Formiranje Specijalnog suda, Brisel na potezu

Kosovske vlasti su obavile svoj deo posla oko formiranja i početka rada Specijalnog suda za ratne zločine. Čeka se da u Briselu do kraja završe svoj deo posla, odnosno da vlasti Holandije pronađu način i usvoje zakon o Specijalnom sudu sa sedištem u Hagu.

Evropska unija je pri kraju adminstrativnih radnji za početak rada suda. Očekuje se izrada budžeta, koji bi trebalo da odobri Savet Evropske unije tokom ovog meseca. Prvi konkurs je završen krajem maja, čime je počelo zapošljavanje osoblja suda.

"Očekuje se da se tokom leta održi drugi, sveobuhvatni konkurs, kada će biti zaposlene i sudije. Takođe se planira da, kada se ispune svi početni zahtevi, specijalizovana veća na Kosovu pravovremeno održe konferenciju za štamu na kojoj će javnosti trenutni proces i svoj mandat", objašnjava Dinka Živalj, portparolka Specijalnog predstavnika EU i Kancelarije EU na Kosovu.

Kada bi to moglo da bude, u sedištu EU u Prištini ne mogu da preciziraju. Tačnih najava nema ni iz kosovske vlade i skupštine. Ističu da je ono što je bilo do Prištine urađeno, ali uz pritiske međunarodne zajednice.

Potpredsednik kosovske vlade Branimir Stojanović ukazuje da, kada međunarodna zajednica izvrši tako veliki pritisak kao što je tada bio slučaj, sve može da se sprovede.

"Sada ostaje drugi, tehnički deo koji jeste na onima koji su zaduženi za regrutaciju sudija i regrutaciju zaposlenih, da obave taj posao i nadamo se da ćemo da govorimo o mesecima kada će početi sa istragama i kada ćemo imati prve slučajeve optuženih i onih koji će biti procesuirani u tom sudu", ističe Stojanoić.

U Prištini se više spekuliše nego što se sa sigurnošću može govoriti ko će biti na spisku optuženih u Specijalnom sudu.

"Ipak je to ad hok sud, koji će jednoga dana završiti svoj mandat, možda pet, deset godina, ali neće obuhvatiti sve zločine. Sa druge strane, plašim se da i dalje većina porodica žrtava neće biti zadovoljne radom tog suda, jer neće se procesuirati svi zločini", napominje Bekim Bljakaj iz Fonda za humanitarno pravo na Kosovu.

U Fondu za humanitarno pravo u Prištini očekuju da će Specijalni sud otvoriti vrata kosovskim sudovima da slobodnije sude o počinjenim ratnim zločinima. Cilj specijalnog suda su navodi iz izveštaja švajcarskog senatora Dika Martija, koji pominje i trgovinu ljudskim organima srpskih civila od strane pripadnika bivše Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).

Marti je u izveštaju kao glavnog vođu grupe koja se organizovano bavila kriminalom izdvojio Hašima Tačija, novoizabranog predsednika Kosova.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом