Читај ми!

U Kapeli Gospe od Mira obeleženo 325 godina od Karlovačkog mira

U Sremskim Karlovcima svečano je obeleženo 325 godina od potpisivanja jednog od najznačajnijih sporazuma u istoriji Evrope, Karlovačkog mira, kada je zaustavljen dalji prodor Osmanskog carstva na Stari kontinent. Sporazum je potpisan u Kapeli Gospe od mira.

U svom drugom pohodu na Beč 1683. godine, u ratu koji je iscrpeo većinu evropskih zemalja, Osmanska imperija zaustavljena je potpisima predstavnika Svete lige iz Habsburške Monarhije, Mletačke Republike, Poljske, Papske države i Rusije sa jedne i Turske sa druge, uz prisustvo Engleske i Holandije.

"Među najznačajnijima je u novijoj istoriji, gde su se kreirale granice mnogih zemalja, gde je gotovo potpuno zaustavljen nalet Turaka na Zapad, jer posle više nisu napredovali prema Zapadu", rekao je prečasni Matej Perić, rektor Kapele Gospe od Mira.

Perić je rekao da je interesantano i zančajano da su tada ljudi smogli snage da poštuju drugoga i da pronađu mir.

Kao neutralan teren na granici izabrani su Sremski Karlovci. Na tom mestu je za pregovore 1699. godine prvo izgrađena drvena brvnara, koja je kasnije pretvorena u kapelu.

Ulazilo se sa četiri strane i koristio se okrugli sto za potpisivanje

Monsinjor Josip Ivešić, generalni vikar Srijemske biskupije, kaže da je kapela imala četiri ulaza kako bi svako na svoj ulaz ušao, da se ne bi niko osetio manje vrednim.

"Ono što je važno spomenuti, tako barem tradicija kaže, da je prvi put upotrebljen okrugli sto za potpisivanje, kako opet neko ne bi imao prvenstvo za stolom", naovi Ivešević.

Jedan od simbola Sremskih Karlovaca, izgrađen je tek 1817. godine, kada je brvnaru zamenila Kapela Gospe od Mira, koja je proglašena za kulturno dobro od izuzetnog značaja za Srbiju.

Godišnje je poseti oko 15.000 ljudi, a najveći broj je iz Turske.

Turski turisti u Sremskim Karlovcima

Rektor Kapele Gospe od Mira Matej Perić kaže da tuske turiste najviše zanimaju turska vrata.

"To su vrata iza oltara oko kojih je nastala jedna legenda je nastala jer je iza tih vrata bila sakristija, mesto gde se sveštenici oblače za misu, nastala je legenda kako su ta vrata zazidana kako se Turci nikada ne bi vratili. Onda ih to zanima, jel to istina, onda im mi objasnimo da nikada nisu bila zazidana i da su uvek dobrodošli, kao i svi drugi", rekao je prečasni.

Obeležavanju su prisustvovali predstavnici zemalja potpisnica mira i svih verskih zajednica među kojima i državni sekretar kardinal Pjetro Parolin koji se nalazi u zvaničnoj poseti Srbije.

Monsinjor Josip Ivešić ističe simobiliku događaja.

"Želimo, da na jedan simboličan način, zajedno pošaljemo jednu poruku, jedan zajednički apel za mir", reko je monsinjor.

Na kraju događaja pročitana je zajednička poruka mira, i simbolično posađeno drvo masline.

петак, 08. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње