Читај ми!

Završeno razmatranje žalbi, Apelacioni sud odlučuje o presudi Šariću

U Apelacionom sudu u Beogradu je okončan javni deo sednice za razmatranje žalbi na prvostepenu presudu kojom je Darko Šarić osuđen na devet godina zatvora, a njegovi saradnici na kazne od dve do sedam godina zatvora zbog optužbi za pranje novca, za koji se veruje da je stečen krijumčarenjem kokaina.

U delu sednice koji nije otvoren za javnost, sudije većaju i glasaju o tome da li će presudu da potvrde u celosti, preinače, ukinu i nalože ponavljanje suđenja ili će da otvore pretres i izvedu ključne dokaze, a potom pravosnažno presude.

Prethodno su danas branioci osuđenih predstavili svoje i žalbe dok su Šarićevi branioci to učinili u ponedeljak.

Oni traže da se prvostepena presuda ukine i naloži novo suđenje ili da se preinči i svi optuženi oslobode od optužbi.

Prošle sedmice svoju žalbu je predstavilo i Tužilaštvo za organizovani kriminal kojom traži da se presuda preinači u pogledu kazni i da se svima kazne povećaju jer smatra da su osuđeni po starom, blažem krivičnom zakonu.

Osim pooštravanja kazni, tužilaštvo je žalbom tražilo i da bude osuđeno dvoje optuženih koji su oslobođeni prvostepenom presudom, kao i dvoje protiv kojim je optužba odbijena.

Presuda koja se razmatra je napisana na 1.200 strana.

Šarićeva odbrana je osporila na početku sednice sastav petočlanog sudskog veća i tražila izuzeće 4 od 5 suda, ali je taj zahtev odbijenodlukom predsednika Apelacionog suda.

Izuzeće je traženo jer su te sudije učestvovale u donošenju pravosnažne presude protiv Šarića u procesu koji se vodi za krijumčarenje kokaina iz Latinske Amerike.

Ta pravosnažna presuda za kokain je ukinuta u maju prošle godine odlukom Vrhovnog kasacionog suda zbog nepropisno sastavljenog veća i vraćena je Apelacionom sudu na ponovno odlučivanje.

Ponovno odlučivanje počelo je pretresom pred novim sudskim većem Apelaiconog suda, u drugostepenom postupku nakon žalbi na presudu kojom je osuđen na 15 godina zatvora zbog krijumčarenja 5.7 tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu.

Taj pretres se nastavlja 4. maja saslušanjem svedoka saradnika Draška Vukovića.

Presudom za pranje para koja se preispituje po žalbama, pored Šarića osuđen je i Nebojša Jestrović na pet godina zatvora, nekadašnji Šarićev advokat Radovan Šrtbac na sedam godina zatvora, dok su na po četiri godine osuđeni Predrag Milosavljević, Zoran Ćopić, Marinko Vučetić, Bojan Stanojković i Boban Stoiljković.

Na po tri godine zatvora osuđeni su Arguš Erdinč i Marko Dabović, a po dve godine su dobili Goran Bogdanović i Stevica Kostić.

Supruga advokata Štrpca, Dubravka Šrtbac oslobođena je od optužbi, kao i Nemanja Krstajić, dok je protiv Nebojše Spasića i Dušana Kovačevića sud odbio optužbu.

Šariću je za pranje novca izrečena kazna od sedam godina, a za potstrekavanje drugih na pranje novca četiri godine zatvora, a kao jedinstvenu kaznu sud mu je izrekao devet godina.

Proglašen je krivim jer je novac kriminalne grupe od šverca kokaina investirao u legalne tokove, naveo je pored ostalog sudija Siniša Petrović izricćući presudu u julu 2020. godine, napominjući da je sve rađeno po prethodnom dogovoru i sa znanjem Šarića.

Sud je takođe naložio prvostepenom presudom oduzimanje imovine pribavljene krivičnim delom.

Šarić u sud dolazi iz kućnog pritvora, pošto mu je pritvor ukinut 24. decembra 2021. godine, nakon sedam godina i devet meseci.

Prethodno je četiri i po godine bio u bekstvu, a vlastima se predao u martu 2014. godine.

Optuženi se u ovom slučjau terete za događaje koji su se odigrali u toku 2008, 2009. i 2010. godine.

Prema optužnici, prljav novac kriminalne grupe, koju je, 2008. godine oformio Šarić sa više drugih lica, a koja se bavila krijumčarenjem kokaina droga, uvodili su u legalne novčane tokove i prikrivali njegovo nezakonito poreklo.

To su, kako smatra Specijalni sud, radili tako što su vršili konverziju i prenos imovine, investirajući prljav novac u kupovinu, uzimanje pod zakup i preuzimanje pojedinih preduzeća, poljoprivrednog zemljišta i drugih nepokretnosti na teritoriji Srbije, kao i finansiranjem poslovanja tako kupljenih i preuzetih preduzeća, a sve u cilju prevođenja prljavog novca u legalne tokove i prikrivanje njegovog nezakonitog porekla i stvarnog vlasništva.

U ovom procesu sud je postupao po više optužnica Tužilaštva za organizovani kriminal koje su sukcesivno, u različitim vremenskim razmacima, dostavljane sudu i to tako da je poslednja od njih dostavljena 21. februara 2014. godine.

Tužilaštvo tvrdi da su Šarić i ostali "oprali" oko 22 miliona evra, zarađenih krijumčarenjem kokaina, a optuženi su to negirali.

Prema navodima optužnice za pranje para, novac od prodaje kokaina koji je nabavljan u zemljama Južne Amerike prebacivan je u Srbiju preko ofšor kompanija i uplaćivan na račune domaćih preduzeća i pojedinih banaka.

Ova sredstva korišćena su za privatizaciju društvenih preduzeća, ali i kupovinu nekretnina i zemljišta.

Novac je, između ostalog, ulagan i u novosadski hotel "Putnik", "Mitrosrem" iz Sremske Mitrovice, "Palić" iz Subotice, brojne nekretnine na Zlatiboru.

Optuženi su se, međutim, branili da su investirali u preduzeća i zemljišta, ali i da je reč o legalno zarađenom novcu.

недеља, 05. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње