Читај ми!

Stejt department: Američki investitori imaju pozitivan stav o poslovanju u Srbiji, ali izazovi i dalje ostaju

Američki Stejt department je saopštio da američki investitori generalno imaju pozitivan stav o poslovanju u Srbiji, ali da izazovi i dalje ostaju, među kojima su, navodi se Izveštaju, odlaganja zbog birokratije, korupcija, gubitaška državna preduzeća, velika neformalna ekonomija, neefikasno pravosuđe i politički uticaj na ekonomiju.

Investiciona klima u Srbiji je skromno poboljšana poslednjih godina, podstaknuta makroekonomskim reformama, finansijskom stabilnošću i fiskalnom disciplinom. Privlačenje stranih investicija je važan prioritet za Vladu, saopštio je Stejt department u Izveštaju o investicionoj klimi u Srbiji.

Srbija je svoj 30-mesečni instrument za koordinaciju politike (PCI) sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) zamenila novim dvogodišnjim stend-baj aranžmanom u decembru 2022. godine, koji je obezbedio direktnu pomoć srpskom budžetu za pokrivanje visokih troškova uvoza energije.

"Stend-baj aranžman je, takođe, dodatno uverio kupce državnih obveznica, a Srbija će verovatno imati koristi zbog dobijanja povoljnijih kamatnih stopa", navodi se u izveštaju.

Američki investitori generalno imaju pozitivan stav o poslovanju u Srbiji – zbog strateškog položaja zemlje, dobro obrazovane radne snage koja govori engleski, konkurentnih troškova rada, izdašnih podsticaja za ulaganja i sporazuma o slobodnoj trgovini sa EU i drugim ključnim tržištima.

"Izazovi i dalje ostaju, posebno odlaganja zbog birokratije i korupcija, kao i gubitaška državna preduzeća, velika neformalna ekonomija i neefikasno pravosuđe. Politički uticaj na ekonomiju takođe izaziva zabrinutost; ovo pitanje je istaknuto u januaru 2022. godine, kada je vlada iznenada povukla dozvole vezane za veliki predloženi projekat rudarenja litijuma, kao odgovor na proteste javnosti. Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu često pomaže investitorima kada se pojave problemi, a srpski zvaničnici obično reaguju na probleme oko ulaganja", piše u izveštaju.

Stejt department, povodom izložbe Ekspo 2027, ističe da to predstavlja priliku za američke kompanije da isporuče tehnologiju i opremu, kao i da ponude stručnost i konsultantske usluge.

"Troškovi izgradnje i rada, kao i pomoćnih projekata (hoteli, itd.) premašiće dve milijarde dolara", dodaje se u Izveštaju.

Reforme između usvajanja i primene

Stejt department navodi da je Vlada Srbije identifikovala ekonomski rast i otvaranje novih radnih mesta kao glavne prioritete i donela je značajne reforme svog zakona o radu, građevinskih dozvola, inspekcija, javnih nabavki i privatizacije, koje su pomogle u poboljšanju poslovnog okruženja.

"Ako Vlada ostvari obećane reforme tokom procesa pristupanja EU, poslovne mogućnosti bi trebalo da nastave da rastu. Sektori koji imaju koristi uključuju poljoprivredu i poljoprivrednu preradu, upravljanje čvrstim otpadom, kanalizaciju, zaštitu životne sredine, informacione i komunikacione tehnologije (IKT), obnovljivu energiju, zdravstvenu zaštitu, rudarstvo i proizvodnju", dodaje se u izveštaju.

Kompanije i zvaničnici su primetili, napominju, da usvajanje reformi ponekad prevazilazi implementaciju.

"Digitalizacija određenih vladinih funkcija (npr. izdavanje građevinskih dozvola, poreska administracija i e-potpisi) još uvek nije donela dramatično poboljšanje vremena obrade i možda se neće dosledno sprovoditi", ocenjuje Stejt department.

Privatizacija i javni sektor

Vlada polako napreduje u rešavanju situacije sa problematičnim društvenim preduzećima, kroz postupke stečaja ili privatizaciju gde je to moguće.

"Vlada planira da privatizuje još 56 preduzeća. Takođe, polako smanjuje višak radne snage u javnom sektoru, uglavnom kroz nepopunjavanje upražnjenih mesta i ograničenje zapošljavanja", navodi se u Izveštaju.

Prema Izveštaju, napad Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. godine u početku je imao ograničen ekonomski uticaj na Srbiju, bankarski sistem je i dalje dobro kapitalizovan i likvidan, ali je inflacija porasla, podstaknuta povećanim cenama uvoza energenata i goriva, uprkos odbijanju Srbije da se pridruži sankcijama SAD i EU ruskim entitetima.

"Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog trezora (OFAC) uključila je nekoliko srpskih kompanija i pojedinaca na svoju listu posebno označenih lica, od kojih neke zbog kršenja sankcija Rusiji. Na spisku se od 5. aprila 2024. nalazilo 27 kompanija i 19 fizičkih lica u Srbiji", navodi se u izveštaju.

O odnosima sa Rusijom

Stejt department ističe da Rusija nastavlja da snabdeva Srbiju prirodnim gasom, a da su, nasuprot tome, isporuke sirove nafte prestale su 5. decembra 2022. godine zbog sankcija Evropske unije.

"Ukupna, nominalna vrednost izvoza Srbije u Rusiju ostala je praktično nepromenjena u 2023. godini, 1,2 milijarde dolara, dok se uvoz Srbije iz Rusije skoro prepolovio sa 3,1 milijarde dolara u 2022. na 1,7 milijardi dolara, usled usporavanja uvoza nafte i prirodnog gasa, oporavka srpske proizvodnje struje, blage zime i sankcija", navodi se u Izveštaju.

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње