Nastavljen postupak rehabilitacije Milana Nedića

Svedočenjem istoričara Bojana Dimitrijevića nastavljen je postupak pravne rehabilitacije Milana Nedića. Nastavak suđenja zakazan je za 28. oktobar.

Da Milan Nedić nije imao veze sa progonom Jevreja i Roma, niti ikakve veze s osnivanjem Banjičkog logora, to je ono što porodica želi da dokaže postupkom za rehabilitaciju. Dosadašnje svedočenje istoričara i bivših logoraša, kažu to i pokazuje.

U Višem sudu u Beogradu Bojan Dimitrijević je u nastavku svedočenja tvrdio da Nedićeva vlada, kao ni sam Nedić ne mogu biti odgovorni za holokaust, jer do kraja 1943. godine nije mogao da kontroliše pripadnike svojih bezbednosnih struktura.

Dimitrijević je rekao da su 1942. godine po naredbi nemačkog generala Majsnera iz Nedićeve vlada bila izuzeta ovlašćenja policije.

Dimitrijević je svedočio i o ulozi Nedićevih bezbednosnih struktura u borbi sa ustanicima 1941. godine.

"Nemačkom politikom bez obzira da li su na vlasti levi ili desni dolazi do toga da se u nekim zemljama poput Estonije, Ukrajine, Hrvatske, Poljske prebacuje da su lokalne vlasti bile krive za progon Jevreja, to se pokušalo i ovde s generalom Nedićem. Ovo ročište skida bilo kakvu sumnju da je srpski narod imao ikakve veze s progonom Jevreja", objašnjava Aleksandar Nedić, unuk Milana Nedića.

Da je voljno pristupio saradnji s okupatorom za istoričare nije sporno i to je ono što je i sam Nedić priznao, ali o motivima se još raspravlja.

"Nijedan od političkih faktora koji su ostali u Beogradu nije želeo da se prihvati saradnje s Nemcima i svi su ukazivali na Nedića kao na jedinog i visoko rangiranog vojnog činioca koji je bio i vojni ministar prethodno, da je on pristao na pritisak beogradske i intelektualne i političke javnosti i postao izdajnik na neki način i podelio ratnu sudbinu na onaj način na koju je podelio" objašnjava istoričar Bojan Dimitrijević.

Kao i tokom svakog suđenja za rehabilitaciju, ispred suda, oni koji su za rehabilitaciju, s druge strane ulice, antifašisti. Među njima i i onih koji bi mogli da budu praunuci akterima dešavanja o kojima sud raspravlja.

"Vrlo je bitno da se izborimo za našu budućnost, neće se sam niko izboriti a politika koja se danas gura i sama revizija istorije gde se rehabilituju razni ratni zločinci meni ne odgovara. Prosto neće niko ako neću ja da se izborim za to", navodi Bogdan Ninković.

Milan Nedić nikada nije bio osuđen, niti je protiv njega podignuta optužnica. Navodno je u pritvoru izvršio samoubistvo, a nikada nije objavljeno gde je sahranjen.

Postupak rehabilitacije Nedića počeo je 7. decembra 2015, sedam godina pošto su zahtev za rehabilitaciju podneli Srpski liberalni savet, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima i porodica Nedić.

Milan Nedić je bio predsednik srpske vlade u periodu nacističke okupacije. Zemlju je napustio krajem 1945. godine, ali je ubrzo uhapšen u Austriji i savezničke snage su ga izručile Jugoslaviji.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом