петак, 21.02.2025, 05:50 -> 06:01
Извор: РТС
Аутор: Владимир Ћатић
Prevaranti su inteligentni i dobri glumci - empatija glavno oružje
Najpoznatija srpska prevarantkinja, "žena sa sto lica", kako su je zvali, izašla je iz zatvora. Pozivala se na političare iz vrha vlasti i uzimala ljudima desetine hiljada evra kako bi im "završila neki posao". Da li se ljudi koji izađu iz zatvora ponovo vraćaju istim delima i kako da prepoznamo one koji nas varaju?
Stav i ponašanje prevaranata je možda i presudno. Oni su šarmantni, znaju kako da pridobiju poverenje drugih i sigurni su u ono što govore.
Bilo je slučajeva da su jastuk prodali za 40 hiljada dinara, a ćebe za 100 hiljada dinara. Predstavljajući se lažno, jednom sugrađaninu su obećali da će mu zaposliti rođaka, ako plati 500.000 dinara. Sve su ovo primeri iz prethodnih godina. Dešava se da prevaranti promene identitet više puta za kratko vreme i teško im je ući u trag. Nauče da žive u takvom svetu i da svakodnevno razmišljaju na taj način.
Profesor Mladen Milošević, sa Fakulteta bezbednosti, navodi da prevaranti nekad koriste i naše pozitivne osobine, kao što je saosećajnost, jer su poznati slučajevi prevaranata koji su prikupljali novac za navodno lečenje deteta.
„Dakle, izazivaju nam saosećajnost, empatiju, zloupotrebljavaju ljudske emocije i pozitivne vrednosti koje gajite da vas navedu da učinite nešto na štetu svoje ili tuđe imovine“, kaže dr Milošević.
Istraživanja institucija i udruženja koja se bave ovom temom pokazuju da je svaka šesta osoba starija od 65 godina bila žrtva prevaranata.
Prevaranti imaju posebne crte ličnosti, kažu psiholozi, oni su često natprosečno inteligentni, lukavi i odlični glumci. Takav profil ličnosti najčešće se formira u detinjstvu, tvrde stručnjaci.
Prevaranti žive prema uverenjima iz detinjstva
Psiholog Jelena Milošević objašnjava da takve ličnosti žive svoje živote prema uverenjima koja su formirali uglavnom kada su bili mala deca.
„Ako dete nauči u porodici da materijalne ili nematerijalne stvari dobija isključivo ako mora da slaže i izmanipuliše, nekako zatamni istinu, onda će taj obrazac ponašanja nastaviti da upražnjava i kao odrasla osoba, jer će tako naučiti da dobija stvari“, ističe Miloševićeva.
Praksa je pokazala da nije mali broj onih koji se nakon odslužene zatvorske kazne ponovo bave tim poslom, iako su kazne za njih strože.
„Nesvesni su obrasci kada osoba stalno ponavlja jedno te isto sa istim ishodom, a ovde je ishod da bude uhvaćena. Igra je psihološka po tome da ta osoba na kraju potvrdi da je gubitnik“, dodaje psiholog Jelena Milošević.
Profesor Fakulteta bezbednosti, Mladen Milošević, navodi da nam prevaranti obećavaju neko dobro i novčanu korist koja je nesrazmerna i ostvaruje se u kratkom vremenskom roku, te onda u želji da nešto steknemo, na način koji ne odgovara zdravom razumu, upadamo u tu igru i nasedamo na zamku.
Prevaranti svakodnevno usavršavaju načine kako da najlakše manipulišu žrtvama. Nauče da uvek kažu pravu reč u pravo vreme i mnogi im poveruju. Za krivično delo prevara predviđene su novčana i kazna zatvora do deset godina.
Коментари