Читај ми!

Transplantacija organa – Srbija oživljava program, donorstvo najveći problem

Srbija nema dovoljno ni donora organa, niti transplantacija - čekaju ih i odrasli i deca. Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno odiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić za RTS kaže da Srbija oživljava program transplatacije, ali ukazuje na problem donorstva. Specijalistkinja dečje nefrologije i transplantologije Jelena Stojanović kaže da je saradnja Londona i Srbije kada je reč o transplataciji organa dece obnovljena.

Republički fonda za zdravstveno osiguranje prethodnih dana je po hitnom postupku uputio više pacijenata u inostranstvo na transplataciju organa. Na transplataciju srca u Zagreb,  nedavno je prebačen sedmogodišnji dečak.

Profesorka Sanja Radojević Škodrić, gostujući u Jutarenjm dnevniku RTS-a, izjavila je da je dečak u stabilnom stanju, te da u ponedeljak, 27. marta izlazi sa intezivne nege.

Takođe, RFZO je prebacio i bebu kojoj je neophodna transplaticija jetre u Italiji. Radojević Škodrićeva navodi da se uskoro očekuje i ta transplatacija, kao i da je prema njihovim informacijama beba u stabilnom stanju.

"Krećemo sa oživljavanjem programa transplatacije, ne samo preko saradnje sa bolnicama u inostranstvu, već i u Srbiji. Posle kovida je bio potpuni zastoj", kaže direktorka RFZO.

Govoreći o hitnoj proceduri RFZO, prema kojoj se deca upućuju na transplataciju na lečenje u inostranstvo, Radojević Škodrićeva kaže da se šalju  deca koja ne mogu adekvatno da se leče u Srbiji.

"Dovoljna je samo konzularna odluka. RFZO odmah stupa u kontakt sa svim centrima u inostranstvu. Hitni slučajevi se upućuju u roku od 24 sata", objašnjava direktorka RFZO, ističući da je i dalje najveći problem donorstvo organa.

Oko 30-oro dece čeka transplataciju 

Govoreći o dečaku Maksimu koji je pre osam meseci dobio tatin bubreg u Londonu, Doktorka Jelena Stojanović objašnjava za RTS da je operacija u inostranstvu urađena jer dečak i njegov otac nemaju istu krvu grupu.

"Maksim se vratio u Srbiju. Postoprativni tok se vodi u Institutu za majku i dete. I tata i on su se oporavili", priča Stojanovićeva, koja živi i radi u Londonu.

U Srbiji trenutno 36-oro dece, prema podacima iz Tiršove, čeka na transplataciju bubrega. Stojanovićeva, kaže da trećina te dece u pripremi za transplataciju sa živih donora.

"Saradnja između Univerzitetske dečje klinike Tiršova i bolnice u Londonu počela je 2018. godine. Stopirana je zbog pandemije, ali je krajem prošle godine saradnja obnovljena. Nadamo se novim uspesima", kaže Stojanovićeva.

"Stabilno tržište lekova" 

Govoreći o tome da li Srbiji preti nestašica lekova, Radojević Škodrićeva objašnjava da je naša zemlja preduzela sve mere kako do toga ne bi došlo.

"Tržište lekova u Srbije, trenutno je stabilno, kao što je bilo i za vreme korone. U Evropi je najavljeno da će biti na jesen biti problema u isporuci lekova. Nama se to neće desiti", ističe direktorka RFZO. 

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње