Aranžmani po srednjem kursu, ali i malo skuplje letovanje

Prilikom isticanja cene aranžmana turističke agencije dužne su da cene u evrima obračunavaju po srednjem kursu. To piše u novom Zakonu o trgovini i važiće od 30. jula. To je urađeno na predlog Narodne banke zbog dugogodišnjih pritužbi građana da agencijma plaćaju aranžmane po višem prodajnom kursu određenih banaka, a koji je najčešće dva-tri dinara viši nego prodajni kurs u menjačnicama.

Do pre nekoliko godina kreditnim dužnicima banke su po različitim kursevima naplaćivale dugove indeksirane u stranoj valuti. 

"Jedna turistička agencija je zaključila ugovor sa jednom bamnkom, a druga turistička agencija sa drugom. Razlikuju se kursevi između samih banaka tako da su građani za isti aranžman koji je oglašen u istoj valuti i koji isto vredi plaćali različitu cenu u dinarima", kaže Dejan Dević iz Narodne banke Srbije.

Sada moraju da primenjuju srednji kurs. Slično rešenje uvodi se i za turističke aranžmane. Primenu višeg kursa turističke agencije pravdale su neizvesnom vrednošću dinara u odnosu na evro, budući da su aranžmane naplaćivali na rate. Ali kurs dinara je već godinama stabilan prema evru.

"Oni su kompletan aranžman naplaćivali u devizama po najvišem kursu u dinarima a oni su samo deo tog aranžmana plaćali u devizama. Tako da su nešto zarađivale na toj kursnoj razlici agencije a narvano banka svakako", kaže Andrija Jovičić iz "Privrednog savetnika".

Obračun cene aranžmana po srednjem kursu centralne banke umesto po višem, podajnom kursu neke od komercijalnih banaka, logično, vodi do zaključka da će građani platiti manje. Umesto toga, agencije najavljuju poskupljenje jer im te banke devize prodaju po višem kursu i, kako kažu, na tome nisu zarađivali.

Vladimir Vlaho, direktor "Sabra travela" kaže da plaćaju dodatno sviftove, transakcije prema inostranstvu i imaju dodatne troškove pored kupovine deviza.

"Troškove koje više ne možemo pokrivati iz ove razlike, moraćemo da ih ukalkulišemo u cenu i razgovarajući sa kolegama svi očekujemo podizanje cena aranžmana i prema nekim grubim kalkulacijama, to će se kretati između pet do 10 evra po osobi u okviru aranžmana", kaže Vlaho.

Osim aranžmana po skupljem kursu što je građane koštalo dodatnih nekoliko stotina dinara, agencije su naplaćivale i provizije po karticama jedan do dva odsto. Sve je to bio trošak koji nije bio ni veliki ni vidljiv.

Ali dinar ovde dinar onde, više puta za više članova - na decenijskom nivou ako bi vam neko vratio sav taj novac - iznos bi bio iznenađujući velik, dovoljan bar za još jedno letovanje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом