Читај ми!

Cena pšenice raste iz dana u dan, žitarice ima dovoljno i za izvoz i za domaće potrebe

Cena hlebnog zrna na berzama raste iz dana u dan. Srbija ima dovoljno pšenice i za sopstvene potrebe i za izvoz. Ipak, zbog događaja u Ukrajini i stabilnog snabdevanja domaćeg tržišta, tokom sledeće nedelje država bi mogla da zabrani, odnosno ograniči izvoz te žitarice, najavio je predsednik Vučić.

Građani Srbije ne treba da brinu da li će doći do nestašice hrane. Zalihe su više nego dovoljne, a iz vrha države stiže i najava o zabrani izvoza pšenice.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da je Mađarska već donela odluku o zabrani izvoza pšenice.

"Mi još nismo doneli odluku, ali ja mogu da vam najavim da ćemo tokom sledeće nedelje u nekom trenutku takvu odluku doneti, ali ne u potpunosti zabrane, već da samo uz dozvolu vlade možete da izvezete pšenicu. Ali ćemo dozvoliti da bi nam mlinovi radili, dozvolićemo izvoz brašna, jer i dalje imamo više nego što nam je potrebno", dodaje Vučić.

Obezbediće se, kako je napomenuo, ne samo za 100 odsto potreba Srbije već i za Albaniju, Severnu Makedoniju, Crnu Goru i dobar deo Bosne i Hercegovine. "Ne traže velike količine", kaže predsednik.

Produktna berza: Cena pšenice iz dana u dan beleži rast

Na Produktnoj berzi kažu da je ograničenje izvoza mera koja treba da smiri situaciju na tržištu.

"Cena pšenice iz dana u dan beleži rast na berzi. Pre izbijanja sukoba između Ukrajine i Rusije, pšenica je bila 30 dinara bez PDV-a, sada je već 35 dinara bez PDV-a. Neke naše procene su da imamo oko 900.000 tona ili milion tona ukupno, ako uzmemo da nama treba 90.000 tona za brašno – imamo pokrivena neka četiri meseca, a već u junu, julu stiže novi rod", navodi Miloš Janjić, direktor Produktne berze.

Žarko Galetin, agroekonomski analitičar ističe da će izvoznici možda biti uskraćeni za količine koje bi eventualno više izvezli nego uobičajeno, s obzirom na izuzetno dobru cenu na međunarodnom tržištu.

"Proizvođači postižu dobru cenu na domaćem tržištu. Ova mera ne bi trebalo u velikoj meri da utiče na kretanje cena na domaćem tržištu", smatra Galetin.

U Srbiji su jesenas pšenicom zasejane rekordne površine, više od 630.000 hektara.

уторак, 22. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом