Čelik iz Smedereva otporan i na kvote

Železara "Hbis Srbija" nastavlja trend rasta proizvodnje. U prvom tromesečju proizvela je 437.000 tona čeličnih odlivaka, odnosno šest odsto više nego u istom periodu lane, potvrđeno je RTS-u u kompaniji. Železara je prva na listi srpskih izvoznika. Koliko nametnute kvote Evropske unije ugrožavaju njen rad?

Smederevska železara, u vlasništvu kineskog giganta "Hbisa", povećanje proizvodnje pospešila je većim angažovanjem proizvodnih kapaciteta. I pored ograničenja izvoza, dostižu, kažu, ciljeve koje je kompanija predvidela Biznis planom.

"Obim isporuke gotovih proizvoda u prvom kvartalu je iznad plana za ovu godinu, a primakao se obimu plasmana u istom periodu prošle godine. Nažalost, Srbija je potpala pod sistem kvota Evropske komisije, pa je samim tim 'Hbis Srbija' prinuđena da posluje u datim okolnostima, što otežava i plasman naših proizvoda na tržište Unije", saopšteno je iz "Hbisa Srbija"

Izveštaji sa svetskog tržišta metala i u uslovima trgovinskih tenzija na relaciji Vašington–Peking i nametnutih izvoznih kvota Evropske unije, ipak su optimistični – potražnja za čelikom raste, a cena je osam odsto povećana u odnosu na početak godine.

"Ono što je bitno kada govorimo iz ugla Srbije, kompanija 'Hbis' je postala vodeći izvoznik, pretekla je 'Fijat automobile Srbija' i svako pitanje kvota koje propisuje Evropska komisija ostavlja veliko pitanje za dalji izvoz", napominje direktor Sektora za analitiku PKS-a Bojan Stanić.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić ne vidi "neki naročiti problem", čak i ako bi situacija počela da se komplikuje što se tiče carina i izvoznih kvota.

"Mislim da će Kinezi naći načina za nesmetan razvoj čeličane u Smederevu. Ja očekujem da će taj veći deo te njihove proizvodnje završiti na domaćem tržištu jer Kinezi su u ovom trenutku možda najozbiljniji investitori u Srbiji. A za gradnju infrastrukture, mostova, puteva, raznih fabrika i drugih stvari čelik je osnovna sirovina", ukazuje profesor Savić.

Železara Smederevo je privatizovana 2016. Sa kineskim vlasnikom zadržala je 5.200 zaposlenih i za kratko vreme približila se maksimalno projektovanom kapacitetu od 2,2 miliona tona čelika godišnje. Pokriva samo 1,5 odsto tražnje za čelikom tržišta Evropske unije.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом