Рашка дочекала студенте у градском парку
Више стотина Рашчана дочекало је вечерас студенте у градском парку. Окупљени су потом испред зграде општинске управе одали пошту, а након 15 минута тишине се упутили на магистрални пут који води ка Новом Пазару и Косовској Митровици.
Саобраћај на овој деоници био је обустављен 20 минута ка Косовској Митровици и 30 минута ка Новом Пазару.
Окупљени су након магистрале, шетњу наставили ка центру Рашке где су се студенти кратко обратили и захвалили суграђанима на подршци.
Припремили Лазар Јановић, дописници и сниматељи РТС-а
Протестна шетња у Смедереву
Грађани Смедерева су се и ове недеље окупили како би одали пошту страдалима у Новом Саду и пружили подршку студентима.
Овога пута, грађани су кренули из два правца, са Царине и Лештара да би се сви окупили код Гимназије, где су одржали петнаест минута тишине.
Након тога, окупљени су кренули у шетњу главним улицама града.
Планирано је да се скуп заврши код Центра за културу, где ће се одржати говор и наступ хора.
На крушевачком Тргу глумаца аплаузом дочекани учесници ултрамаратона
Као и претходних недеља на Тргу глумаца окупили су се Kрушевљани како би одали пошту страдалима на железничкој станици у Новом Саду и пружили подршку студентима и њиховим захтевима.
Присутни су поздравили студенте из Крушевца који се школују у Нишу и Београду и са својим колегама пешачили до Крагујевца.
Аплаузом су дочекани и учесници ултрамаратона који су претрчали 70 километара или возили бицикл од Крушевца до престонице Шумадије.
Колона грађана се затим упутила кроз центар града до крушевачког насеља "Уједињене нације" носећи пароле и позивајући суграђане да им се придруже.
Протестна шетња је завршена на Тргу, одакле се и кренуло.
Протест "Студенти против Рио Тинта" у Шапцу
"Студенти против Рио Тинта", назив је протеста који је данас одржан у Шапцу. После окупљања код Библиотеке, уследила је шетња централним градским улицама а на Тргу и петнаестоминутна тишина.
“Држимо се својих захтева, али исто тако желимо да искажемо подршку свим грађанима који се противе пројектима Рио Тинта. Овај протест није организован само због нас, већ и због генерација које долазе“, поручили су, између осталог, студенти Академије струковних студија у Шапцу.
На скупу су им се придружили суграђани, средњошколци, њихови родитељи и професори, комшије...
Фото: РТС
У Суботици протестна шетња уз буку пиштаљки и вувузела
Уз буку пиштаљки и вувузела и узвике "пумпај, пумпај", протестна шетња грађана, студената, професора у блокади, одржана је поподне од Хале спортова до центра Суботице.
Учеснике протестне шетње који су носили заставе Србије, црвена срца од картона и велики транспарент "Слобода или ништа", пратили су трактористи и бајкери.
На дрвећу испред Градске куће окачено је 15 црвених картонских срца са именима страдалих у трагедији у Новом Саду.
Грађанима се обратила Рената Срејић, учитељица у Основној школи "Владимир Назор" из Ђурђина, која је рекла да "сада студенти држе час целом свету како постати и остати људско биће, слободно, независно, правдољубиво и истинољубиво".
Професорка Грађевинског факултета у Суботици Викторија Алаџић обратила се својим студентима са поруком да је њихова одговорност да "зауставе девастацију и рушење у овој земљи и да граде бољу, лепшу и одговорнију земљу".
Окупљени су 15-минутом тишином одали почаст погинулима у паду надстрешнице на новосадској железничкој станици 1. новембра 2024. године.
Дочек за студенте испред Државног универзитета у Новом Пазару
Грађани Новог Пазара дочекали су студенте Државног универзитета који су се вратили из Крагујевца.
Студенти су допутовали приватним возилима.
Суграђани су их поздравили уз овације и песме, а потом су им колеге симболично уручиле дипломе поводом учешћа на скупу у Крагујевцу.
Иако планиран за 14 часова, дочек је померен сат времена касније.
"Срем солидарно", протест у Сремској Митровици
Грађани Срема окупили су се данас у Сремској Митровици, где су блокирали кружни ток и кренули у протестну шетњу "Срем солидарно".
Грађанима Сремске Митровице придружили су се становници Руме, који су дошли пешице до Сремске Митровице. Потом је блокиран кружни ток, и заједно су кренули у шетњу.
Шетњу предводе трактори, а учесници носе заставе Србије.
У Сремску Митровицу су дошли и грађани Шида, Инђије, Старе Пазове и других делова Срема, дан после скупа владајуће Српске напредне странке и усвајања Декларације о Војводини акламацијом.
Блокирана раскрсница на Чукарици
Грађани Железника у београдској општини Чукарица блокирали су раскрсницу улица Лоле Рибара и Даринке Радовић у тој београдској општини, пружајући подршку студентима и просветним радницима.
Окупљени производе буку дувајући у пиштаљке и негодујући, а истакли су и транспаренте са натписима "Да је систем радио, ишао бих са својим другарима у школу", "Ајмо рапорт за народ, да чујем ко је крао?", "Студенти", "Железник је устао! Студенти, хвала вам".
У плану је да учесници скупа одају петнаестоминутном тишином почаст настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, након чега ће кренути у протестну шетњу.
Скуп протиче без инцидената, а обезбеђују га припадници Полицијске управе Београд и саобраћајна полиција.
Фото: Фонет/Марко Драгославић
"Корацима против неправде", протест у Ковачици без страначких обележја
У Ковачици је одржан протест "Корацима против неправде" у знак подршке студентским захтевима.
Грађани и пољопривредници организовали су протестну шетњу која их је водила улицама Ковачице поред Гимназије, основне школе и општине.
У позиву на скуп истакнуто је да страначка обележја нису добродошла.
"Корацима против неправде", протест у Ковачици
Фонет/Никола Волић
Таксисти вратили студенте и у Краљево
Таксисти су довезли кућама и студенте који су у суботу отишли пешке из Краљева у Крагујевац.
Дочекали су их родитељи у 13.45 испред Аутобуске станице.
Београдски таксисти дошли у Крагујевац по студенте
По студенте, који су учествовали на протесту "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу, дошло је око 400 таксиста из Београда, Ниша и других градова како би их вратили кући. Део студената кући је отишао сопственим превозом.
Студенти из других градова, који су дошли у Крагујевац пешке, трчећи, бициклама, ноћ су провели са колегама на факултетима, у халама...
У Крагујевцу је јуче одржан петнаесточасовни протест студената из целе земље. Током скупа два пута је петнаестоминутном тишином одата пошта настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду. Симболично је било постављено 15 празних столица са именима жртава и белим ружама.
Позиву крагујевачких студената одазвале су се њихове колеге из Новог Сада, Београда, Ниша, Чачка, Краљева, Новог Пазара и других градова. Дошли су у колонама пешке, бициклима, трчећи, као и аутобусима и аутомобилима у месту где је рођена српска државност, симболично, на Сретење.
Студенти су са скупа у Крагујевцу послали поруку да јасно и недвосмислено траже испуњење захтева од надлежних институција које би, како су поручили, требало да очувају своју независност и легитимитет.
На целодневном протесту дуж Лепеничког булевара, једне од најважнијих саобраћајница у Крагујевцу, било је организовано више пунктова са различитим програмима. Прикупљане су и донације за децу оболелу од рака.
Петнаесточасовна студентска блокада за 15 настрадалих на железничкој станици у Новом Саду протекла је мирно и без инцидената.
Сниматељ: Бобан Лазаревић
Студенти који су од 11. фебруара до петка 14. фебруара препешачили од Ниша до Крагујевца 150 км и учествовали у 15-часовном протесту "Сретнимо се на Сретење", вратили су се у Ниш превозом који су организовали таксисти.
Многобројне Нишлије дочекале су их у центру града и уручили им медаље. Студенти су најавили нови велики протест у Нишу 1. марта.
Из Kрагујевца су студенте бесплатно довезли нишки таксисти, као и професори и грађани који су се самоиницијативно организовали са више од 50 возила, наводи Фонет.
Петнаест минута тишине на Булевару краља Александра
Студенти техничких факултета и грађани блокирали су део Булевара краља Александра у Београду на петнаест минута, одајући почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Учесници скупа стајали су у тишини од 11.52 до 12.07, а за то време није било инцидената.
О безбедности учесника водили су рачуна припадници Полицијске управе Београд и саобраћајне полиције.
Фото: РТС/Лазар Јановић
Studentski protesti i blokade zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, nastavljeni su posle protesta studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su u nedelju 9. februara sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici 1. i 2. februara organizovana je studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS-a u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.
Studentkinja koja je tada teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.
Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
Коментари