Читај ми!

Kako unaprediti transfer znanja i tehnologija

Naučno-tehnološki park Beograd pruža velike mogućnosti mladima koji osnivaju svoje firme, startapove i započinju profesionalnu karijeru. Finansijska dobit je velika, kažu u Naučno-tehnološkom parku.

Naučno tehnološkom parku Beograd ternutno se razvija više od osamdeset inovativnih kompanija. Među njima je i "Urbigo". Proizvodi pametnu baštu koja gaji biljke umesto čoveka putem mobilne aplikacije.

"Urbigo je namenjen za svačiji dom, za ljude koji nemaju dovoljno vremena, znanja i iskustva da uzgajaju sami sebi svoje omiljene začine ili ovako mini povrće, čeri paradajez, mini čili papričice", ukazuje Milan Trajković iz kompanije "Urbigo".

Koriste labotarorije koje im je obezbedio naučno-tehnološki park. Znaje su, najvećim delom, kažu, sticali na Univerzitetu u Beogradu. Pa otuda i razgovor kako unaprediti saradnju parka i univerziteta.

"I vidimo tu razne mogućnosti da se fakulteti, a naročito instituti univerziteta malo više angažuju sa svojom opremom, sa svojim znanjem i kapacitetima. Preporučio bih mladim ljudima koji zavšavaju svoje studije da se obrate upravi parka, da se javljaju na pozive... kako bi mogli da započnu svoju profesionalnu karijeru na pravi način", ističe prof. Vladan Đokić, rektor Univerziteta u Beogradu.

Važno je unaprediti proces transfera znanja i tehnologija.

"Da unapredimo komercijalizaciju inovacija zasnovanih na znanju, što je izuzetno važno za razvoj inovacionog eko sistema. Inovacije su rizik, komercijalizacija inovacija je proces, i neophodno je da svi učestvujemo i pomognemo u tom procesu, a posebno nove, mlade start ap kompanije razvijale što brže na ponos svih nas", navodi Gordana Danilović, Grković, v. d. direktora Naučno-tehnološkog parka Beograd.

U proteklih šest godina 120 kompanija je prošlo programe podrške, sa 1.200 zaposlenih. Svoje proizvode izvoze u više od 40 zemalja

уторак, 22. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом