Читај ми!

Potpisan Memorandum o korišćenju nuklearne energije – počela javna rasprava, šta je sledeći korak

Pet ministarstava i 20 naučno-akademskih institucija i preduzeća potpisali su Memorandum o razumevanju u oblasti primene razvoja nuklearne energije u Srbiji. Time se, poručuje premijer Miloš Vučević, ispravlja greška učinjena 80-ih godina kada je država zabranila izgradnju nuklearnih elektrana. Nakon potpisivanja memoranduma, počela je i javna rasprava o mirnodopskom korišćenju nuklearne energije.

Na svetski dan energetske nezavisnosti, preduzet je novi korak ka razvoju nuklearne energije. Nakon potpisivanja Memoranduma i javne rasprave, sledeći korak biće obrazovanje i motivisanje stručnjaka iz različitih oblasti da se uključe u proces.

"Posmatrajući iz ove perspektive mogućnost ulaska države u nuklearni program koji zahteva značajne investicije, potrebno je u potencijalni budžet uključiti i izgradnju istraživačkog reaktora koji bi služio kao centar za praktičnu obuku kadrova i istraživanje sa jedne strane, a sa druge strane, za proizvodnju radio-izotopa za dijagnostiku i terapiju, koja se koristi u medicini. To bi trebalo da bude buduća inicijativa ministarstava nadležnih za energetiku, prosvetu, nauku i zdravlje", navodi Koviljka Stanković iz Srpskog nuklearnog društva.

Ministarstvo rudarstva i energetike u junu je raspisalo i tender za izradu preliminarne tehničke studije radi razmatranja mirnodopske primene nuklearne energije. Rok za prijavu ističe za šest dana.

Ulaganje u oblast energetike pitanje je i suvereniteta i samostalnosti jedne države, poručuje premijer Miloš Vučević.

"Procene govore da će 2050. godine Srbija trošiti četiri puta više električne energije nego danas. Ako tome dodamo da će biti pod velikim znakom pitanja upotreba fosilnih izvora, pre svega pitanje uglja, i ono što nas čeka na polju Zelene agende, obnovljih izvora energije, čiste energije jasan je zaključak da bi nuklearna energija mogla biti konkretan i pravi odgovor na ovaj izazov", kaže Miloš Vučević.

Srbija je potpisnica Deklaracije o Zelenoj agendi, usvojene 2020. godine u Sofiji. Time se obavezala da će do 2050. izbaciti ugalj iz upotrebe.

U proizvodnji električne energije, Srbija se trenutno oslanja na proizvodnju struje iz termoelektrana na ugalj, dok se u Evropi 26 odsto električne energije proizvodi u nuklearnim elektranama.

понедељак, 13. јануар 2025.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње