su ga oni inspirisali i dodao da ta saradnja treba da bude različita i na više nivoa.
Saradnja s Kinom – prednost za ceo region
Premijeri Rumunije, Albanije, Slovačke i BiH istakli su značaj saradnje regiona sa Kinom, ocenivši da je ključno osmisliti dobre projekte i efikasno ih primeniti.
Premijer Rumunije Viktor Ponta poručio je na Samitu da je region postigao dobre rezultate od prošlogodišnjeg Samita Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, istakavši da treba uspostaviti nove ciljeve za budućnost.
"Bilo je dobrih i velikih energetskih projekata sa kineskim kompanijama. To je veoma važan rezultat koji je postignut. Treba raditi na novim i vizionarskim projektima", poručio je Ponta.
Premijer Albanije Edi Rama zahvalio se šefu srpske vlade na "srdačnoj dobrodošlici", kao i kineskom premijeru na inspirativnom govoru.
Rama je istakao da je otvoreno novo poglavlje u regionu i da je neophodno da to bude poglavlje prosperiteta. Reforme širom regiona su, kako je istakao, preduzete, one su bolne i teške, a zemlje nemaju više neophodne kapacitete.
Predsedavajući Saveta ministara Bosne i Hercegovine Vjekoslav Bevanda kazao je da treću godinu zaredom ima čast da bude na sastanku sa ciljem jačanja saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope.
Premijer Slovačke Robert Fico govorio je o planiranim projektima koje ta zemlja ima sa Kinom, navodeći da će, između ostalog, zajedno graditi i hidrocentralu u Slovačkoj.
Fico je predložio da 2015. godina bude proglašena za "turističku godinu" i da se u regionu poveća broj kineskih turista, kao i da se gradovi Evrope bratime sa gradovima u Kini.
Evropi neophodna saradnja sa Kinom
Premijer Mađarske Viktor Orban ocenio je, u svom obraćanju, da je region Centralne i Istočne Evrope region koji ima veliku perspektivu, sa većim stepenom rasta od ostatka kontinenta, što je ohrabrujuće.
EU, kako je naglasio, trebalo bi da shvati da bi napravila ogromnu grešku ako ne bi išla u stratešku saradnju sa najrazvijenijim zemljama u svetu.
Premijer češke Bohuslav Sobotka rekao je da je saradnja između zemalja regiona veoma važna i da je ta zemlja spremna da razvija odnose sa zemljama učesnicama Samita.
Sobotka je istakao da je Češka veoma zainteresovana da sledeće godine bude domaćin Samita Kine i 16 zemalja u Pragu, i da ta zemlja bude punkt u kojem će se susresti Istok i Zapad.
Potpredsednica Vlade Hrvatske i ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić izjavila je da je svima u interesu razvoj saradnje između zemalja CIE i Kine koja će stvoriti održiv privredni rast, poručivši da ona treba da bude komplementarna sa ukupnom saradnjom Kine i EU.
Pusićeva je, obraćajući se učesnicima Samita, ocenila da je zemljama u regionu potreban "novi prolećni vetar koji će otvoriti nove mogućnosti" međusobne saradnje istakavši da uključivanje Kine u taj odnos predstavlja značajan novi iskorak.
Potpredsednica Vlade Bugarske Danijela Bobeva izrazila je nadu da će "Beogradski sastanak" dati veliki doprinos jačanju dalje saradnje 17 zemalja i biti od velike koristi za buduće generacije.
Dinamična saradnja Kine i zemalja CIE
Odnose Crne Gore sa Kinom i svim zemljama Centralne i Jugoistočne Evrope, karakteriše visok i kvalitetan nivo sveukupne saradnje, a godišnji sastanci šefova vlada formata "16 + 1" već su postali prepoznatljivi kao transparentni i fokusirani na odabrane, aktuelne i poslovno orijentisane teme i projekte, poručio je crnogorski premijer Milo Đukanović.
Premijerka Letonije Laimdota Straiujuma izrazila je zahvalnost domaćinima na organizovanju sastanka i Kini na inicijativi da se održava dijalog i promoviše saradnja u format "16 + 1".
Premijer Litvanije Algirdas Butkevičijus rekao je da je Srbija kredibilna država, da se razvija dobra poslovna klima, istakavši da postoji veliki potencijal za saradnju Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope.
Premijer Makedonije Nikola Gruevski izjavio je da je današnji sastanak značajna platforma za razgovore o potencijalima regiona, kao i realizaciju značajnih infrastrukturnih, industrijskih, energetskih, turističkih i ostalih projekata.
Potpredsednik poljske vlade Tomaš Sijemonjak ocenio je da format "16 + 1" u ogromnoj meri doprinosi dobrim odnosima Evrope i Kine i da je važan i za globalni razvoj.
Sam Samit i strateško partnerstvo EU i Kine predstavljaju našu političku opredeljenost i doprinose bezbednosti u našem susedstvu, rekao je on i naglasio da se norme međunarodnog prava moraju poštovati i da svi moraju da rade na mirnim odnosima između svih zemalja.
Predsednik Vlade Slovenije Miro Cerar istakao je da Kina i EU imaju iste ciljeve, a da je misija vlada učesnica Samita traženje dodatnih mogućnosti da se razvija saradnja, kao i da se države zajedno suočavaju sa izazovima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар