Ko je odgovoran za 14 izgubljenih života - slučaj u rukama tužilaštva, dokazi pod ključem

Dan posle tragedije u Novom Sadu brojna pitanja, pre svih - ko je odgovoran za rušenje nadstrešnice na Železničkoj stanici. Na ispitivanje krivične, ali i političke odgovornosti pozvao je i predsednik Srbije. Inspekcijski nadzor je u toku, a slučaj u rukama Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu.

Paralelno sa veštačenjima koja se moraju sprovesti u najkraćem roku, Tužilaštvo je u punom kapacitetu angažovano na prikupljanju svih obaveštenja i informacija, te je naloženo da se u tu svrhu u toku dana sasluša najmanje dvadeset lica, između ostalih odgovornih iz Ministarstva za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu, nadležnog ministra, odgovornih iz "Železnice Srbije", Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada i drugih lica radi utvrđivanja svih bitnih elemenata krivičnih dela i krivične odgovornosti.

Ministar Dačić je rekao da su dokazi izuzeti i premešteni na posebno mesto gde se čuvaju dokazi.

Dačić: Da se dovede do kraja

"To čuva policija zajedno sa Tužilaštvom i to će se sada od toga praviti veštačenje. Sigurno neće biti izbegavanja odgovornosti već je i insitiranje od strane predsednika i premijera da se ovo dovede do kraja", rekao je Dačić.

Rekonstrukcija stanice izgrađene pre šest decenija počela je u oktobru 2021. godine Projekat je radio Saobraćajni institut CIP, a izvođenje radova konzorcijum kineskih kompanija. Po završetku radova u julu, stanica je predata na vođenje Infrastrukturi Železnica Srbije.

Iako su se u javnosti čula različita tumačenja da li je i nadstrešnica bila deo rekonstrukcije, od te tri firme stiže isti odgovor - nije.

 "CIP je na osnovu lokacijskih uslova i idejnog rešenja za koje smo dobili saglasnost 2020. godine od nadležnog Ministarstva i Infrastrukture Železnice Srbije, uradio idejni projekat. Iduće godine dobili smo uslove i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada, koje su ugradili u projekat za građevinsku dozvolu. Nakon toga je izdata građevinska dozvola u kojoj, napominjem - konstruktivne intervencije na postojećoj betonskoj nadstrešnici južne fasade koja se srušila, nisu bile predmet projekta rekonstrukcije", rekao je direktor Saobraćajnog instituta CIP Slaven Tica.

Kineske kompanije: Sve rađeno u skladu sa građevinskom dozvolom

Konzorcijum kineskih kompanija koji su bili izvođači radova saopštavaju da je nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu bila sastavni konstruktivni deo stanične zgrade i izgrađena je istovremeno sa starom staničnom zgradom železničke stanice. Tvrde da su radovi rađeni striktno u skladu sa građevinskom dozvolom.

U međuvremenu se oglasio i novosadski Zavod za zaštitu spomenika. Na navode da nisu dozvolili rekonstrukciju, tvrde da to nije tačno.

"Nije u nadležnosti Zavoda da izdaje mišljenja i uslove koji se odnose na osiguranje konstrukcione bezbednosti objekta. Za građevinske i statičke procene nadležni su bili statičari, građevinski inženjeri i druge tehničke struke. Naveli smo da nadstrešnicu iznad glavnog ulaza treba sanirati", navode iz novosadskog Zavoda za zaštitu spomenika.

Betonska konstrukcija koja je pala imala je više od 100 tona

Betonska konstrukcija koja je pala imala je više od 100 tona. Čeličnim sajlama bila je pričvršćena za krov. Deo struke tvrdi da je i ranije ukazivano na potencijalne probleme. Arhitekta Slobodan Maldini smatra da je reč o strukturnoj grešci.

"To je ustvari najgore od svega, što neko naziva rekonstrukcijom krečenje, bojenje, pranje, to nije rekonstrukcija. Rekonstrukcija obuhvata sve strukturne promene, kontrolu statičku, konstrukcije, strukture, to je trebalo da se uradi, danas imamo instrumente koji će da vide ako postoji pukotina, devijacija, sklonost ka urušavanju. Ako su radili rekonstrukciju, trebalo je da urade rekonstrukciju onoga što je prioritetno, što je usko grlo, ono gde može da se desi pucanje", smatra arhitekta Maldini.

Pomoć u traženju odgovora na pitanje šta je dovelo do pucanja nudi i Inženjerska komora Srbije. Na raspolaganje će, kažu, staviti tim eksperata kako bi se utvrdili uzroci nesreće.

понедељак, 20. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове