Nedovoljno projekata za finansiranje javnih poslova privatnim kapitalom

Javno-privatno partnerstvo, model finasiranja javnih poslova privatnim kapitalom, najviše je rasprostranjeno u Kini, a u zamahu je i u Evropi i Americi. Od 2012. u Srbiji su kroz Javno-privatno partnerstvo odobrena 54 infrastrukturna projekta za unapređenje grejanja, javne rasvete, gradskog i prigradskog saobraćaja i tretiranja komunalnog otpada u lokalnim samoupravama. Glavni problem i dalje je nedostatak projekata.

Pirot je među nekoliko lokalnih samouprava koje, kroz model Javno-privatnog partnerstva, radi već treći infrastrukturni posao.

Projekat rešavanja gradskog saobraćaja je u fazi izrade, drugi posao zamene javne rasvete, vredan 700.000 evra, je u tenderskoj proceduri izbora partnera, a treći projekt, modernizaciju grejanja u školama, privode kraju i izvode prve računice ušteda.

"Već ove godine očekujemo značajne uštede na računima za grejanje u školama, s obzirom da je lož ulje dosta skupo i da su kotlovi bili nefikasni. Novi kotlovi imaju efikasnost od 90 procenta, koriste jeftiniji energent. A posle modernizacije javne rasvete očekujemo uštedu na računima za struju prema distribuciji čak do nivoa 15-20, pa i 30 procenata", rekao je gradonačelnik Pirota Vladan Vasić.

U Vladinoj komisiji za javno-privatno partnerstvo, koja proverva isplativost i odobrava te projekte, kažu da je njihov cilj da komunalne usluge na lokalu podignu na viši nivo.

"Grad Pančevo je angažovao nezavisnog savetnika, mislim da će do kraja godine već imati prvi projekat javno-privatnog partnerstva koji će biti na odobrenju u Vladi. Mislim da je to budućnost lokalnih samouprava, pre svega u nečemu što se zove energetski sektor, odnosno u delu podizanja energetske efikasnosti jer naše lokalne samouprve u tome nisu iskusne", kaže gradonačelnik Pančeva Saša Pavlov.

Od 54 do sada odobrena projekta javno-privatnog partnerstva, 24 imaju elemente koncesije.

"Lokalne samouprave treba najpre da prepoznaju šta je njihov interes. Koje usluge na lokalnom nivou nemaju adekvatan nivo. Komisija im apsolutno stoji na raspolaganju za sve neophodne savete, pomoć. Da sa jedne strane osmisle dobre projekte, da osmisle koncept kako će to predstaviti potencijalnim privatnim partnerima, da ih zainteresuju da ulože svoj novac", ističe Dragan Stevanović, predsednik Komisije za javno-privatno partnerstvo u Vladi Srbije.

Zbog sprečavanja korupcije, u javnosti se traži veća kontrola tih poslova. Nadležni tvrde da su projekti potpuno transparentni i da su svi ugovori o javno-privatnom partnerstvu u Registru Ministarstva finansija i dostupni na portalu Javnih nabavki.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом