Recept za uspeh tri brata iz Kalimanića – ukusi mesa od mora do Morave
Trojica braće Beograd su zamenila eko-farmom u okolini Gornjeg Milanovca. Uz dobro osmišljen posao gaje svinje rase moravka, a meso prerađuju po domaćim i mediteranskim procedurama.
Umesto u velikim kompanijama u velikom gradu, odlučili su se za sopstveni posao u Kalimanićima. U kooperaciji sa domaćinima u takovskom kraju, svake godine uzgoje više od sto svinja domaće autohtone rase.
"Ovaj kvalitet mesa smo želeli da ponudimo ljudima u Srbiji. Kada smo 2019. godine krenuli sa formiranjem farme bilo ih je jako malo, ovo je ugrožena vrsta i od tada se trudimo da ovu rasu ponovo raširimo po Srbiji", kaže Željko Milosavljević.
Ključ uspeha eko-farme "Moravka Kalimanići" je, kako tvrde, to što poljoprivredno gazdinstvo tretiraju kao kompaniju. Napravili su koncept od farme do stola, a godišnje prerade 15 tona mesa.
"Specifična je tehnologija prerade mesa i tehnologija zrenja mesa koja je naša tajna, način sušenja, mesto sušenja, drvo kojim se meso dimi, začini koji se koriste prilikom dimljenja i sam proces začinjavanja mesa", kaže Vladimir Seferović.
Uz višedecenijsko iskustvo u kulinarstvu i ugostiteljstvu, inspiraciju za proizvode pronašli su na putovanjima. Tako je na njihovoj eko-farmi tradicionalno sušeno meso dobilo nove ukuse.
"Imamo i razne proizvode u kojima sam kombinovao meso autohtone rase buše, moravke, našu šljivu ranku, orahe, šumadijsko vino iz Topole i napravio jedinstven proizvod kog nema na tržištu", objašnjava Vladimir Seferović.
Spoj tradicije i savremenih procedura primenjuju i u prodaji. Nesvakidašnji ukusi kvalitetnih mesnih prerađevina iz Kalimanića lako nalaze put do kupaca preko društvenih mreža.
Коментари