Sve češći napadi na taksiste – da li su panik tasteri dovoljna zaštita
Policija je u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu uhapsila tri muškarca i jednu devojku zbog sumnje da su učinili dva krivična dela razbojništva, napadavši i povredivši dva taksi vozača u prethodnih trideset dana, ali nisu samo muškarci mete napada, u Beogradu su napadnute i žene koja voze taksi. Povono se postavlja pitanje mogu li taksisti da dobiju neku vrstu zaštite.
Lidija Treneski, doživela je napad kao vozač taksija, ali se i priseća situacije povodom ubistva njenog supruga, koji je takođe radio kao taksista.
"Dvanaestog marta 2015. godine pokupio je stranku u Kotežu na taksi stanici, krenuo je prema Padinskoj skeli, skrenuo je na putu za Jabučki rit i tu je završio. Stranka ga je ubila, meni je javljeno kasnije i eto izgubio je čovek život, krenuo je da radi i nije se vratio kući", priseća se Treneski.
Nakon smrti supruga, Lidija je kako bi prehranila porodicu počela vozi taksi. U februaru ove godine i ona je napadnuta. Napad se dogodio oko 19.30, kada je stranku ostavila na željenoj adresi. Nekoliko meseci trebalo joj je da prevaziđe strah.
"Ipak, noću i dalje ne radim, ne smem. Sad nekako kad podignu ruku kad prilazim gledam ko je, šta je iako vi ne možete proceniti kad neko stoji sa strane da li će nešto uraditi kad uđe u vaš auto", navodi taksistkinja.
Od početka godine, pored Lidije, napadnuto je još četvoro taksista.
Panik tasteri obavezni u Turskoj
Direktor Taksi komore Boško Vukojević navodi da su taksisti potpuno nezaštićena profesija.
"Insistiramo i tražimo da dobijemo status, modifikovani status službenih lica, bez prava nošenja oružja, ali sa većom krivičnom odgovornošću onih koji budu napadali taksiste. Takođe, tražimo i panik taster, to je zaista neophodno", ističe Vukojević.
O uvođenju panik tastera u taksi vozila razmišlja se i u Gradu. Ukoliko se ova odluka usvoji, to bi za one koji su već deo javnog prevoza značilo da mogu da alarmiraju nadležne u bilo kojoj sumnjivoj situaciji, istovremeno obaveštavajući i svoje udruženje i sekretarijat za javni prevoz koji obaveštava policiju.
Primer dobre prakse dolazi iz Turske, od kraja novembra panik tasteri obevezni su u svim taksi vozilima.
Svakodnevno Beogradom vozi oko 6500 taksista, i kako kažu uvođenje panik tastera za njih bi značilo sigurnost.
Lidija Treneski veruje da je imala patik taster tokom rasprave sa strankom, sigurno bi ga pritisnula i veruje da bi neko došao.
U slučaju da dobiju status povlašćenog službenog lica prema Krivičnom zakoniku, ko ih napadne ili preti da će napasti, biće kažnjen zatvorom od jedne do pet godina.
Ako je nanesena laka telesna povreda ili je prećeno oružjem, kazna je od dve do osam godina zatvora. Za teže povrede kazna je i do 12 godina.
Коментари