Протест у Крагујевцу "Нећете нас газити"
У Крагујевцу је вечерас одржан протест "Нећете нас газити", који су организовали студенти са шест државних факултета у тог граду у блокади, због јучерашњег инцидента током блокаде магистрале у Новом Пазару.
Студенти и грађани су се окупили око 20 часова испред Првог пављона Студентског центра у том граду, потом су кренули у протестну шетњу улицама Крагујевца.
Зауставили су се у центру града, испред Тржног центра Раднички у ком се налази Радио Телевизија Крагујевац, и ту су протестовали јер, како кажу, нису задовољни њеним извештавање.
Скуп је протекао без инцидената.
Током јучерашње блокаде магистралног пута у Новом Пазару дошло до инцидента у којем је возач у аутомобилу марке "пежо" покушао да заобиђе блокаду, при чему је ударио два студента Државног универзитета.
Фото: РТС
Припремили Лазар Јановић и дописници и сниматељи РТС-а
Професори ЕТФ-а у Београду стали испред студената као редари
Студенти Електротехничког факултета у Београду саопштили су да се на данашњој 15-о минутној блокади десио, како наводе, "историјски моменат" пошто су њихови професори као редари, стајали испред њих и штитили их.
"На данашњој петнаестоминутној блокади десио се историјски моменат – наши професори, који су до сада стајали уз нас, начинили су корак напред и као редари стали ИСПРЕД нас. Штитили су нас током блокаде и тишине која је стожер наше борбе. Хвала вам, професори, од срца", написали су студенти на Инстаграм страници етфублокади.
На Тргу глумаца у Крушевцу у 14.52 окупили су се матуранти, професори и грађани како би петнаестоминутном ћутњом, најпре одали почаст страдалима на железничкој станици у Новом Саду.
Протестни скуп настављен је кружном шетњом од Трга глумаца, Дома за децу "Јефимија", поред Хемијско-технолошке и Медицинске школе, Костурнице и Фонтане до Трга глумаца.
Протест је протекао мирно.
Одржан још један састанак представника универзитета у Министарству просвете
У Министарству просвете данас је одржан још један састанак на коме су разматрани начини и услови за испуњење четвртог захтева студената који се односи на повећање буџетских средстава за државне факултете за 20 одсто, као и смањења школарина за самофинансирајуће студенте, потврђено је Танјугу у том министарству.
Представници државних универзитета изнели су предлоге у вези са тм питањима, разговори су били конструктивни, јер је циљ остварење студентсих захтева.
Како је речено, наредни састанак ће бити одржан сутра.
У данашњим разговорима, у складу са јучерашњим договором са састанка са представницима Универзитета у Београду, учествовали су представници свих државних универзитета.
Опширније
Краће
Шетња ученика Пете београдске гиманазије
Фото: РТС
Тишина, протестна шетња и прикупљање потписа у Ваљеву
Пошту настрадалима у Новом Саду петнаестоминутном тишином испред Ваљевске гимназије у 11.52 одали су гимназијалци, професори и грађани Ваљева.
Потом су колега кренули у протестну бучну шетњу до Електродистрибуције, где део колектива свакодневно у истом термину обуставља ра у знак подршке студентима и њиховим захтевима.
Грађани Ваљева прикупљају потписе за предлог да ваљевски гимназијалци и њихови наставници добију годишњу награду Града Ваљева, која се додељује 20. марта на Дан Града.
Предлог је да буду номиновани за област образовања и васпитања, хуманости и јавног ангажовања и за област афирмације Ваљева.
Блокада расркрсница на више локација у Београду
Студенти у блокади и данас су у 11:52 на 15 минута блокирали Булевар краља Александра код Вуковог споменика у Београду одајући пошту страдалима у трагедији у Новом Саду и тражећи испуњење својих захтева. Блокаде саобраћаја и на још неколико локација у Београду.
Као и ранијих дана Чачани су петнаестоминутом тишином одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду испред зграде Гимназије. На кратко је блокирана и раскрсница испред школе.
Фото: РТС
Шабац, блокада саобраћаја испред градске библиотеке и музеја
У Шапцу и даље протести на позив матураната и студената. Уз 15 минута тишине за настрадале у Новом Саду као и претходних дана блокада саобраћаја испред градске библиотеке и музеја.
Подршку студентским захтевима су у Шапцу уз студенте и ђаке окупљањем подржали родитељи, просветни радници, грађани, активисти.
Форум основних и средњих школа града Шапца је позвао на једнодневну обуставу наставе у свим школама на територији града Шапца у четвртак у знак подршке студентима и њиховим захтевима, окупљањем испред Библиотеке шабачке у 11.30.
Део средњошколаца из Новог Сада испред Пољопривредне школе у Футогу
Део средњошколаца у Новом Саду, шетао је данас готово четири сата од Новог Сада до Пољопривредне школе у Футогу.
На тај начин, желели су да охрабре своје колеге и професоре ове школе да се одупри притисцима школске управе и ступе у блокаду. Они су поручили да школа чија је ученица страдала испод надстрешнице на Железничкој станици, не сме ћутати.
Након што су петнаестоминутном ћутњом одали пошту свим настрадалима на Железничкој станици, окупљенима су се обратили представници професора, студената и матураната ове школе, који су поручили да заједно стоје уз студенте до испуњења свих њихових захтева.
"За поштовање је ваша спремност да искорачите да покажете да вам није свеједно и да се борите за будућност и за боље сутра. То даје наду да ћемо као друштво направити исправне кораке", рекла је Милица Иванишевић, професорка Пољопривредне школе.
"Свака изговорена реч носи тежину али и веру да можемо нешто да променимо. За нас 15 живота, 15 младих душа су нешто више од броја. То није само статистика, то су особе које су недужно изгубљене. Међу њима је била наша Милица Адамовић, ученица ове школе, ћерка, другарица, симпатија. Ми о њој говоримо јер је била део наше свакодневице, јер смо је сви познавали и волели јер је требало да буде ту са нама, да заједно чекамо дан када ћемо постати одрасли великани у својим областима као што смо то сви сањали, али због нечије неодговорности њен сан се неће остварити. Милица није међу нама, али њена присутност, њена енергија, њена љубав и борба, живе у нама. Милице твој матуранти не заборављају", поручио је Ема Млинаревић, матуранткиња Пољопривредне школе.
Протест "Студенти равницом плове" у Суботици
Суботички студенти и професори у блокади рано јутрос су кренули у протестну шетњу названом "Студенти равницом плове", од Економског факултета у Суботици до насеља Бајмок.
Шетња дуга око 35 километара треба да се оконча око 17 часова, а одморишта су у насељима Мала Босна, Таванкут и Мишићево где грађани дочекују студенте са храном и пићем.
Колону предводе пољопривредници у тракторима, који су и на зачељу, а саобраћајна полиција обезбеђује поворку.
Студенти су замолили грађане да у 18 часова буду у Бајмоку како би превезли учеснике протестне шетње назад за Суботицу.
Протести и састанци у Новом Саду
Просветари који су у неком облику обуставе наставе, родитељи ученика и грађани, окупили су се испред амфитеатра на новосадском Спенсу, где је, одржан састанак директора новосадских основних и средњих школа.
Окупљање је већ раније било најављено испред ОШ "Иван Гундулић", како би демонстранти изразили протест поводом информације да ће наставницима у обустави бити смањене плате, међутим, након сазнања да се састанак директора одржава на Спенсу, и они су се упутили на ову локацију.
Након напуштања амфитеатра, демонстранти су звиждуцима испратили учеснике на два излаза. Још увек није познато о којим су темама разговарали представници новосадских школа.
Колона из Новог Сада ка Футогу
Средњошколски протест подршке ученицима Пољопривредне школе у Футогу почео у 9 сати у Новом Саду, када је протестна поворка кренула од раскрснице Футошке улице и Булевара Европе до Пољопривредне школе.
Овај протест организован је са циљем да новосадски средњошколци охрабре своје колеге и професоре из пољопривредне школе, у супростављању одлукама школске управе, како би ступили у блокаду.
Транспарентима су поручили школској Управи да школа чија је ученица настрадала не сме ћутати.
Studentski protesti i blokade zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, nastavljeni su posle protesta studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu. Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 15 osoba poginulo, a dvoje ljudi teško povređeno.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su u nedelju, 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici 1. i 2. februara organizovana je studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS-a u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.
Studentkinja koja je tada teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.
Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
Коментари