Декани девет новосадских факултета осудили напад
Декани девет новосадских факултета осудили су напад на деканку Филозофског факултета Наталију Јовановић и затражили "да се најодговорнији представници власти одлучно супротставе креирању осветољубиве ситуације у друштву".
"Најодлучније осуђујемо напад. Манипулације које стигматизују став о солидарности универзитетске заједнице са студентским протестима имају за циљ да таргетирају просветне раднике као непријатеље. Медијска подршка овој затрованој атмосфери која одбацује разумевање и дијалог као приступ у комуникацији неистомишљеника, представља недопустиву злонамерну пропаганду која разорно утиче на ставове у јавности", наглашено је у заједничком саопштењу деветоро декана новосадских факултета.
Истичући да су "мржња и насиље неприхватљиви за демократско, напредно и цивилизовано друштво" и да су "просвета и наука његове најутицајније вредности", декани поручују да "највиши израз патриотизма" представља "одбрана и очување" тих вредности.
Опширније
Краће
Чачани се 11. пут окупили испред зграде Полицијске управе
У 19.10 минута Чачани су се 11. пут окупили испред зграде Полицијске управе. Протест грађана и активиста трајао је пола сата.
Уз гласну музику и дување у пиштаљке, вувузеле, ударањем у шерпе и разне предмете правили су буку и позвали полицију да, како кажу, ради свој посао.
Током протеста улица Цара Душана била је затворена.
Окончана осмочасовна блокада Златиборске магистрале
Након осмочасовне блокаде Златиборске магистрале, студенти и грађани Ужица и околних места, које су позвали да подрже њихове захтеве, разишли су се кућама. Саобраћај је нормализован.
Припремили Игор Топаловић и дописници РТС-а
Скуп подршке деканки Наталији Јовановић у Нишу
Вечерас у 19h на Тргу Павла Стојковића у Нишу почео је протест подршке деканки Наталији Јовановић која је данас пред почетак протеста испред Основног суда ножем нападнута и повређена.
Душан Алексић са Филозофског факултета у Нишу, рекао је за РТС да је напад на деканку резултат озбиљног таргетирања академске заједнице у протеклих неколико месеци. Замолио је Алексић да институције раде свој посао: "Ово није насилничко понашање на скупу, како је МУП послао у саопштењу, ово је покушај убиства."
Саопштење Филозофског факултета у Београду
Наставници, истраживачи и сарадници Филозофског факултета Универзитета у Београду најоштрије осуђују напад на проф. др Наталију Јовановић, деканку Филозофског факултета у Нишу, стоји у њиховом саопштењу.
"Увреде и претње усмерене на Универзитет и његове представнике кулминирале су нападом ножем на универзитетску професорку и деканку једне од најугледнијих образовних установа у земљи, који се зато не може посматрати као изолован инцидент. То је последица кампање и дуготрајног, систематског таргетирања критички настројених појединаца и институција које не пристају на улогу послушника, и то од стране
највиших представника власти", наводи се даље у овом саопштењу.
Универзитети и њихове чланице, стоји даље, морају остати простори слободног и критичког мишљења, дијалога и одговорности. Физичко насиље над онима који се залажу за знање, друштвену правду и достојанство образовања јесте директан напад на те вредности, неспојив са ма којим цивилизованим друштвом.
"Изражавамо пуну солидарност с деканком Јовановић, њеним колегама и студентима, и захтевамо да надлежне институције хитно и одлучно реагују.
У тренутку када се насиље нормализује, а одговорност избегава, ћутање постаје саучесништво.
Ми бирамо да не ћутимо", закључује се даље у саопштењу наставника Филозофског факултета у Београду.
Напад на деканку Јовановић из Ниша најоштрије су осудили и студенти нишких и других факултета у Србији.
Протестна шетња у Суботици
Овонедељна протестна шетња у Суботици одржана је од Хиподрома до раскрснице Сомборског пута и Загребачке улице.
Окупљени су најпре прикупљали потписе за одржавање грађанских зборова у месним заједницама, а потом је поворка, предвођена тракторима и бајкерима, кренула ка раскрсници у близини центра града која је и блокирана око 17.30 часова.
Уз студенте у блокади, просветне раднике у штрајку, људе у белим мантилима у колони су били и поједини поштари са транспарентом "Пита Пошта колико образ кошта, дошо сам да те питам да пумпамо", уз скандирање "поштари уз студенте".
На блокираној раскрсници приређен је перформанс "ко не скаче тај je ћаци".
Обраћајући се скупу, поштар Слободан Бојовић рекао је да поштари нису роботи и да неће да трпе неправду и да су уз студенте, "јер је њихова борба, борба свих нас."
Учитељица Мирјана Косановић изјавила је да просветари трпе притиске и смањење плата, али да неће одустати јер се боре "за бољу будућност, за децу, за квалитетно образовање и уређену земљу."
Дизајнерка Викторија Кресанко рекла је на мађарском да грађани не смеју да ћуте, да је "систем оболео и треба га излечити", а да је лек грађанско удруживање у солидарности и емпатији и тражење одговора на питања.
Обраћајући се скупу, Атила Фабијан објаснио је да су зборови грађана у месним заједницама потребни, јер се мора остварити контрола над институцијама.
Биће потребно добро да продрмамо све око себе и да направимо заједницу која ће да функционише, рекао је Фабијан.
Окупљени су 16-томинутном тишином одали пошту страдалима у паду надстрешнице железничке станице у Новом Саду.
Опширније
Краће
На Звездари скуп подршке деканки Јовановић
Становници београдске општине Звездара организовали су скуп грађана, назвавши га збором, на коме је једногласно усвојена одлука о подршци ректору Београдског универзитета Владану Ђокићу и деканки филозофског факултета у Нишу Наталији Јовановић која је на данашњем протесту у том граду нападнута ножем
Звездарци су истакли да су ректор Владан Ђокић и деканка Наталија Јовановић "непрестано изложени јавном таргетирању" појединих званичника, а међу њима се налазе и највиши функционери Србије.
Данашњи скуп протекао је мирно, а пратила га је и обезбеђивала полиција ПС Звездара.
Фонет/Марко Драгославић
У Крушевцу протест и први збор
На Тргу глумаца одржан је скуп који су окупљени грађани Kрушевца назвали првим збором са циљем да се мештани информишу о "функционисању зборова" и предложе активности на којима ће се гласати током ових окупљања.
Након збора одржан је протест на коме су говорили матуранти. Шеснаестоминутна тишина претходила је протестној шетњи до Kолоније, кроз насеље Пејтон и Мудраковац. Са протеста студенти у блокади из Kрушевца поручују да захтеви нису испуњени. Протест је прошао мирно
Протестна шетња у Ваљеву на позив гимназијалаца "Изађи и подржи нове захтеве"
На позив ваљевских гимназијалаца у Ваљеву је одржана протестна шетња "Изађи и подржи нове захтеве“. Ученички парламент Ваљевске гимназије, поред четири студентска, пре неколико дана је истакао и три нова захтева.
Њихови захтеви су "да буду индентификовани и процесуирани одговорни за употребу недозвољеног звучног оружја 15. марта у Београду, спровођење кривичног поступка против новинара ТВ "Информер", одговорних за проношење лажних вести и нарушавања угледа матураната Ваљевске гимназије, као и процесуирање одговорних, који су у ноћи између 15. и 16. марта, у двориште Треће београдске гимназије,где су били смештени ваљевски гимназијалци, бацили два звучна удара".
Током протеста одржан је и помен за настрадале у Новом Саду и блокирана је једна од ваљевских раскрсница.
Скуп "Покрени се" у Пожаревцу, грађани одали пошту страдалима у Новом Саду
У Пожаревцу, на Тргу ослобођења, одржан је протестни скуп под слоганом "ПОкрени се".
Грађани су у тишини одали почаст настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Након тога, уз буку пиштаљки и труба, отишли су до индустријске зоне и вратили се до центра града. Након протеста одржан је скуп који грађани називају збором.
Опширније
Краће
Глумци из Србије подржавали протест у Шапцу - траже решење кризе у позоришту
На позив подршке запосленим у Шабачком позоришту, међу којима је и цео глумачки ансамбл, у Шапцу је започео протест под називом "Позориште о концу". Протесту су се укључили колеге из бројних позоришта широм Србије, студенти, просветни радници и грађани Шапца.
Скуп испред Шабачког позоришта почео је са 16 минута тишине у знаку сећања настрадале у недавној трагедији.
Након тога, представници Шабачког позоришта поновили су захтеве које су пре више од месец дана изнели градским властима, али и на ранијим протестима. Траже да Скупштина града разреши дужности в. д. директора Александру Делић и да је не именује за директора Шабачког позоришта, јер је, како наводе нанела штету установи, граду и грађанима самовољном изменом правилника о систематизцији, коју сматрају незаконитом, а којом су угашена четири радна места, а отказ добила Јелена Иветић, организатор програма.
Протест је организован у неколико чинова уз глумачке и музичке наступе и обраћања Милоша Војновића из шабачког ансамбла, Марије Меденице из Српског народног позоришта, Иване Недељковић директора Пулс театра из Лазаревца, Бранислав Трифуновић и других.
Захтеве и протест подржали глумци из Београда, Крушевца, Краљева, Суботице, Зрењанина, Новог Сада
Опширније
Краће
На протесту у Трстенику, гости из Врњачке Бање и бајкери из Крушевца
На тросатном протесту у Трстенику, мештанима су се прикључили гости из Врњачка Бање и бајкери из Крушевца.
Након кратке шетње блокиран је кружни ток у Трстенику где је одржана шеснаестоминутна тишина.
Касније су додељене медаље трстеничким студентима који су пешачили до Ниша и бициклистима који су ишли до Београда.
У наредних сат времена организована је акција причај са студентима, током које су грађани постављали питања и давали сугестије.
Опширније
Краће
У Нишу је одржан протест у организацији Слободног универзитета "Под лупом науке". Како је најављено, овај протест је требало да буде прилика да студенти у блокади и њихови професори заједно стану "у одбрану науке, академских вредности и будућности високог образовања".
Окупљање је било на три тачке у граду са планом да се сви окупе испред Основног суда у 11.30.
Према плану протеста, окупљање у 10.30 на три тачке, испред Медицинског факултета, Правног и техичких факултета.
Сусрет испред Основног суда планиран је за 11.30. После шеснаест минута тишине у 11.52 за 16 настрадалих под надстрешницом у Новом Саду уследило је обраћање говорника на протесту.
На једној од тачака окупљања, на Тргу Павла Стојковића код Правног факултета нападнута је деканка Филозофског факултета.
Она је задобила посекотину ножем на десној шаци и после збрињавања у УKЦ Ниш пуштена је кући.
Учесници протеста најоштрије су осудили нови напад на деканку Наталију Јовановић, која је пре месец дана већ једном нападнута.
Првобитна вест да је један мушкарац ударен возилом у београдском насељу Жарково током одавања пoште за 16 жртава пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, као и да је о случају обавештено и Основно јавно тужилаштво, незванично је потврђена РТС-у.
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић међутим демантовала је ову информацију објавивши видео снимак из београдског насеља Жарково. Како преноси Танјуг, на том снимку се види да "аутомобил није ударио никога од блокадера на улици, као што су објавили опозициони медији већ да је возач покушао да заобиђе блокаду".
"Блокадери су чупали ретровизор, нико није летео метар или два, не знам на основу чега и ко би морао да иде на детаљне анализе кука и врата, али то само показује степен лажи и обмане који производе", навела је Брнабићева на друштвеној мрежи Икс, пренео је Танјуг.
Скуп у Јагодини, окупљенима се придружили Ћупричани и Параћинци
На градском скверу у Јагодини студенти Факутета педагошких наука, матуранти и грађани дочекали су групу Ћупричана и Параћинаца који су у току преподнева пешачили до Јагодине. Сви заједно учествују у седмочасовном протестном окупљању под називом "Свуда пођи, у Јагодину дођи.“
Придружили су им се и бајкери, а у плану окупљања је хуманитарни баскет турнир, трибине, концерти и бесплатна подела књига. Простор у центру града где се одржава скуп окружен је штандовима са различитим садржајима.
Учесници протеста који су стигли из свих шест општина Поморавског региона шеснаестоминутном тишином одали су пошту страдалима у Новом Саду.
На блокаду у Ужицу стигли грађани Чачка, Пожеге и Севојна
На блокаду златиборске магистрале, на позив ужичких студената, стигли су и грађани Чачка, Пожеге, Севојна, а очекује се долазак становника Бајине Баште, који су јутрос ка Ужицу кренули пешке.
Звездарци одали пошту страдалима у Новом Саду
Становници Звездаре блокирали су део Булевара краља Александра код пијаце Ђерам, одајући у тишини почаст настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Окупљени су стајали у тишини од 11.52 до 12.08, а за то време једна жена их је вређала, узвикујући им да су "Шиптари". Реговали су полицајци тако што су је удаљили.
(Фонет)
Блокада златиборске магистрале код Ложионичког моста у Ужицу
На позив ужичких студената Академије струковних студија западне Србије и Педагошког факултета, од 11.45 блокирана је златиборска магистрала код Ложионичког моста у Ужицу.
Блокада магистрале, под називом "Ере те зову у Еру слободе", почела је 16-минутном тишином и, како је најављено, трајаће до 20 часова, на коју су студенти позвали суграђане и житеље околних места како би заједно исказали подршку студентским захтевима.
Путнички саобраћај се одвија алтернативним правцима, преко Љубања из правца Златибора, а из Севојна преко Крцагова кроз град ка Кремнима и Сусици и даље ка Златибору.
Пропуштаће само возила хитне службе, док ће теретни саобраћај бити у потпуности обустављен док траје блокада.
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju skoro pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu i pogibiju 16 ljudi.
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra. Od Ustavnog suda zatražili su ocenu ustavnosti takve odluke Vlade.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote 22. marta na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Zaposleni na Medicinskom fakultetu u Beogradu stupili su u štrajk koji će, kako su rekli, trajati do ispunjenja studentskih zahteva.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Studenti u blokadi traže od Lekarske komore Srbije da "svaki zdravstveni radnik koji je učestvovao u targetiranju pacijenata, uskraćivanju zdravstvene nege i političkom etiketiranju pojedinaca, čime je direktno prekršena Hipokratova zakletva, odgovara za svoje postupke", navodi se u saopštenju.
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Kilometarske kolone automobila su u subotu, 15. marta, od jutarnjih časova pristizale u prestonicu Srbije, a formalno organizovanje dugih pešačkih kolona ka centralnim tačkama okupljanja počelo je nešto posle 10 časova ujutru iz svih pravaca grada.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u Pionirskom parku.
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Beograđani su u petak dočekali bicikliste i kolone studenata pešaka iz više gradova i krajeva Srbije koji su učestvovali u višednevnom maratonu "Marš za Srbiju", kako bi stigli na veliki skup "15. za 15" u Beogradu.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 16 osoba poginulo, a dvoje ljudi je teško povređeno.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, sa jedne, i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva sa druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Коментари