Читај ми!

Zašto se iz škola češće ispisuju žrtve vršnjačkog nasilja nego nasilnici

Dragan Filipović, rukovodilac Beogradske školske uprave, istakao je gostujući na RTS-u da se iz škola češće ispisuju žrtve vršnjačkog nasilja nego nasilnici, zato što vaspitno-disciplinski postupak za dete koje je nasilnik, traje u početku bar mesec dana. Naglašava da postoji i mogućnost da roditelj krivično i prekršajno odgovara za nebrigu o detetu.

Vršnjačka nasilja dogodila su se već na samom početku školske godine. Što se tiče slučaja u Osnovnoj školi u Kaluđerici, gde su stariji đaci tukli prvaka, Dragan Filipović je demantovao informaciju koja se pojavila, da su tom detetu nasilnici stavljali glavu u ve-ce šolju.

"To je provereno, imamo izjavu roditelja da se to nije desilo. Dete je sasvim u redu, to se sve smirilo i ide u školu", rekao je Filipović, gosujući u Beogradskoj hronici.

Potvrdio je i da se dešava da se iz škole češće ispisuju žrtve vršnjačkog nasilja nego nasilnici, zato što vaspitno-disciplinski postupak za dete koje je nasilnik, traje u početku bar mesec dana, da bi se očekivao neki pomak.

Tri nivoa nasilja 

Ističe da odmah po saznanju o nasilju ili u roku od tri dana direktor škole pokreće vaspitno-disciplinski postupak protiv deteta koje je izvršilo nasilje. Ukoliko je reč o trećem nivou nasilja, tuči, obaveštava i Beogradsku školsku upravu.  

"Prvi i drugi nivo su verbalno nasilje, ali ne jako - verbalno bez diskriminatorskog ponašanja. Ukoliko već imamo osuđujuće diskriminatorno ponašanje, Tim za zaštitu protiv nasilja u školi može da pretpostavi da je reč o trećem nivou nasilja i u tom slučaju su dužni da obaveste i školsku upravu Beograda", objasnio je Filipović. 

Pored toga, dodaje da je Tim za zaštitu dužan da obavesti i Centar za socijalni rad.

"Vrlo je važno da tim odreaguje odmah, da dežurni nastavnih prijavi direktoru, a on Timu za zaštitu. Oni imaju obavezu da odmah obaveste i školsku upravu i kabinet ministra i sektor za nasilje koji se nalazi pri Ministarstvu prosvete", precizirao je on. 

Pojasnio je i da, kada je reč o trećem nivou nasilja, da se s detetom koje je nasilnik radi pojačan vaspitni rad koji podrazumeva da se od roditelja uzima pisana izjava. 

Komunikacija s roditeljima 

Ističe da postoje situacije gde nema dobre komunikacije s roditeljima, koji ne žele da dođu u školu na razgovor, pa taj deo procesa traje više dana.

Naglašava da postoji i mogućnost da roditelj krivično i prekršajno odgovara za nebrigu o detetu. 

Ukoliko roditelj ne dođe u školu, imenuje se stručno lice - pedagog koji će zastupati interese deteta. 

Takođe, ističe da sa detetom koje je pretrpelo nasilje  stručna služba ima zadatak da pripremi operativni plan, a nije retka, kaže, i situacija da se i celo odeljenje uključuje u sistem.

Filipović je podsetio da je onlajn nasilja bilo i za vreme pandemije. Istakao je da su veoma važne preventivne mere škola u sprečavanju vršnjačkog nasilja. 

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом