Читај ми!

RTS u poseti raketnoj brigadi – kako se služi vojni rok u najmoćnijoj jedinici Vojske Srbije

Od šest meseci dobrovoljnog vojnog roka u Vojsci Srbije, mladi vojnici tri meseca provode na obuci, a zatim još tri meseca u aktivnim jedinicama. Vojnici provedu drugi deo vojnog roka i u Mešovitoj artiljerijskoj brigadi – vatreno najmoćnijoj jedinici Vojske Srbije, koju je posetila i ekipa RTS-a iz emisije “Dozvolite…”.

Kao što sportisti najveći deo vremena provode na treninzima, a manje na takmičenjima, tako i vojnici uglavnom izvode obuku i najmanje ratuju. Vojska Srbije na sreću, ne ratuje već 22 godine. Platu zarađuju izvođenjem obuke, puno radno vreme. Čak i vojnici na dobrovoljnom služenju primaju platu.

"Imam 19 godina, prijavio sam za dobrovoljno služenje jer smatram da je to jedna lepa stvar i lepo iskustvo za ceo život. Takođe, jedna dugogodišnja tradicija, kako porodična tako i tradicija našeg naroda", objašnjava razvodnik Mihajlo Veličković.

Njegov drug Nikola Gikić prijavio se za dobrovoljno služenje po uzoru na svog oca, koji radi u vojsci već trideset godina. I Nikola i Mihajlo imaju po 19 godina. Vojni rok su proveli u Leskovcu na osnovnoj obuci koja traje mesec i po dana, i zatim još mesec i po dana u Požarevcu gde su imali specijalističku obuku.

U Mešovitoj artiljerijskoj brigadi obučavali su se za samohodni višecevni lanser raketa "plamen S" – borbeni sistem raketne artiljerije. To je dobar i efikasan borbeni sistem, ali samo ako njime rukuje dobar tim, koji se stvara napornim radom i drugarstvom.

"Sa svih nas je strana. Imamo drugove iz Subotice i iz Zrenjanina. Iz Vojvodine. Što se tiče naših starešina, imam odličan odnos sa njima, normalnu komunikaciju. Nije velika napetost u našoj kasarni, odnosno u našoj jedinici", kaže Mihajlo Veličković koji dolazi sa juga Srbije.

On ne planira da se zaposli u Vojsci, iako posle šest meseci služenja ima samo dobre utiske. Planira da upiše stomatologiju i nastavi da bude u službi građana Srbije, brinući o njihovom zdravlju. Nikola Gikić planira da se zaposli u Vojsci.

"Međuljudski odnosi u ovom kolektivu su vrlo dobri i starešine su prema nama veoma korektne. Smatram da mi je najbolje da ostanem da radim u Mešovitoj artiljerijskoj brigadi Kopnene vojske", ističe ovaj mladić koji čeka poziv da je primljen u radni odnos.

Kakve su dužnosti komandira 

I kakve su to korektne starešine, gde nema napetosti i gde su dobri međuljudski odnosi. Baš kako treba da budu. Obučavaju vojnike, vode svoje jedinice i zato iz dana u dan imaju sve bolje posade artiljerijskih oruđa. 

"Dužnosti komandira odeljenja su izvođenje obuke i obučenost odeljenja, izrađivanje podsetnika za obuku, poznavanje rasporeda obuke, uputstva, pravila, taktike, tehnike i drugih procedura koje se tiču obuke", objašnjava vodnik prve klase Aleksandar Petković, komandir lansirnog odeljenja.

Aleksandar u saradnji sa starijim podoficirima i oficirima učestvuje u procesu obučavanja svakog vojnika i cilj mu je da sve funkcioniše kako treba, odnosno da se poštuju pravila i svi rade kao jedan.

Stalna obuka – tako se najkraće opisuje posao vojnika. Tako se opisuje vojni poziv. Osim terena i rada sa naoružanjem, u Mešovitoj artiljerijskoj brigadi obuka se odvija i u učionici. Gde se na primer na topografskoj karti ucrtavaju podaci za gađanje iz raketnog sistema "plamen S".

Dodatna odgovornost oficira 

Najveći izazov za oficire i podoficire u vojsci je da usklade rad sa profesionalnim vojnicima i vojnicima na služenju vojnog roka. Oficir tu ima i dodatnu odgovornost jer treba da organizuje i vodi sistem, odnosno ljude i borbene sredstva.

"Kada vojnici dođu u našu jedinicu potrebno je obaviti sa njima ulazni razgovor, gde treba prepoznati kod njih da li postoji nešto što nose od kuće, što može kasnije uticati na njihov život i rad ovde", ističe kapetan Dušan Marković.

On komanduje raketnom baterijom, ima nekoliko sistema "plamen S" pod svojom odgovornošću, mlađe oficire, podoficire, tehničare i vojnike na dobrovoljnom služenju vojnog roka.

"Razlika prilikom izvođenja obuke, između vojnika na dobrovoljnom služenju i profesionalnog sastava je u tome što se vojnici na dobrovoljnom služenju vojnog roka prvi put susreću sa ovim sredstvima. Te je iz tog razloga sa njima neophodno raditi postupno i polako, do tog trenutka kada se oni uvežbaju do onog trenutka kada se nauče da rade i kao profesionalni sastav", ističe kapetan Marković.

Inače, raketni sistem "plamen S" M63/94 poznat je široj javnosti po "vatrenom" nastupu, i danju i noću, na prikazima sposobnosti i vežbama Vojske Srbije na kompleksu Pasuljanske livade.

петак, 15. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње