Kamen temeljac za fabriku auto-delova "Mint", posao za 1.000 ljudi

U Loznici je postavljen kamen temeljac za fabriku automobilskih delova "Mint", a predsednik Aleksandar Vučić ocenio je da je reč o prekretnici u razvoju tog grada. Izrazio je nadu da će "Folksvagen" imati u vidu da je u Srbiji sve veći broj proizvođača auto-delova kada bude odlučivao gde će graditi svoju novu fabriku.

Aleksandar Vučić je istakao da je "Mint" istovremeno od ključnog značaja za razvoj i opstanak Loznice, Jadra i Podrinja.

"Ovde smo u prethodnih 30 godina samo ostajali bez najvećih fabrika koje su uništavane i razarane. Prvi put da dovodimo nove investitore i gradimo novu budućnost Loznice. Voleo to neko da prizna ili ne – to je stvarnost, to je tačno", istakao je Vučić.

Podsetio je da je država do sada već dala 6,2 miliona evra za razne infrastrukturne projekte u Loznici.

Preneo je da će kineski vlasnici u fabriku u Loznici, u dve faze, uložiti ukupno 100 miliona evra, da će imati ukupno 1.000 zaposlenih, a da će proizvoditi aluminijumske delove za razne proizvođače automobila.

"Nadam se da će 'Folskvagenu' nešto značiti da se sve veći broj delova proizvodi u Srbiji. Verujem da će to umeti da cene prilikom donošenja odluke gde svoju fabriku da podignu", rekao je predsednik.

Zahvalio je ambasadorki Kine sa kojom je pre četiri dana već jednom postavljao kamen temeljac za jednu kinesku fabriku, u Zrenjaninu, i izrazio nadu da će zajedno otvarati još mnogo fabrika u Srbiji.

"Sa velikom nadom iščekujem susret sa Si Đipingom"

Rekao je da sa velikom nadom iščekuje susret sa predsednikom Kine Si Đipingom 25. aprila u Pekingu.

"Za mene lično i našu zemlju to je izuzetna čast i privilegija. Uvek u svakom razgovoru sa predsednikom Sijem mnogo toga naučim. S druge strane, uvek to bude dodatni podsticaj i za kineske investitore, ali i za dalju podršku Kine politici Srbije, pre svega politici ekonomskog razvoja naše zemlje", objasnio je Vučić.

Ukazao je da je zahvalan predsedniku Kine na čeličnom prijateljstvu.

"Zamislite koliko bi bilo teže da nemamo rešenje za Bor, da nemamo asoluciju za Železaru u Smederevu ili fabriku 'Linlong' u Zrenjaninu, a i budućnost sa 'Mintom' u Loznici", dodao je Vučić.

Ukazao je da će držati za reč šefa kompanije "Mint", koji mu je usput, kada su razgovarali, rekao da namerava da napravi i mali hotel u Loznici za sebe i svoje ljude.

"Pitao sam koliki hotel će to biti, a rekao je da će imati sto i nešto soba. Vidi da takva dva 'mala hotela' napraviš tamo, rekao sam mu", preneo je Vučić.

Naveo je da se i danas moglo videti koliko su Kinezi ozbiljan i disciplinovan narod, samo u činjenici koliko se okupilo oko šefa "Minta" da bi poslali poruku Srbiji, iako je nama mnogo važnija ta fabrika.

Vučić je rekao i da se još traži tehnologija da se litijum izvuče od ostalih 26 minerala, ali i dodao da su Kinezi već ušli u određene pregovore i da veruje da će od toga napraviti najbolji posao.

"Onda ćemo ih moliti da u Krupnju, Loznici ili Ljuboviji naprave pogon za električne automobile, autobuse i vozila i da ih još zadržimo u našoj zemlji", rekao je Vučić.

Zahvalio je investitorima što su izabrali da investiraju u Srbiji, podsetivši da je država insistirala da to bude u Loznici ili Kraljevu, jer su to dva grada sa najvećim brojem nezaposlenih ljudi.

Poručio im je da će u državi uvek imati pomoć i zamolio ih da razmisle o novim ulaganjima, te dodao da će se raditi na izgradnji novih puteva u tom delu Srbije.

Vlasnik kompanije "Mint" Čin Ron Hua poručio je video-linkom iz Kine da je Srbija zemlja sa velikim potencijalom.

"Možemo reći da je odluka o investiranju u potpunosti tačna, postigli smo konsenzus da će Srbija i Loznica biti najznačajnija zemlja i grad u Evropi za 'Mint grupu' nakon što je gospodin Vong izveo poslovne analize o svim zemljama Istočne Evrope", rekao je Čin Ron Hu.

Ambasadorka Republike Kine u Srbiji Čen Bo ističe da su Kina i Srbija dobri prijatelji, dobri partneri na putu zajedničke inicijative 'Pojas i put' koja je donela opipljivu razvojnu korist naše dve zemlje.

Nova radna mesta nada su za grad u kome posao čeka više od 9.000 stanovnika, u tri susedne opštine još 14.000.

"Postavljanje kamena temeljca ovde za Loznicu predstavlja istorijski trenutak pre svega zbog ovih mladih ljudi koji će moći ostanu u svom gradu i zemlji da žive i rade", naglasio je Vidoje Petrović, gradonačelnik Loznice.

Privredni rast oko 4,4 odsto, suficit četvrtu godinu zaredom 

Vučić je rekao da je privredni rast Srbije sada oko 4,4 odsto, da su MMF i Svetska banka zadovoljni onim što Srbija čini i dodao da naša zemlja, prvi put u istoriji, ima četvrtu godinu zaredom suficit u budžetu.

"Sačekaćemo konačnu procenu, ali mislimo da je rast 4,4 ili 4,3 odsto. Zadovoljni su Svetska banka i MMF onim što radi Srbija. Jedna smo od retkih zemalja koja četvrtu godinu zaredom ima suficit u budžetu. To nikad nije bilo osim kada su bile neke velike privatizacije", rekao je Vučić novinarima u Loznici povodom najnovije procene Svetske banke.

Napomenuo je da Srbija nikada ranije nije imala suficit duže od dve godine.

"Ovo je dokaz ozbiljnog i odgovornog ponašanja prema javnim finansijama. Videćemo na kojem ćemo mestu biti ove godine na Duing biznis listi. Bili smo 48. i nadam se da ćemo napredovati bar 10 mesta", rekao je Vučić.

Kako je rekao, kad hoćete da se "trkate" za "Folksvagen" sa nekim moćnijim zemljama, onda morate dramatično da povećavate ekonomske performanse da biste uopšte učestvovali u utakmici.

Dodaje da su građani u Srbiji nestrpljivi, da sve žele danas ili juče, ali da je potrebno vreme. "Ali, stvari idu u dobrom smeru", zaključio je predsednik.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом