Читај ми!

Kosovo, parada i problemi

Parada na petu godišnjicu jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova na trenutak je potisnula stalne probleme. Albanci se žale na egzistencijalne uslove, Srbi traže vraćanje izgubljenih prava. Za analitičare, uprkos konsolidaciji institucija, okvir funkcionisanja države je površan.

Institucije na Kosovu obeležavaju pet godina jednostrano proglašene nezavisnosti. Vlasti u Prištini ističu šta su postigle za to vreme, građani uglavnom ono čime nisu zadovoljni. Albanci se žale na egzistencijalne uslove, Srbi traže vraćanje izgubljenih prava. Uprkos kritikama javnosti, vlasti kažu da Kosovo beleži napredak.

Defile kosovskih snaga bezbednosti i kosovske policije glavnom ulicom Prištine. Parada na petu godišnjicu jednostranog proglašenja nezavisnosti na trenutak je potisnula stalne probleme. Za analitičare, uprkos konsolidaciji institucija, okvir funkcionisanja države je površan. Suštinski, kosovska država nije u funkciji osnovnih potreba i želja građana.

"Više od polovine građana na osnovu svetskih pokazatelja je gladno na Kosovu, a više od polovine ekonomski sposobnog stanovništva je bez posla", kaže analitičar Behljulj Bećaj.  

Dok neki građani kažu da za narod u proteklih pet godina nije ništa urađeno, bez obzira da li su Albanci ili Srbi, drugi smatraju da ima i pozitivnih strana, jer se čeka tehnički dijalog, da bi se, kako kažu, pomirili sa komšijama.

Za ove godine jednostrano proglašene nezavisnosti nije se poboljšao ni život manjinskih zajednica. Srbi, najbrojniji među njima kažu da i dalje čekuju povraćaj izgubljenih prava.

"Šta su rezultati pet godina njihove nezavisnosti, popaljeni manastiri, porušeni spomenici. Žrtve kojima smo dali pomen, ne samo u Lapljem selu, već i u Starom Grackom, Prizrenu i na čitavoj teritoriji Kosova", kaže Vladeta Kostić, načelnik Kosovskog okruga.

Nosilac Jedinstvene srpske liste u Skupštini Kosova Rada Trajković kaže da su Srbi na tom prostoru brojčano sve manji.

"Odlazak Srba, jedno tiho nestajanje je ralnost. Imamo strahovitu organizovanu institucionalnu presiju", kaže Trajkovićeva.

Suprotno građanima, predstavnici vlasti međutim ističu napredak. U vladi kažu da je prošle godine privredni rast bio 4,3 a da će ove pasti, ali ne manje od od tri odsto, da su penzije porasle na 80, a plate u javnom sektoru na 320 evra.

Nenad Rašić, ministar za rad i socijalno staranje kaže da se 2008. godine žalio što je infrastruktura jedan od prvih prioriteta vlade, ali znajući kada jednom to bude drugi ili treći prioritet, verovatno će tada prvi prioritet biti socijalno staranje.

Kosovo je po analitičarima i dalje zavisno od međunarodne zajednice i njenih misija. Ima ih tri, Kfor, Euleks i Unmik, iako u znatnoj meri reduciran.

Kosovo je priznalo 98 zemalja sveta. Njihove zastave su proteklih dana iscrtane na obelisku, postavljenom pre pet godina ispred Doma mladih, koji je nakada nosio naziv Boro i Ramiz.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње