Читај ми!

Pravo na beneficirani staž

Najkasnije deset godina od utvrđivanja radnog mesta sa beneficiranim radnim stažom, proverava se da li su se štetni uslovi promenili. Ministarstvo rada i socijalne politike reviziju radnih mesta završiće ove godine.

Pravo na beneficirani radni staž, to jest staž sa uvećanim trajanjem u Srbiji ostvaruje više od sto hiljada ljudi. Zakonom je predviđeno da se svakih deset godina uradi revizija radnih mesta gde takve olakšice važe. Ministarstvo rada i socijalne politike reviziju će završiti ove godine.

Specijalisti medicine rada ističu da bi takve provere trebalo obavljati jednom godišnje, ali i da je potrebno uvesti druge novine.

"Mi kao služba medicine rada, mišljenja smo da je mnogo bolje uvesti skraćeno radno vreme, da vreme dnevnog izlaganja ne bude osam ili 12 sati kao što je ostalo u građevini, nego da bude šest sati i onda smo eliminisali značajne faktore rizika za nastanak profesionalnih bolesti i nastanak bolesti u vezi sa radom i za povrede na radu", rekao je dr Bogoljub Peruničić specijalista medicine rada.

Najveća beneficija je kada se godina rada računa kao 18 meseci staža. To pravo ostvaruju uglavnom rudari u podzemnim kopovima rudnika.

Uslove na radu već ispituju tri instituta za medicinu rada, novosadski, niški i beogradski. Ukoliko stručnjaci utvrde su negde uslovi za rad bolji nego ranije, beneficiije će se smanjivati. Međutim, ako su uslovi ostali isti, računanje staža neće se menjati.

"Kod uspešnih privatizacija gde su dovedene nove tehnologije dovedene, poboljšali su se uslovi na određenim radnim mestima, međutim s obzirom da je sada na redu crna i obojena metalurgija možemo reći da će većina radnih mesta ostati", rekao je Radoje Savićević iz Ministarstva rada i socijalne politike.

U Sjedinjenim Američkim Državama i zemljama zapadne Evrope beneficirani radni staž ne postoji, jer su uslovi rada i mere zaštite radnika uglavnom dobri. Tamo gde se štetni uticaji ne mogu izbeći, skraćuje se radno vreme i smanjuje broj radnih dana.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 26. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње