Читај ми!

Tržište energenata sve nestabilnije - potražnja raste, a cene nepredvidive

Briselski embargo na rusku naftu stupa na snagu od novembra. Iako su od toga izuzete Mađarska, Hrvatska, Bugarska, Slovačka i Češka, ta zabrana važi za Srbiju - nećemo moći da dopremamo rusku naftu gasovodom JANAF. Članice Evropske unije otišle su i korak dalje, dogovorile su se i za gornju granicu za rusko crno zlato. Mađarska je potvrdila da je izuzeta i od te mere. Brisel traži i ograničenje cene gasa i zajedničku nabavku energenata.

Ograničenje cene gasa neće ići lako. Pored Mađarske, tom predlogu se sada otvoreno protive Nemačka, Danska i Holandija jer su zabrinute za bezbednost snabdevanja. Evropska komesarka objašnjava da bi ograničenje cene gasa bilo privremeno, dok se ne utvrdi novi održivi sistem cena u Uniji.

"Spremni smo da razgovaramo o ograničenju cene gasa koji se koristi za proizvodnju električne energije. Ta granica bi bila i prvi korak na putu strukturne reforme našeg tržišta električne energije", kaže Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije.

Gasprom obnavlja isporuke gasa Italiji koje su bile u zastoju nekoliko dana zbog austrijskog stopiranja tranzita. I Nemačka je uverena da je sabotaža uzrok nedavnih eksplozija na gasovodima Severni tok 1 i 2. Moskva traži zajedničku istragu.

"Do sada smo čuli alarmantne izjave iz Danske i Švedske da je bilo kakva saradnja sa ruskom stranom isključena. Sačekaćemo više informacija, jer smatramo da je obavezno učešće ruskih inspektora u istrazi", ističe Dmitrij Peskov, portparol Kremlja.

Brisel saopštava da pojačava zaštitu energetske infrastrukture Unije.

"Na najbolji način ćemo iskoristiti naš kapacitet satelitskog nadzora, kako bismo otkrili potencijalne pretnje. Ojačaćemo i našu saradnju sa ključnim partnerima poput Sjedinjenih Država", dodaje predsednica EK.

Dok se čekaju nove odluke evropske države raznim vidovima pomoći pokušavaju da ublaže ne samo rast cena energenata, već i sve veće nezadovoljstvo kompanija i građana zbog visokih računa.

Francuska Vlada je sa najvećim dobavljačima energenata i sindikatima u zemlji potpisala "povelju" kojom ih obavezuje da zaštitite kupce.

"Sada imamo jedan prioritet - moramo zaštititi naše kompanije od rizika sa kojima se suočavaju zbog ovog skoka cene struje i gasa. Nećemo vas izneveriti. Zaštitićemo vas od ogromnih računa", navodi Bruno le Mer, ministar finansija Francuske.

A tržište energenata sve je nestabilnije - potražnja raste, a cene su nepredvidive. Zbog odluke OPEK-a da smanji prizvodnju, cena barela ponovo raste - već je 93 dolara. Cena gasa i struje ovih dana je u blagom padu.

петак, 22. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње