Читај ми!

Priština usporava istrage o nestalim Srbima na KiM – porodice čekaju istinu četvrt veka

Pitanje nestalih i kidnapovanih lica na prostoru Kosova i Metohije, nakon rata 1999. godine, i dalje je aktuelno za srpske državne organe, ali potragu usporavaju privremene prištinske institucije. Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih na Kosovu i Metohiji apeluje na sve medije da više govore o 1.607 nestalih osoba. Podsećaju da se Zakon o nestalima očekuje na proleće u zakonskoj proceduri.

Kidnapovanje i ubijanje Srba na Kosovu i Metohiji počelo je 1998. godine kada nije bilo sukoba. I ono se nastavilo u prisustvu međunarodnih snaga, podseća Verica Tomanović, čiji je suprug čuveni hirurg Andrija Tomanović, kidnapovan 24. juna 1999. u centru Prištine.

"Kako objasniti majci gde joj je sin četvrt veka? Ona ga čeka svakog dana, a nove deklaracije se i dalje potpisuju u Hagu, Londonu i Briselu. Porodice imaju pravo na istinu jer je to osnovno pravo žrtava", navodi Verica Tomanović iz Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih.

Radna grupa za nestala lica, kojoj predsedava međunarodni Crveni krst, oko tri godine bila je u zastoju zbog opstrukcija Prištine, iako je u Briselu usaglašena Deklaracija o nestalim licima, rečeno je novinarima.

"Ostajemo da radimo u formatu radne grupe za nestala lica i nadam se sa sada usaglašenim radnim zadacima da ćemo u budućem periodu nastaviti tamo gde smo stali i sa punim intenzitetom. To podrazumeva da će Priština sprovoditi pretrage lokacija i ekshumaciju posmrtnih ostataka na KiM. Da će raditi intenzivnije na posmrtnim ostacima koji se nalaze u mrtvačnici, kojih je sada oko 350, a od tog broja je sigurno 80 lica srpske nacionalnosti", kaže Ljiljana Krstić, načelnica Odeljenja za nestala lica Vlade Srbije.

Priština usporava istrage o nestalim Srbima

Tokom ove godine bile su samo dve pretrage za nestalim Srbima na teritoriji Kosova i Metohije - Košare i Repa, bez rezultata. Beograd je Prištini dostavio 2.417 dokumenata, a zauzvrat nismo dobili nijednu informaciju od Prištine.

Beograd nije zadovoljan ni učešćem EULEKS-a u ovim procesima, naglašeno je da je i dalje aktuelno i pitanje trgovine organima i slučaja "Žute kuće".

субота, 28. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње