Читај ми!

Koliko para toliko muzike - Temu van domašaja Zakona o zaštiti potrošača

Posle mera koje je Evropska komisija preduzela protiv kompanije Temu, Marko Dragić iz nacionalne organizacije potrošača Srbije kaže za RTS da su svi kupci, korisnici platforme ugroženi, jer kako kaže svi proizvodi imaju potencijalni nedostatak, a najugroženiji su najmlađi. To je kupovina na sopstvenu odgovornost, za kupovinu preko Temua ili bilo koje druge aplikacije se ne primenjuje Zakon o zaštiti potrošača, rekao je Dragić.

Kineska platforma Temu je pod lupom Brisela. U Evropskoj komisiji sumnjaju da su neki proizvodi koji se prodaju preko Temua lažni i da nisu bezbedni za potrošače.

Da li bi eventualna kazna Evropske komisije poremetila stizanje narudžbina preko "Temua" i u Srbiju? Vara li ta aplikacija kupce, kao što tvrde u Briselu?

 

Evropska komisija je u stvari pokrenula dve različite istrage u poslednjih nekoliko dana protiv ogromne kineske platforme "Temu" koja je za godinu i po dana, od kad se pojavila na evropskom tržištu, stekla skoro 100 miliona korisnika.

Reč je o istrazi zbog kršenja pravila o zaštiti potrošača i o digitalnim uslugama.

U oba slučaja na meti ove istrage Evropske komisije su optužbe da se prodaju proizvodi koji su opasni, koji mogu da budu opasni za kupce, da imaju neke delove koje deca mogu da progutaju, da nemaju, takođe, jasno naznačena uputstva…

Očekuje se da će u roku od mesec dana "Temu" otkloniti neke od ovih propusta i da izmeni neke od praksi, inače, bi mogla da se suoči sa finansijskim kaznama u zemljama članicama.

Takođe, po drugom osnovu, Evropska komisija, ako proceni da nema zadovoljavajućeg odgovora od strane ove platforme, može da nametne finansijske kazne koje idu i do 6 odsto ukupnog godišnjeg prometa kompanije.

"Temu" kaže da će raditi na bezbednosti potrušača, najavljio je da će se pridružiti nekim sporazumima protiv prodeje lažnih proizvoda, u kojim već učestvuju neke platforme i brendovi.

Najugroženiji najmlađi

Marko Dragić iz nacionalne organizacije potrošača Srbije kaže za RTS da su svi kupci, korisnici platforme ugroženi, jer kako kaže svi proizvodi imaju potencijalni nedostatak, a najugroženiji su najmlađi.

"Kolika je cena, računamo na taj kvalitet. Uvek se merio odnos cena i kvaliteta, da ispunjava bar minimalni standard koji je potrašačima potreban. Na primer kada platite neku šnalu 20-30 dinara, igračku za dete 100 dinara, maskice za telefone po 50-150 dinara, to su sve stvari koje na kraju ispunjavaju uslove", kaže Dragić.

Ističe da se Zakon o zaštiti potrošača ne primenjuje za korisnike "Temua", on se primenjuje isključivo na trgovce koji posluju na teritoriji Republike Srbije.

"To je kupovina na sopstvenu odgovornost. Nevezano da li je u pitanju Temu ili bilo koji drugi trgovac van teritorije Republike Srbije, ne primenjuje se zakon. Zakon se primenjuje isključivo na kupce i potrašača koji su na teritoriji Srbije", kaže Dragić.

Dodaje da su između ostalog imali prigovore da su proizvodi negde zapeli u lancu isporuke, za šta se ne može reći ko je odgovoran.

"Svakako možemo da verujemo prigovorima, to je zaista jedna ozbiljna baza prigovora i ozbiljna baza informacija. Tako da, ako verujemo tome, to je svakako jedan ozbiljan broj korisnika koji se pridružio pomenutoj platformi. Ona očekuje da i dalje raste na teritoriji i Evropske unije, a i celog sveta. To je ozbiljan udar na sve ostale platforme i ozbiljna konkurencija", naveo je Dragić.

Dragić procenjuje da ako EK sprovede svoje mere da će se veliki broj trgovaca povući sa te platforme. Ali napominje i da ne postoji tačna evidencija potrošača ove platvorme u Srbiji.

недеља, 17. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње