субота, 20.05.2017, 19:30 -> 19:53
Извор: РТС
U poseti "Ikeinim" centralama
Uoči otvaranja prve "Ikeine" robne kuće u Srbiji, planiranog za ovo leto, grupa domaćih novinara posetila je postojbinu Ingvara Kamprada, osnivača te švedske kompanije, gradove Elmhult i Malme u kojima su "Ikeine" centrale za ceo svet. Kompanija nije na berzi, u vlasništvu je Fondacije porodice Kamprad, a profit može da se iskoristi samo u humanitarne svrhe i reinvestiranje.
Sve je jednostavno, lepo i čisto, prilagođeno potrebama čoveka. U oblasti Smaland je jedini Ikea hotel na svetu, a muzej je preko puta, u prvoj robnoj kući koju je kompanija otvorila.
Tu je sve počelo. Tu je nastala ideja o lepom, dobro dizajniranom, jednostavnom nameštaju koji će biti dostupan velikom broju ljudi. Gradić Elmhult sada ima 12.000 stanovnika. Gotovo polovina živi u Elmhultu i okolnim mestima, a radi u centrali "Ikee".
Ingvar Kamprad je kao petogodišnjak počeo da prodaje šibice, potom olovke, čestitke i božićne ukrase. Kažu da je prvi milion zaradio na olovkama iz Francuske. Sa 17 je osnovao "Ikeu" novcem koji je dobio od roditelja za dobar uspeh u školi.
Asortiman se osmišljava u Elmhultu, a proizvodi širom sveta. U "Ikea" medija centru se pravi katalog za 53 zemlje.
"Naš katalog je globalan, u celom svetu je isti. Ali naravno da ćemo zameniti određene stranice, jer recimo kuhinja u Americi neće izgledati isto kao u Aziji. Druga stvar o kojoj vodimo računa su boje. Recimo boja rama za slike u određenoj zemlji će značiti da je neko umro recimo, a u drugoj to će biti jako aktuelna, moderna boja", kaže Pal Katsler, direktor Ikea centra za komunikacije.
U obnovljivu energiju "Ikea" je investirala milijardu i po evra. Jedna kuhinja, na primer, napravljena je od recikliranih flaša i recikliranog drveta. Za svaku stranu vrata, za premaze, iskorišćeno je 25 recikliranih flaša. Za kuhinje prosečnih dimenzija potroši se oko 500 takvih flaša.
"Svake godine oko 100 milijardi plastičnih flaša koristi se samo za vodu. Od tih 100 milijardi 30 odsto se reciklira. Dakle 70 milijardi flaša završi u okeanima ili na deponijama. Mi želimo to da promenimo, da promenimo ponašanje naših kupaca, da promenimo ponašanje industrije tako što ćemo koristiti ove flaše u proizvodnji našeg asortimana", kaže Ana Granat, šef Ikea tima za razvoj proizvoda.
U Malmeu je sediše "Ikea grupe" zadužene za franšize. Tu je svakoga dana je 1.400 ljudi. Nema zidova i, osim šefice restorana, niko nema stalno mesto. Svakome je sve dostupno, a brzi sastanci se održavaju u boksovima. Niski troškovi, jeftini proizvodi i veliki obrt glavni su principi poslovanja "Ikee" svuda u svetu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар