Protesti protiv iskopavanja litijuma u Nišu, Čačku, Vranju, Leskovcu, Lazarevcu, Vladimircima i Malom Zvorniku

I večeras su nastavljeni protesti protiv rudarenja litijuma. Ovog puta građani su se okupili na skupovima u Nišu, Čačku, Vranju, Leskovcu, Lazarevcu, Vladimircima i Malom Zvorniku.

U više gradova Srbije održani su protesti protiv rudarenja litijuma. Građani i aktivisti večeras su se okupili na skupovima u Nišu, Čačku, Vranju, Leskovcu, Lazarevcu, Vladimircima i Malom Zvorniku.

Kao i prethodnih dana u gradovima u Srbiji na skupovima se traži da se zakonom trajno zabrane geološka istraživanja i eksploatacija litijuma u našoj zemlji.

Građani na protestima poručuju da je borba protiv Rio Tinta zajednička, jer su vazduh, voda i zemlja zajedničko dobro, a zdravlje najveća vrednost.

U Nišu je održan prvi protest protiv Rio Tinta i iskopavanja litijuma u Srbiji. Ispred Gradske kuće, kako javlja dopisnik RTS-a okupilo se nekoliko hiljada ljudi. Prisutnima se obratio Danijel Dašić iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju koji je rekao da bi se prema projektu "Jadar" oslobađalo 110 t sumporne kiseline nedeljno a posle tretiranja jadarita ostaje "84 miliona tona štetnog otpada a zarada 3 puta manja nego od maline i kupine".

Dopisnik RTS-a iz Čačka javlja da su se na čačanskom Gradskom trgu okupili građani koji se protive uništavanju životne sredine i rudarenju litijuma u Srbiji i da je čačanski protest organizovan pod sloganima "Rio Tinto neće kopati" i "Sprečimo ubijanje budućnosti naše dece u našoj zemlji".

Na gradskom trgu u Leskovcu održan je skup pod sloganom "Bitka za jug" protiv rudarenja i iskopavanja litijuma i kompanije "Rio Tinto". 

Okupljenim građanjima obratili su se aktivsti iz Dadinca kod Vlasotinca i Rakite i poručili da neće dozvoliti rudarenje ni na teritoriji Jablaničkog okruga koje je, kako su naveli, štetno i opasno po čitav ekosistem i prirodu.

"Na području Crne Trave već se krenulo sa istražnim radnjama na dve lokacije. Iskopavanja bi ugrozila život stanovnika u celom slivu Vlasine", naglašeno je na skupu kako prenosi dopisnik RTS-a iz Leskovca.

Aktivisti su pozvali prisutne da im se u subotu pridruže na protestu u Beogradu protiv Rio Tinta i projekta "Jadar".

Planinarsko društvo "Malci" i lazarevačko amatersko-sportsko udruženje "Kurbla" organizovali su danas u centru Lazarevca protest protiv rudarske kompanije Rio Tinto, zbog namere da otvori rudnik litijuma u dolini Jadra, prenosi Fonet.

"Naglašavam da je današnji skup apsolutno bez bilo kakvog uticaja političkih stranaka. Namera rudarske kompanije Rio Tinto je da na nebezbedan način rudari litijum na teritoriji naše zemlje", rekao je predsednik planinarskog društva "Malci" Aleksandar Kuzmanović.

Kuzmanović tvrdi, prenosi Fonet, da nijedna nadležna institucija ne može dati garanciju da će takvo rudarenje biti bezbedno za životnu sredinu.

Juče su protesti održani u Subotici, Kruševcu, Gornjem Milanovcu, Smederevskoj Palanci i Zaječaru čija je poruka ista - stop najavljenom projektu "Jadar".

U Novom Sadu, Kragujevcu, Užicu, Bajinoj Bašti i Obrenovcu protestni skupovi građana protiv iskopavanja litijuma održani su 7. avgusta.

Istim povodom 6. avgusta okupili su se građani Jagodine, Sremske Mitrovice, Inđije i Knića, skup u Smederevu, Rekovcu, Boru i Bresnici održan je 5. avgustaa u Paraćinu je protestni skup građana protiv iskopavanja litijuma u Srbiji održan 3. avgusta.

U centru Pančeva 2. avgusta održan je građanski protest, prvi put u tom gradu, protiv projekta "Jadar". I meštani opštine Topola protestovali su protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.

Protesti protiv iskopavanja litijuma održani su u Mionici i Raški, u sredu u Požegi, u utorak u Kosjeriću i Mladenovcu, a u ponedeljak u nekoliko gradova i opština Srbije – u Kraljevu, Šapcu, Aranđelovcu, Ljigu i Barajevu.

Serija protesta usledila je posle odluke Vlade Srbije od 16. jula da se nastavi projekat izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra, koji je stopiran 2022. godine.

Odluka je usledila nakon što je ranije ovog meseca Ustavni sud Srbije odlučio da su vlasti u Srbiji stopiranjem projekta 2022. godine prekoračile ovlašćenja. Projekat kompanije Rio Tinto, vredan 2,4 milijarde dolara, stopiran je pre dve i po godine nakon masovnih ekoloških protesta.

петак, 29. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње