Читај ми!

Stan na dan pod lupom – svi će morati da prijave i registruju goste u svom smeštaju

Prošle godine je u Beogradu bilo 20 odsto više turista nego 2022. U međuvremenu, Vlada Srbije je odlučila da reši problem neregistrovanog smeštaja, pa će, kako navodi Georgi Genov, direktor Poslovnog udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije – HORES, svako morati da prijavi goste, što se posebno odnosi na stan na dan.

Direktor Poslovnog udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije HORES Georgi Genov kaže da zakon odavno reguliše ko sve može da se bavi smeštajem turista i da su to hoteli, garni hoteli, pansioni, sa jedne strane, i u sklopu privatnog smeštaja – apartmani, privatne sobe i kuće.

"Prvu grupu kategoriše Ministarstvo turizma i omladine, a drugu lokalna samouprava. Ali sada svako mora da registruje svoj objekat", kaže Genov.

Naglašava da se u Beogradu povećava broj turista, a da je kategorisano tek između 8.000 i 10.000 smeštajnih jedinica.

"Ljudi su tu videli šansu da zarade, jer porez, odnosno taksa, nije velika, lako se plaća, a kontrola je slaba, što je krajnje nekorektno prema kategorizovanim smeštajnim kapacitetima", smatra Genov.

Dogovor sa Vladom Srbije je da se svi čekiraju na Booking.com platformi, kao svojevrsnoj vrsti rezervacionog sistema, a ko ne bude registrovan, kako tvrdi Genov, više neće moći da se oglašava na tom sajtu.

"Ovo se odnosi i na takozvane stanove na dan. Svi će morati da prijave i registruju goste. Prihod koji se ostvaruje je dobar i nema razloga da ne plaćaju poreze državi. To je nekorektno", smatra sagovornik.

Genov ističe da je važno da se vidi i koliko ima turista, kako bi turistička udruženja i hotelijeri mogli da promovišu zemlju i razvijaju infrastrukturu.

"Ne radi se ovde samo u Beogradu, već o čitavoj zemlji. Sve je više turista koji hoće da otkriju Srbiju kao turističku destinaciju. Naravno, u Beogradu će biti najviše novih hotela, pa čak i onih sa pet zvezdica. Takvo je tržište", sumira Georgi Genovu u gostovanju u Beogradskoj hronici i naglašava da će hotelijeri imati mnogo posla u narednom periodu za oko četiri miliona turista koji se očekuju zbog projekta "Ekspo 2027".

Kratak beogradski hotelski vodič

U Beogradu ima najviše hotela sa četiri zvezdice, čak 72, dok je pet onih koji imaju po pet zvezdica.

Da bi hotel mogao da ima pet zvezdica, potrebno je da bude na dobroj lokaciji, da ima komforne apartmane, najmodernije restoranske i konferencijske kapacitete, spa centar i ljubazno osoblje.

U turističkoj organizaciji Beograda kažu da glavni grad ima hotele koji su stekli reputaciju po jedinstvenom konceptu, dizajnu i ukusu.

Početkom meseca otvoren je hotel u Kuli Beograda. Ima 119 apartmana, a standardi su, navodi se, svetski – usluge barmena, otvaranje boce šampanjca sa mačem i ponoćne večere. Cena noćenja u ovom hotelu je od 450 do 2.500 evra.

Uskoro se otvara i "Bristol", hotel sa decenijama dugom tradicijom, građen od 1910. do 1912. godine. Trebalo bi da gostima na raspolaganju budu 143 luksuzno opremljene sobe na četiri nivoa i restoranom na krovu.

среда, 08. јануар 2025.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње