Slabim dolarom do oporavka

Slab dolar vodi ka oporavku SAD time što će činiti američke proizvode jeftinijim na stranim tržištima i povećavati zaradu američkih kompanija izraženu u dolarima, izjavio američki ministar finansija Timoti Gajtner, optužujući Kinu da je kurs juana potcenjen.

Američki ministar finansija Timoti Gajtner izjavio je da bi slab dolar mogao biti u nacionalnom interesu.

Gajtner je, međutim, pokušao da ublaži zategnutost na valutnom tržištu, odbacivši tvrdnje nekih eksperata da SAD namerno obezvređuju dolar kako bi dale podršku svojoj ekonomiji.

"Veoma je važno da ljudi shvate da ni SAD, ni bilo koja druga zemlja u svetu ne može sebi prokrčiti put ka procvatu i konkurentnosti obezvređivanjem svoje valute", izjavio je Gajtner sinoć i dodao da takva strategija nije realna i održiva.

Dolar je oslabio više od sedam odsto od 27. avgusta, kada je direktor američkih Federalnih rezervi (Fed) Ben Bernanki signalizirao da se priprema da olabavi monetarnu politiku.

Mada bi nekada takvo slabljenje dolara moglo naići na otpor u SAD, Gajtner sada toleriše takav trend kao način za podsticanje oporavka američke ekonomije.

Opasnost od takvog slabljenja je što ono povećava životne troškove na dugi rok i podstiče investitore da izbegavaju američki dug.

"U vreme kada deflatorni pritisak predstavlja najveću pretnju, kada je ekonomski rast slab i kada SAD žele da povećaju izvoz, zašto oni ne bi želeli slabiji dolar?", zapitao je Džim O'Nil, direktor odeljenja "Goldman Saksa" za upravljanje imovinom u Londonu.

Gajtner je rekao da će SAD i dalje imati poverenje u "jak dolar" i da se "neće baviti" devalvacijom svoje valute.

Slab dolar može pomoći američkoj ekonomiji time što će činiti američke proizvode jeftinijim na stranim tržištima i povećavati zaradu američkih kompanija izraženu u dolarima. Kako se jačanjem dolara povećavaju cene uvoznih proizvoda, američki potrošači se preorijentišu na domaće proizvode, a domaći proizvođači time imaju manju konkurenciju iz inostranstva.

Američki trgovinski deficit je povećan u avgustu 8,8 odsto, na 46,3 milijarde dolara. Uvoz iz Kine je porastao na rekordnih 35,3 milijarde dolara, čime je trgovinski deficit sa tom zemljom narastao na 28 milijardi dolara, na najvišu vrednost od početka vođenja takve evidencije 1992. godine.

Kurs juana značajno depresiran

Gajtner je ovog meseca optužio Kinu da ograničava rast svog juana.

"Veoma je značajno da dođe do većeg napretka u velikim ekonomijama u naglom usponu ka fleksibilnijem, u većem stepenu tržišno orijentisanom sistemu valutnih kurseva", ukazao je Gajtner ranije ovog meseca, ocenivši da je juan "znatno potcenjen, više od valute bilo koje značajnije zemlje s privredom u naglom usponu".

Predsednik SAD Barak Obama je ranije ove godine izjavio da će zapošljavanje u SAD delimično zavisiti od mogućnosti zemlje da poveća izvoz. Njegov cilj je da izvoz dostigne 3,14 biliona dolara do 2015, u odnosu na 1,57 biliona dolara u 2009.

Zemlje u razvoju, međutim, takođe žele da zaštite svoj izvoz i suzbiju priliv kapitala koji preti da poveća vrednost njihovih valuta.

Kina, drugi po veličini trgovinski partner SAD, posle Kanade, ograničila je rast juana na 2,7 odsto otkako je u junu prestala da vezuje svoju valutu za dolar.

Brazilski ministar finansija Gvido Mantega je sinoć, govoreći o "ratu valuta", rekao da će njegova zemlja povećati porez na strane investicije u obveznice s fiksnim prihodom na šest odsto, sa četiri odsto.

Indijska centralna banka mogla bi takođe intervenisati na valutnom tržištu ukoliko rupija ojača više od 43 za dolar, izjavio je jedan zvaničnik indijskog ministarstva finansija. Rupija je ojačala 3,3 odsto za poslednjih mesec dana, na 44,36 rupija za dolar.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње