уторак, 18.02.2025, 19:50 -> 20:55
Извор: РТС
Ima li rešenja za prosvetni štrajk – Vučević traži povratak u škole, nastavnici ispunjenje zahteva
Premijer Srbije u ostavci Miloš Vučević je istakao da je dobro što razgovaraju dekani fakulteta i predstavnici Ministarstva prosvete. Osnovne i srednje škole pozvao je da se što pre vrate redovnoj nastavi. Na pitanja koliko je škola u blokadi – koje rade, koliko nastavnika drži časove i da li traju 30 ili 45 minuta – niko precizno ne odgovara. Ministarstvo prosvete nije dalo presek stanja za 18. februar. Vučević tvrdi da se "situacija popravlja".
Predsednik Vlade Srbije u ostavci Miloš Vučević rekao je da je 18. februara manje škola u blokadi nego pre Sretenja, ali da je za nijansu više škola krenulo delimično da radi.
"Nadam se da ćemo se svi dozvati pameti, shvatiti da je ovo cajtnot za vraćanje u redovnu nastavu, inače će deca izgubiti godinu dana", istakao je Vučević.
Godina još nije izgubljena, uveravaju prosvetari. U Moravičkom okrugu, gde je većina škola u blokadi, kažu da je pre normalizovanja nastave teško govoriti o nadoknadi. Aleksandar Vinić iz Sindikata obrazovanja Čačak naveo je da se svi iskreno nadaju da će se što pre naći rešenje.
"I da ćemo se mi što pre vratiti u učionice i nastaviti normalno školsku godinu. Ubeđen sam da mi možemo do kraja ove školske godine – ostali su nam ceo mart, april, maj i postoji prostor da se ta nadoknada uradi onako kako treba i da se ova školska godina završi na pravi način", naglasio je Vinić.
Ima li rešenja za prosvetni štrajk
U najgorem slučaju, pojedini prosvetari predlažu radne vikende, produžetak ove ili kasniji početak iduće školske godine. Neke od njih razmatraju i kraljevački učitelji i nastavnici koji ne drže časove. Sedam od 103 profesora u Kraljevačkoj gimnaziji nije u blokadi.
Marina Panić, profesorka srpskog jezika i književnosti u Gimnaziji Kraljevo, objašnjava da svakoga dana, kao nastavnici ove škole, razmišljaju šta i kako dalje.
"Ali ti odgovori ne zavise od nas. Pitanja su vrlo svesno prosleđena institucijama koje su odgovorne za situaciju u kojoj se nalazimo. Što pre institucije, kojima su zahtevi upućeni, odgovore na zahteve studenata, mi ćemo se pre vratiti u škole", smatra Panićeva.
Pre povratka, na dnevnom redu su plate zaposlenih u prosveti. Pošto je iz državnog vrha stiglo više najava da će zarada zavisiti od učinka, isto poručuje i premijer.
"Nije prirodno, normalno i fer da svi prime plate, radili ili ne. To obesmišljava one ljude koji su pored svih pritisaka držali nastavu i radili. Škole nisu mesto za politiku", zaključio je Vučević.
Iz političkih krugova stigla je vest da su predate prve žalbe Ustavnom sudu zbog povrede prava na obrazovanje i pohađanje nastave u osnovnim školama, saopštila je predsednica Skupštine Ana Brnabić i najavila nove – zbog blokade srednjih škola i fakulteta.
Коментари