Читај ми!

Tri su slučaja u kojima bi mogao da se koristi biometrijski nadzor, objašnjava pukovnik MUP-a

Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima, koji je prošle godine povučen iz procedure, ponovo je podigao prašinu u javnosti. Pukovnik policije Milan Andrić kaže za RTS da MUP nema softver za prepoznavanje i da biometrijski nadzor ne znači 24-časovno praćenje. "Da bi mogao da se koristi taj sistem, pre nego što ga uopšte nabavite i obavestite gde će se nalaziti, morate da imate naredbu suda da tako nešto radite", naglašava Andrić.

Milan Andrić kaže da su uvažene zamerke koje su bile na prošloj javnoj raspravi i da je bilo nekoliko sastanaka sa predstavnicima udruženja građana, pre svega nevladinim organizacijama. "Većinu zamerki smo prihvatili i izmenili i njih više nema u novom nacrtu", kazao je Andrić.

Navodi da odredbe zakona nisu protivustavne.

"I po novom i po sadašnjem Zakoniku o krivičnom postupku, identični su uslovi. Sada po nacrtu zakona, policija može da uđe u stan uz saglasnost držaoca stana, ako neko zove u pomoć, radi neposrednog hapšenja, radi izvršenja odluke sude i radi otklanjanja neposredne opasnosti po ljude i imovinu", naglašava Andrić.

Bilo je, kaže, situacija da se uđe u pogrešan stan, i da svako ima pravo da podnese pritužbu.

Andrić naglašava da MUP nema softver za prepoznavanje. "To nije samo naše mišljenje i poverenik je bio u nadzoru 2021. u decembru i utvrdio da Ministarstvo nema i ne koristi takvu vrstu softvera. Mi nemamo taj softver", ističe Andrić.

Prema njegovim rečima, biometrijski nadzor ne znači 24-časovno praćenje.

"Ovo prepoznavanje biometrijskih karakteristika lika nalazi se u sklopu policijskog ovlašćenja provere identiteta. Da bi mogao da se koristi taj sistem, pre nego što ga uopšte nabavite i obavestite gde će se nalaziti, morate da imate naredbu suda da tako nešto radite. U zakonu je jasno precizirano u kojim situacijama to može da se radi – pronalaska učinioca krivičnog dela koje se goni po službenoj dužnosti, pronalaska licâ koja pripremaju najteža krivična dela, poput terorizma, i nestalog lica za koje se sumnja da je žrtva krivičnog dela. Ovaj sistem neće funkcionisati bez naredbe suda. Sud može da nas kontroliše. Ako nekada budemo nabavili sistem, on može samo da nam koristi", objašnjava Andrić.

Andrić je pozvao sve građane i stručnu javnost da im veruju. "Želimo da unapredimo bezbednost svih građana. Nemamo nikakvu skrivenu nameru", ističe Andrić.

Kada je reč o ovlašćenjima ministra, gotovo su identična onima koja ima kao rukovodilac po Zakonu o državnoj upravi. Gotovo su identična onima koja je imao 2005. i koja ima sada po važećem zakonu.

"Ministar može da traži izveštaj od policije, a mi u trećem stavu kažemo da se traženjem izveštaja i donošenjem instrukcija ne sme uticati na operativni rad policije. Mi kao policija nemamo problema s tim", napominje Andrić.

Napominje da su, pošto su shvatili da u sistemu postoje sindikati, sportska i razna udruženja koji u svom nazivu koriste naziv policija, želeli da im direktor policije dâ saglasnost da mogu koristiti reč policija ili policijski. "Nema drugih skrivenih namera", navodi Andrić.

Svaki zakon, dodaje, može da se prekrši, ali ovaj nacrt zakona predviđa veliki broj teških povreda službene dužnosti.

"To je bila zamerka i naših sindikata. Ne vidimo problem i u ovakvom obliku da se usvoji. Očekujemo da nam stručna javnost pruži pomoć i da do 22. januara pošalju primedbe. Očekujem da ćemo zakon doneti na dobrobit svih građana", zaključio je Andrić.

понедељак, 23. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње