"Žeđ" za energijom raste, najbogatiji naftom najavljuju zeleni bum – i Srbija ima ambiciozne planove
Međunarodna agencija za energiju pokazuje – do kraja decenije u svetskoj proizvodnji energije polovina će biti iz obnovljivih izvora. Ali to je i manje od planiranog. "Žeđ" za energijom raste, pa pozivaju zemlje da ubrzaju projekte i podrže regione koji zaostaju. I Srbija ima ambiciozne planove.
Udeo obnovljive energije u Srbiji sada je oko 38 odsto, a plan je da do kraja decenije bude 45 procenata. Već se grade i razvijaju novi projekti vetroparkova i velikih solarnih elektrana. A i EPS ima značajnu ulogu u tome – sa započetim i planiranim poslovima gradnje tih kapaciteta na pepelištima termoelektrana.
Gligo Vuković, programski menadžer za energetiku u Misiji EU u Srbiji, ističe da je to najbolji primer kako se postojeći ljudski kapaciteti, lokacija i prenosni sistemi mogu iskoristiti na optimalan način da se u Srbiji poveća proizvodnja iz obnovljivih izvora, a istovremeno smanji proizvodnja iz fosilnih goriva.
Različit doprinos članica EU
Iako je u prvom polugodištu Evropska unija polovinu struje dobijala iz obnovljivih izvora, doprinos članica je različit.
Belgija gradi energetsko ostrvo u kome će i skladištiti električnu energiju iz vetroparkova u Severnom moru za napajanje tri miliona domaćinstava.
Švedska, koja je među liderima u proizvodnji zelene energije, novom odlukom može da uspori u tom poslu. Odustala je od gradnje vetroelektrana u baltičkim vodama, jer je procenjeno da su vojni rizik za lociranje i ispaljivanje raketa.
"Švedska vlada je odlučila da odbije projekte za 13 vetroparkova uz obalu Baltičkog mora. Odluka je doneta na osnovu obrazloženja da bi njihovo postavljanje imalo neprihvatljive posledice po odbranu Švedske", kaže Romina Purmoktari, ministarka za klimu i životnu sredinu.
Najbogatiji crnim zlatom najavljuju zeleni bum
A najbogatiji naftom, Ujedinjeni Arapski Emirati, najavljuju zeleni tehnološki bum i spremaju se da prvi put primene veštačku inteligenciju u velikim razmerama na ceo energetski sektor, uz ulaganja od milijardu i po godišnje.
"Da optimizujemo izvore energije, predvidimo vrhunce i padove potražnje i poboljšamo skladištenje baterija“, ističe Sultan el Džaber, ministar industrije i naprednih tehnologija UAE.
"Radimo u više od 40 zemalja sveta gde promovišemo obnovljivu energiju i ulažemo. I mi smo tim zemljama pokazali kakva je ta transformacija i kakve koristi ona donosi njihovim ekonomijama“, ističe Suhail el Mazrui, ministar energetike i infrastrukture UAE.
U proizvodnji zelene energije prednjače Kina, Evropska unija i Sjedinjene Države, a njihov udeo premašuje 80 odsto globalne proizvodnje.
Коментари