Читај ми!

Neizvesnost na tržištu gasa – hoće li biti dovoljno za Srbiju i Evropu

Srbija je energetski spremna za predstojeću zima, a gas plaća po povoljnijoj ceni u odnosu na druge zemlje, izjavila je za RTS urednica portala "Energija Balkana" Jelica Putniković. Električna energija je postala kritična u Evropi zbog toga što se ide ka gašenju termoelektrana na ugalj i prelazak na gas, što je skupa proizvodnja, dodaje Putnikovićeva.

Srbija će i ove zime, prema dogovoru predsednika Aleksandra Vučića i ruskog lidera Vladimira Putina, plaćati ruski gas po sniženoj ceni.

Jelica Putniković, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekla je da verovatno uveliko teku pregovori o sklapanju još jednog gasnog aranžmana naše zemlje sa Rusijom, koji ističe u maju, te da plaćamo gas mnogo povoljnije u odnosu na druge zemlje, sudeći po berzi.

Prema njenim rečima, ove zime najviše gasa će stići preko "Turskog toka", manja količina iz Azerbejdžana, a deo se skladišti u Mađarskoj.

"Sigurni smo da ćemo ove godine imati dovoljno gasa, možda i više od onih koje zavise od toga da li će stići gas u LNG terminale", kaže Putnikovićeva.

Evropa nije potrošila gas od prošle zime, sa strujom kritično

Govoreći o situaciji u Evropi, Putnikovićeva kaže da još od prošle zime nije potrošila sav gas iz skladišta, kao i da su te količine prilično visoke.

"Hvale se da će imati dovoljno gasa, ali je sa ratom u Ukrajini smanjila potrošnju prirodnog gasa i uvoz iz Rusije", ukazuje Putnikovićeva.

Napominje, takođe, da je električna energija postala kritična, jer Evropa ide ka gašenju termoelektrana na ugalj i prelazi na gas.

"Ta proizvodnja je skupa, a obnovljivi izvori zimi ne funkcionišu najbolje, pa će biti problema", navodi Putnikovićeva. 

Druge opcije

Na pitanje da li ćemo moći iz Aleksandropolisa da povučemo gas ove zime koji smo rezervisali, s obzirom na to da je terminal za tečni prirodni gas u tom grčkom gradu počeo sa radom, Putnikovićeva kaže da je to naša rezervna varijanta.

"Srbija ima gasovod iz Bugarske koji je međudržavna konekcija i preko njega možemo da transportujemo 1,8 milijardi kubnih metara gasa godišnje. Bugarska i Grčka, takođe, imaju gasnu vezu. Nema najave da će sutra krenuti gas iz Aleksandropolisa, ali nam daje mogućnost da imamo rezervnu varijantu", objašnjava gošća Jutrnjeg programa.

Podseća i da je najavljena gradnja gasovoda između Srbije i Severne Makedonije. "U procesu je, takođe, izrada studija procene izgradnje gasovoda između Grčke i Severne Makedonije, što znači da ćemo imati i taj pravac", zaključuje urednica portala Energija Balkana Jelica Putniković.

петак, 01. новембар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи