Читај ми!

Čačanski stočari se snalaze na volšeban način, suša im pomrsila račune i rod

Ratari strepe hoće li opstati poljoprivredne kulture čija berba tek predstoji. Stočari posebno brinu hoće li biti vode i hrane zbog nesnosnih vrućina. Porodica Đurović iz Slatine kod Čačka ukazuje da su mnoga izvorišta i bunari presušili, pa se snalaze na volšebne načine.

Ovih dana strahujemo od požara, ali smo i zabrinuti zbog dugotrajne suše. Ratari posebno strepe hoće li opstati kulture čija berba tek predstoji. Na preko 35 stepeni nije lako u gradu, a kako se vrućine podnose na selu, proverila je ekipa RTS-a u okolini Čačka.

U čačanskom selu Slatina, porodica Đurović bavi se poljoprivrednom i stočarskom proizvodnjom. Tihomir i njegov sin Vladimir ocenili su stanje na svom imanju i govorili o tome šta ih najviše muči.

Govoreći o tome kako se snalaze na selu na visokim temperaturama, poljoprivrednik Tihomir Đurović kaže da svaki dan počne rano jer porodica do mraka mora da radi.

"Nesnosne su temperature, tako da ne možemo da izdržimo ceo dan na otvorenom polju, pa se sklanjamo jer imamo i zatvorene poslove, u štali. Odmorim se malo sa sinom da bismo mogli da radimo do kasno uveče", ispričao je Tihomir.

Na pitanje ima li dovoljno vode za zalivanje, kaže da su zadnjih mesec dana nesnosne vrućine dovele do toga da su mnoga izvorišta i bunari presušili, tako da je manje vode u selu i svi se na volšebne načine snalaze.

Kako kaže, imaju Slatinsku banju, to je oaza vode, pa su napravili neke vodosisteme da bi se stoka napojila. "Ona nam je izvor života", dodaje Tihomir.

Svake godine gledaju u nebo. "Radim 35 godina i svaka godina je posebna - gledaš hoće li roditi. Suša će doneti teške probleme sa stočnom hranom", kaže on.

Prema njegovim rečima, za jedno grlo treba dve tone kabaste stočne hrane, što silaže, što koncentrata.

"Zasejali smo oko 15 hektara, livada desetak hektara, malo će biti problema sa stočnom hranom. Što se tiče kukuruza počelo je dobro, ali zadnjih mesec dana je prepolovljen rod, neće ni pola roda biti u odnosu na prošlu godinu", kaže Tihomir.

Vladimir Đurović kaže da imaju 70 grla stoke i da se snalaze kako moraju i da je ova godina  ekstremnija od prethodnih, zbog suše.

"Snalazimo se sa vodom iz banje, a hrana je prepolovljena, proizvodnja je poskupela za 50 procenata", istakao je Vladimir.

Govoreći o tome da li je u staji potrebno dodatno provetravanje pri visokim temperaturama, Vladimir kaže da je provetravanje jedino što mogu da učine i da stoka bude sita, a u pitanju je zatvoren sistem gajenja, ali pušten tov.

уторак, 22. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом