Akcija suzbijanja ekološkog kriminala, uhapšeno pet osoba širom Srbije

U akciji suzbijanja ekološkog kriminala pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i resornih institucija i nadležnih tužilaštava uhapšeno je pet osoba i rasvetljeno više desetina krivičnih dela, saopštio je ministar unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu Ivica Dačić. Radi se o različitim krivičnim delima – od uvoza opasnih materija, preko nelegalne proizvodnje opasnih materija, do nelegalne eksplotacije peska i šljunka.

Ministar unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu Ivica Dačić izjavio je da je zajedničkom, koordinisanom akcijom suzbijanja ekološkog kriminala pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i resornih institucija i nadležnih tužilaštava, rasvetljeno više desetina krivičnih dela protiv životne sredine i uhapšeno pet osoba, među kojima su odgovorna lica privrednih društava, za koje se sumnja da su pribavili imovinsku korist od 539 miliona dinara.

"Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Službe za suzbijanje kriminala Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa resornim republičkim i pokrajinskim institucijama i nadležnim tužilaštvima, uhapsili su pet osoba, dok je za jednom raspisana potraga. Ukupno je protiv 57 osoba podneta 51 krivična prijava zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile 75 krivičnih dela unošenje opasnih materija u Srbiju i nedozvoljeno prerađivanje, odlaganje i skladištenje opasnih materija, oštećenje životne sredine, zagađenje životne sredine, nepreduzimanje mera zaštite životne sredine, neovlašćeno bavljenje određenom delatnošću, nedozvoljena trgovina, šumska krađa, nedozvoljena proizvodnja, protivpravno zauzimanje zemljišta i nedozvoljena gradnja", naveo je Dačić.

Kako se dodaje, u okviru ove akcije, u kojoj je učestvovalo 20 policijskih uprava, sprečen je uvoz sedam cisterni sa 180.000 litara opasnog otpada u Srbiju i tom prilikom, uhapšena je N. S. R. (1988), odgovorno lice "Vulkan import" iz Batočine, dok je za drugim odgovornim licem ovog preduzeća I. I. (1983) raspisana potraga. Sumnja se da su oni uvozili opasne materije koje su kasnije prodavali privrednim društvima kao sirovinu i tako ostvarili imovinsku korist od oko 33 miliona dinara.

Takođe, iz MUP-a navode da je uhapšen B. C. (1972), odgovorno lice "BIN Commerce" iz Kruševca sumnje da je prilikom nelegalnog procesa proizvodnje ksantata, u dužem vremenskom periodu i uprkos zabrani rada, emitovao velike količine opasne materije u vazduh. On se sumnjiči i da je odgovoran za izbijanje požara u krugu ove firme, 5. februara ove godine. 

Dodaje se da su uhapšena i odgovorna lica "Grikom Leštane" M. R. (1970) i S. R. R. (1972) koji se sumnjiče da su na državnom i privatnom zemljištu nelegalno sagradili tri akumulaciona jezera iz kojih su, u dužem vremenskom periodu, iskopavali pesak i šljunak i tako pribavili imovinsku korist od oko 506 miliona dinara.

U akciji je uhapšen i B. P. (1971) iz Vlasotinca, koji se sumnjiči da je izvršio krivično delo oštećenje životne sredine, tako što je izgradnjom dva akumulaciona jezera, promenio tok reke Jelašnice, čime je u velikoj meri oštetio životnu sredinu i ugrozio eko-sistem.

Osumnjičeni su, uz krivične prijave, privedeni nadležnim tužilaštvima.

"Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova nastavljaju intenzivan rad na sprečavanju i otkrivanju krivičnih dela iz oblasti ekološkog kriminala, po principu nulte tolerancije. Takođe, apelujemo na građane da prijavljuju sve slučajeve ekološkog kriminala", izjavio je ministar Dačić.  

U ovoj akciji, kako se navodi, osim pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova učestvovalo je i oko 200 pripadnika Uprave carina, Instituta za rudarstvo i metalurgiju u Boru, Republičke inspekcije za zaštitu životne sredine, Pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine, Veterinarske inspekcije, Vodne inspekcije, Rudarske inspekcije, Šumarsko-lovne inspekcije, Poljoprivredne inspekcije, Republičkog zavoda za zaštitu prirode, Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, Zavoda za javno zdravlje

понедељак, 14. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом